Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Pri spomienkových oslavách 80. výročia vzniku Slovenskej armatúrky Myjava rezonovali často slová vďaky tomuto podniku za zrod a najmä starostlivosť o rozvoj hudobných telies a folklórnych súborov na kopaniciach. Veď aj ďalší z významných predstaviteľov a šíriteľov slovenského folklóru tentokrát najmladšej generácie folkloristov Detský folklórny súbor Kopaničiarik vznikol v roku 1972 práve v učilišti SAM z iniciatívy niektorých členov z FS Kopaničiar, ktorý potreboval základňu pre svoj “dospelácky” súbor. Treba povedať, že na začiatku to bol mládežnícky súbor s názvom Mladý Kopaničiar, ktorý tvorili učni z Armatúrky a stredoškoláci. K vedúcemu realizačnému tímu v zložení Štefan Jeriga, Rudolf Maslín a Oľga Branišová sa postupne pridávali ďalší folklórni zanietenci a tým, ako sa súbor rozširoval, zároveň sa aj omladzoval. Prvé roky tancovali len pri harmonike Miloša Nošku avšak stále viac sa pociťovala potreba vlastnej hudobnej kapely, podobne i vlastných choreografií. S tým sa začalo v roku 1975 a súbor si tak začal vytvárať svoj vlastný imidž.

 

O päť rokov už vykročil na cestu ako detský folklórny súbor Kopaničiarik i s vlastnou ľudovou hudbou a repertoárom, ktorý bol viac prispôsobený mladším ročníkom detí. K tým, ktorí najviac pomáhali pri týchto začiatkoch súboru patrili: Mária Marková, Ivan Tomeš, Miroslav Zabadal, Milan Mikláš, Miroslav Rajt, Janka Vachová, Zdenka Šimková, Branka Mačuhová, Anna Bednárová, Iveta Bórová, Katka Jakubcová, Božena Chlebíková, Ján Koppón a mnohí ďalší obetaví folkloristi. Už v prvých rokoch svojho účinkovania súbor získal viacero ocenení na folklórnych súťažiach a postupne ho začali spoznávať nielen na celom Slovensku ale i v zahraničí. Postupom rokov pribúdali vlastné programy vytvorené domácimi choreografmi. Deti z kopaníc sa so svojimi tancami a piesňami sa čoraz viac dostávali do povedomia verejnosti a dnes tvoria veľmi výraznú a odborníkmi i verejnosťou uznávanú súčasť folklórneho bohatstva kopaničiarskeho kraja. Okrem iných obetavcov patria k nosným osobnostiam súčasnosti detského súboru najmä pedagogička a choreografka Lenka Šútorová -Konečná a vedúca súboru Alžbeta Dršková. So svojím programom súbor precestoval takmer celú Európu. Je potešiteľné, že záujem kopaničiarskych detí o účinkovanie v súbore neutícha, naopak možno povedať, že má vzostupnú tendenciu. A svoju prípravku pre tie najmladšie detí má aj v miestnej ZUŠ pod vedením skúsených pedagógov tanca. O vzostupe súboru svedčí i skutočnosť, že kým v roku 1997 ho tvorilo 60 členov a 10 členná hudobná skupina, v minulom roku pri príležitosti osláv 45. výročia vzniku DFS, vystupovalo v slávnostnom programe až 160 mladých tanečníkov, spevákov a muzikantov. Preto možno povedať, že o budúcnosť šíriteľov kopaničiarskeho folklóru na Myjave je postarané.

 

Autor: F. Lhotský

Foto: Archív DFS Kopaničiarik

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...