Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Najmladší z trojice „myjavských kamasov“, ktorí chystajú v máji výstavu svojej tvorby v myjavskom KD Samka Dudíka, Viktor Vdoviak je keramikárom, keďže tento odbor študoval na strednej škole umeleckých remesiel v Bratislave. Už od malička však rád maľoval najmä zvieratá a prírodu. Hlina a tvorba z nej sa mu stala povolaním, keď po skončení školy pracoval niekoľko rokov v senickej keramikárni, ktorá sa zameriavala na habánsku keramiku. Veď i neďaleká obec Sobotište je známa práve ako sídlo Habánov, ktorí k nám túto jedinečnú keramikársku výrobu priniesli. Viktor Vdoviak potom po zániku tejto výrobe prešiel do Dunajskej Stredy, kde v UĽUV-e vyrábali keramiku rôznych štýlov, podľa zákaziek. Uživiť sa však dnes výrobou keramiky je veľmi náročné a tak dnes sa už tomuto remeslu venuje len ako záľube, podobne ako maľbe, ktorej sa však v poslednom období venuje čoraz viac. Väčšinou sa venuje portrétom, ktoré môže robiť aj doma, v panelákovom byte, v ktorom je jeho ateliérom malá izbička. Maľuje ich naživo, ale aj podľa fotografie. Na Myjave má však bohatú škálu inšpiračných možností najmä v oblasti folklóru. Využíva to napríklad pri maľovaní pekných kopaničiarok alebo zdatných kopaničiarov. Pri portrétoch dáva dôraz na čisté farby a detaily.

 

Okrem portrétov ho od malička lákala aj ríša zvierat. Ako sám hovorí, maľovanie i kreslenie je pre neho relax i keď by sa laikovi zdalo, že práve maľba a kresba portrétov či zvierat patrí medzi najzložitejšie umelecké výtvory. Viktor si však pri tom odpočinie a práve toto detailné prepracovanie mu prináša radosť. Venuje sa aj maľovaniu vtipných obrázkov a ilustrácií, ktoré zverejňuje aj na svojom facebooku. Taktiež ho láka pretváranie starších výtvarných umeleckých štýlov do dnešného sveta olejomalieb. Je fascinovaný maľbami maliarov renesančného obdobia a hľadá v nich tiež inšpiráciu, napríklad pri maľbe krásnych kopaničiarok. A tak pri pohľade na jeho maľované obrazy plné života človek nevdojak pookreje a cíti krásu života naplno.

 

 

Po prvý raz vystavoval svoju tvorbu na celoslovenskom výtvarnom Trenčíne v r. 2012. Na Myjave sa na spoločných výstavách najmä v trojici s V. Pagáčikom a J. Hargašom už zúčastnil viackrát, no milovníci výtvarného umenia tu mohli jeho prvú samostatnú výstavu vidieť až vo februári r. 2016. Ešte rok predtým vystavoval aj v Brezovej pod Bradlom. Iste je veľa i tých, ktorí sa už tešia na jeho tohtoročnú spoločnú výstavu s „kamasmi“ myjavskom Kultúrnom dome.

 

Autor: F. Lhotský

Foto: Facebook, F. Lhotský

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...