Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

F. Lhotský

Jubilejný súťažný Guláš fest s hrou Čamprla

Aj u nás na kopaniciach sa v poslednom desaťročí čoraz viac rozmáhajú súťaže vo varení gulášu. Gulášmajstri prichádzajú z celého okresu ale i zo vzdialenejších končín, aby ukázali svoje kuchárske umenie vo varení tohto vari najpopulárnejšieho jedla v rôznych variáciách.

Dožinky a poďakovanie za úrodu na Turej Lúke

Náhodou som natrafil na článok o žatve v našom regióne z roku 1997. Presne 7. augusta sa tu vtedy začali žatevné práce. Tie tohtoročné naopak ukončili už 4. augusta. Na slovenskom juhu sa začala žatva už 11. júna.

Aký je futbal myjavských kopaníc

Keď povieme kopaničiarsky futbal, tí ktorí fandia futbalu by ešte donedávna pomysleli na myjavské prvoligové mužstvo, ale dnes, keď sa udiali veci, ktoré sú každému fanúšikovi známe, môže len s trochou nostalgie zaspomínať a svoju myseľ presunúť na ten pravý a zdanlivo ničím neohrozený kopaničiarsky futbal v tzv. horskej alebo kopaničiarskej 8. lige, čo je najnižšia oficiálne riadená súťaž v našom futbale.

26. stretnutie bratstva na Veľkej Javorine

Veľká Javorina so svojou n.v. 970 m je najvyšším vrchom Bielych Karpát a symbolom bratstva a vzájomného stretania sa dvoch slovanských národov žijúcich dnes už v dvoch republikách. Hurbanovskí dobrovoľníci tu chodili skladať prísahu a Štúrovci tu oslavovali prvé číslo Slovenských národných novín.

U pravého baču na myjavských kopaniciach

V našom kopaničiarskom kraji sa pravdepodobne ľudia v dávnej minulosti chovu oviec veľmi nevenovali. Vyplýva to z toho, že prvý zakladateľ bryndziarne na Slovensku, Ján Vagač pochádzal síce z neďalekej Starej Turej, ale pre ovčie mlieko si chodil na Detvu.

Myjava zažije opäť sviatok folklóru

Až keď ma po rokoch zavial vietor na Myjavu, kde som sa usadil, mal som možnosť bližšie spoznať to, čomu sa najprv dlhé roky hovorilo Západoslovenské folklórne a Mierové slávnosti a neskôr Folklórne slávnosti Myjava až po dnešný názov Medzinárodný folklórny festival.

Pavučinka a Chlapec z kopaníc v myjavskom DK

Neziskové združenie Pavučinka pomáha zdravotne ťažko postihnutým deťom. Vzniklo pred piatimi rokmi na Myjave na podnet Jara Hargaša, ktorého vnučka Tamarka je zdravotne ťažko postihnutá. A práve toto združenie bolo hlavným organizátorom charitatívneho koncertu, ktorý sa uskutočnil 19. mája 2018 v myjavskom DK.

Aj na Myjave tancovali štvorylku

V piatok 18. mája 2018 napoludnie sa na myjavskom námestí roztancovali stovky mladých tanečníkov v rytme štvorylky. Tento celoeurópsky projekt, ktorý vznikol v Slovinsku, sa uskutočnil na Myjave už piaty raz. Prostredníctvom rozhlasového spojenia sa aj v tomto roku doňho zapojili viaceré mestá v Európe.

Koštovka páleného v Myjave má za sebou už 24. ročník

Už 24. ročník tradičnej Koštovky páleného sa uskutočnil 12. mája 2018 v KD S.Dudíka v Myjave. Predchádzala mu degustácia vzoriek, ktorá sa uskutočnila 6. apríla na Starej Myjave.

