Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Mohyla Milana Rastislava Štefánika

Brezová pod Bradlom

906 13 Brezová pod Bradlom Súradnice: 48.679602, 17.563865

Informácie

Mohyla Milana Rastislava Štefánika, jedinečná stavba pietneho miesta večného odpočinku legendárneho generála, pilota i hvezdára sa nachádza na vrchu Bradlo, najvyššom vrchu v Myjavskej pahorkatiny s nadmorskou výškou 543 metrov. Nachádza sa na ceste medzi Brezovou pod Bradlom a Košariskami v katastrálnom území mesta Brezová pod Bradlom.

 

Po ťažkých rokoch národného útlaku a boja za národnú identitu, v roku 1918 privítali Slováci vznik samostatnej Československej republiky. Obec Košariská môže byť hrdá na svojho rodáka Milana Rastislava Štefánika, ktorý stál pri samotnom zrode Československej republiky. M. R. Štefánik bol významný slovenský politik, vedec a vojak európskeho formátu. Bohužiaľ samotný M. R. Štefánik sa nedožil návratu do oslobodenej a novovytvorenej vlasti, pretože tragicky havaroval v lietadle 4. mája 1919 Ivanke pri Dunaji. Jeho tragická smrť a pohreb 11. mája v Brezovej pod Bradlom a Košariskách sa stali celonárodnou udalosťou. Na jeho počesť bol vybudovaný pamätník na Bradle, ktorý navrhol architekt Dušan Jurkovič a základný kameň bol položený 4.mája 1924 ministrom zahraničných vecí ČSR Eduardom Benešom. Pamätník sa začal stavať v roku 1928 a postavil sa za 280 pracovných dní. Pôdorys pamätníka ma obdĺžnikový tvar s orientáciou od východu na západ. Skladá sa z dvoch priestranných terás a z kvádrovej tumby s pamätnými doskami. Z rohov mohyly sa týčia k oblakom dvanásť metrové obelisky. Umiestnenie generálovej mohyly ponúka výhľad na okolitý kopaničiarsky kraj.

 

LEGENDA ZRODENÁ Z HVIEZD

Milan Rastislav Štefánik pochádza z rodiny evanjelického farára v Košariskách. V rodine bolo vždy veselo, pretože mali detičiek ako hviezdičiek a Milan Rastislav sa narodil ako šieste dieťa z dvanástich. Od jeho útleho detstva miloval hviezdy na oblohe. Mamke zakaždým šeptal do uška: „Mamička, to je moja hviezdička“ a ukazoval na oblohu posiatu hviezdami. Tak ako sa hviezdy s čistou oblohou vynárali na oblohe, tak isto sa objavovali v jeho žiackej knižke – samé jednotky s hviezdičkami. Jeho úspešné štúdium pokračovalo aj vo vysokoškolských štúdiách v Prahe. Jeho cesty však vždy smerovali k hviezdam a tým zasvätil najväčší kus svojho života. Jeho cesty za hviezdami ho zaviedli do Francúzka, kde to bolo naozaj ťažké, ale vyskytlo sa mu príležitosti sledovať hviezdy na vrchu Mont Blanc. Neskôr ho hviezdy zaviedli do Afriky, Ázie, Ameriky dokonca i do ďalekých tichomorských ostrovov.

 

NÁŠ TIP

Každoročne sa na začiatku mája konajú na mohyle celonárodné stretnutia známe jedinečnou atmosférou umocnenia národnej hrdosti.

Otváracie hodiny

Otváracie hodiny

Pondelok

Nonstop

Utorok

Nonstop

Streda

Nonstop

Štvrtok

Nonstop

Piatok

Nonstop

Sobota

Nonstop

Nedeľa

Nonstop

Cenník

Cenník

Video

Ešte nebolo pridané promo video aktivity...

Mapa