Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Už 24. ročník tradičnej Koštovky páleného sa uskutočnil 12. mája 2018 v KD S.Dudíka v Myjave. Predchádzala mu degustácia vzoriek, ktorá sa uskutočnila 6. apríla na Starej Myjave. Pod vedením kancelára Rádu rytierov destilátov Slovenska Ing. Radka Juráka hodnotilo 41 degustátorov v 14 komisiách 532 vzoriek páleného z ovocia ako slivky, durandzie , belice, hrušky, jablká, višne, oskoruše, marhule, broskyne, trnky, čerešne a v kategórii rôzne. Celkove pochádzali zo 62 obcí na Slovensku, v ČR a zo Srbska. Najviac vzoriek priniesli záhradkári z Radimova a z ovocia dominovalo modré ovocie. Celkovým víťazom tohtoročnej koštovky sa stal Vlastimil Durna z Veľkej nad Veličkou, ktorého pálenka z durandzií získala najväčší možný počet 50 bodov. V tejto kategórii bol úspešný aj Marián Ferianec z Rudníka, ktorý získal 3. miesto. Najlepšiu slivovicu mali suverénne kopaničiari, keď opäť tak ako pred dvoma rokmi to bol Ján Valášek z Vrboviec, druhé miesto patrilo nestorovi myjavských koštoviek Emilovi Janovicovi z Lubiny a aj tretia a štvrtá najlepšia slivovica patrila kopaničiarom- Milanovi Kubovčiakovi zo Starej Myjavy a Pavlovi Majtánovi z Brestovca.

 

Víťaz koštovky V. Durna z Veľkej n.V. preberá cenu od organizátora podujatia a člena Rádu rytierov destilátov Ing. P. Bunčiaka a sekretára tohto rádu Ing. R. Juráka

 

Najlepšia belovica patrila špecialistovi na tento druh pálenky Štefanovi Dulíkovi z Radimova, najlepšiu jabĺčkovicu mal Ing. Peter Babic z Bytče, hruškovicu Marián Roľko z Turian a tu získal tretie miesto Pavel Medveď z Myjavy. Za marhuľovicu si odniesol cenu Ing. Radko Jurák z Dojča, čerešňovicu Pálenica Kocurany, najlepšiu mirabelku mal RNDr, M. Tížik z Jablonky, vínovicu P. Valiska z Brestova, v odrode broskyňa dominoval I. Medveď z Kostolného, za višňovicu získal 1.miesto P.Petergáč z Gemerskej Polomy, za oskorušovicu J. Dulíková z Radimova, v odrode trnky i dula to bol R. Cangár z Prievidze, v odrode arónia i drienka P. Babic z Bytče a v odrode čakanka Mgr. J. Mišiaková z Myjavy. Najstaršiu vzorku – slivovicu z roku 1973 priniesol Pavel Kohút z Veľkej n. V. Najvzdialenejšiu vzorku zasa Ján Francisty z Kulpina v Srbsku.

 

O zábavu sa starala Myjavská cimbalovka

 

Samozrejme koštovka nebola len o vyhodnocovaní, ale aj o zábave pri hudbe a tanci, o ktorú sa postarala Myjavská cimbalovka.

 

Autor: F. Lhotský

Foto: F. Lhotský

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...