Myjavskí kamasi vystavujú

Pri prezeraní profilov myjavských výtvarníkov uverejnených na portáli kopanice.sk sa môžete stretnúť s pojmom „myjavskí kamasi“. A je to práve v súvislosti s výstavou troch výtvarníkov, ktorá sa už niekoľko rokov s úspechom realizuje v DK S. Dudíka.

Na Myjave zneli heligónky

Heligónka bola už dávno v minulosti hudobným nástrojom kopaničiarov. A to nielen tých myjavských ale i v rámci celého Slovenska. Heligónka je v podstate diatonická harmonika, s podobným spôsobom hry, rozdiel je však v tom, že má na ľavej strane namontované tzv. heligónové basy ,ktoré jej dodávajú charakteristický zvuk – hlbší a výraznejší – pripomínajúci zvuk trúbky.

60 rokov myjavského prvomájového motokrosu

Písal a rok 1958, keď na Kamennom kopci, ktorý dotvára prírodnú scenériu Myjavy odštartoval prvý ročník motokrosu. Tak sa začala písať prvá kapitola prvomájových terénnych motocyklových pretekov na Myjave.

52. ročník motokrosu na Myjave

V kalendári športových motoristických podujatí poriadaných Slovenskou motocyklovou federáciou termín 1. mája je už tradične určený pre Myjavu. Usporiadatelia museli vynaložiť mimoriadne veľké úsilie, aby sa uskutočnil v poradí už 52. ročník motokrosu na Kamennom kopci.

V kopaničiarskych páleniciach pomaly končí sezóna

Kopaničiarsky región patrí k tým, kde ešte pestovateľské pálenice fungujú naplno, i keď aj tu ich zopár skončilo svoju činnosť. V myjavskom okrese ich zostalo 5, niektoré sa snažia o akési znovuzrodenie.

Motokros na Kamennom kopci bude!

To je jasná odpoveď na otázku, ktorá bola počuť z radov priaznivcov motorizmu pri pohľade na rozsiahle stavenisko v lokalite Kamenného kopca, kde zemné práce zrovnali časť pôvodnej trate a zabrali značnú časť priestoru depa.

Vlado Kubovčiak: Spája maľovanie s remeslom

Vlado Kubovčiak spája výtvarne krajinu s figurálnou tvorbou a vyberá z toho detail, ktorý maliarsky rozvíja do rôznych variácií. Používa najčastejšie temperu, gvaš a mastnú kriedu. Okrem toho sa pomerne úspešne uplatnil aj ako umelecký remeselník, reštaurátor.

Jaro Rehorčík: Krstný otec Nevšedných podôb prútia

Nevšedné podoby prútia je názov podujatia, ktoré sa už 12 rokov koná v tomto období na prahu blížiacej sa jari v kopaničiarskej obci Rudník, ktorá bola až do roku 1954, súčasťou veľkej Myjavy ako priľahlá kopanica. Pri začiatkoch tohto dnes už všeobecne známeho stretnutia košikárov – prútikárov stál aj domáci prútikár Jaroslav Rehorčík.

Kopaničiarske pálenice: V Pálenici u Varsíkov kraľujú ženy

Myjava a okolitý kopaničiarsky kraj sa okrem folklóru môžu pochváliť aj svojou typickou vôňou sliviek a samozrejme s tým spojenými výrobkami z nich. Vari najznámejším je destilát nazývaný slivovica.

Viktor Vdoviak: keramikár, ktorý maľuje obrazy

Najmladší z trojice „myjavských kamasov“ Viktor Vdoviak je keramikárom, keďže tento odbor študoval na strednej škole umeleckých remesiel v Bratislave. Už od malička však rád maľoval najmä zvieratá a prírodu…

Predstavujeme hudobné súbory kopaníc: Detský folklórny súbor Kopaničiarik

Detský folklórny súbor Kopaničiarik vznikol v roku 1972 v učilišti SAM z iniciatívy niektorých členov z FS Kopaničiar, ktorý potreboval základňu pre svoj “dospelácky” súbor.