Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

K folklóru som nikdy ako chlapec či mládenec vyrastajúci v meste nemal nejaký mimoriadny vzťah. Aj keď, v istom období v začiatkoch môjho novinárskeho pôsobenia v Trenčíne, som mal kolegu folkloristu a jeho prostredníctvom som poznal aj ďalších zanietených členov FS Družba, ba ešte si spomínam, že sesternica bola členkou FS Vršatec a to bolo tak asi, čo som vedel o folklóre, všetko. Samozrejme, písal som o rôznych slávnostiach, kde vystupovali folklórne súbory, či už to boli slávnosti bratstva na Javorine alebo Moravské slávnosti v Hrozenkove, vedel som tiež o Samkovi Dudíkovi a jeho muzike… Nikdy ma to však zvlášť neoslovilo.

 

Až keď ma po rokoch zavial vietor na Myjavu, kde som sa usadil, mal som možnosť bližšie spoznať to, čomu sa najprv dlhé roky hovorilo Západoslovenské folklórne a Mierové slávnosti a neskôr Folklórne slávnosti Myjava až po dnešný názov Medzinárodný folklórny festival. Písal sa vtedy rok 1982. V novovytvorenom myjavskom amfiteátri v PKO Trnovce, kde bývali folklórne slávnosti pravidelne od roku 1976 a ja som ich poctivo mapoval viac ako tridsať rokov. Určite už v prvej desaťročnici som tu medzi organizátormi zaregistroval niekoľko mojich starých známych a priateľov. S menami ako Marián Pauer, Ľubomír Hudák či manželia Plánkovci boli spojené viaceré ročníky myjavských folklórnych slávností a ja som sa tu vždy rád s nimi stretol a porozprával. Najviac mi však dali k vybudovaniu tohto nového vzťahu k folklóru stretnutia a rozhovory oficiálne i tie neoficiálne, možno pri poháriku kopaničiarskej… s osobnosťami folklórneho diania na Myjave ako Štefan Jeriga, Janko Fidrich, Janko Juráš či Štefan Bunčiak a neskôr Vierka Feriancová. Najmä deväťdesiate roky znamenali veľa preto, že som začal folklóru omnoho viac fandiť ako predtým. V tých rokoch sme s kolegom totiž pomáhali vydávať brožúrku pre vnútornú potrebu folkloristov, kde boli hodnotené jednotlivé programy slávností odborníkmi. Neskôr sa od toho upustilo. V tých rokoch som sa však mal možnosť zblížiť s takými osobnosťami ako je architekt Viliam J. Gruska, autor myjavského amfiteátra, nestor slovenského folklórneho diania Cyril Zálešák, Juraj Hamar, dnešný generálny riaditeľ SĽUKU, tanečník a choreograf Jožko Lehocký a ďalší, ktorí znamenali veľa v slovenskom folklóre. Veľmi sympaticky na mňa zapôsobil napr. pán Štefan Nosáľ a samozrejme nemôže medzi nimi chýbať ani „myjavec“ – Miro Dudík. Všetko to boli podľa môjho názoru skromní, ale úžasne odborne zdatní a zanietení propagátori slovenského folklóru, od ktorých sa možno v každej dobe veľa naučiť. A len vďaka tomu, že na Myjave a kopaniciach sú učenliví ľudia, veľa sa toho aj naučili a dokážu to predávať z generácie na generáciu. Svedčí o tom aj skutočnosť, že folklórnemu sviatku kopaničiarov pod názvom Medzinárodný folklórny festival Myjava chýba do 60-ky už len jeden rok a tak v nasledujúcich dňoch 15. 16. a 17. júna 2018 sa uskutoční na Myjave a v Trnovcoch jeho 59. ročník.

 

 

Začne sa v amfiteátri v Tnovcoch o 20.00 h slávnostným otvorením spojeným s odovzdávaním Ceny festivalu. Účinkujú pri tom ĽH Velička z Veľkej n.V. a Kopaničiar z Myjavy. Potom v programe nazvanom Vitajte priatelia na Myjave privítame zahraničné FS z Číny, Peru, Srbska, Maďarska a ČR. Na záver prvého dňa v programe domácich súborov a skupín nazvanom Aj takí sme boli, vystúpia DFS Kopaničiarik, FS Kopaničiar, FS Kopa, FS Kýčer z Turej Lúky a FS Brezová z Brezovej p.B. V mestečku MY-A-VY v areáli Trnovcov bude od 18,30 h ochutnávka tradičných jedál, koštovka páleného, tanečná škola a ľudová zábava. Do tanca budú vyhrávať aj Kožkári z Brezovej p.B.

 

 

V sobotu 16. júna už tradične dopoludnia od 9.00 h ožije celá Myjava Jarmekom pot mijafsku vežu. Na námestí budú účinkovať po prehliadke krojov všetky zúčastnené súbory a skupiny. Okrem toho vystúpia dychové hudby Myjavci a ich hostia Mofém z Maďarska ako i heligónkari z Prietrže a z Myjavy. V evanjelickom chráme Božom sa o 11. 00 h predstavia skupina Poľana z Jarabiny a Stoličnoho Dživky známe aj z televíznej relácie Zem spieva v programe Zuzanka, venovanom Zuzane Kapráľovej – ľudovej speváčke, výšivkárke a maliarke kraslíc z východného Slovenska. Sobotné popoludnie v amfiteátri v Trnovcoch začne o 15,30 h ľudová hudba Poľana z Brna, v programe regrútskom nazvanom Verbunk od 15,40 h sa predstavia hudby Martina Janšta z Košarísk Petra Mičku z Horňácka, Kýčer z Turej Lúky, Fsk Hájiček a hudobná skupina Banda. Potom o 17,25 h v programe Trenčianskú dolinú vystúpia Fsk Kubra, Selčan, Rozvadžan z Trenč, Stankoviec, Trúfalci z Mních. Lehoty a DH Opatovanka, DFS Kornička a Škrupinka z Trenčína. Od 19,10 h roztancuje celé Trnovce ĽH Muzička z Bratislavy a o 19.20 sa opäť predstavia v programe Dedičstvo národov zahraniční účastníci MFF Myjava. Tancujú, hrajú (do)spievajú je názov zábavného programu od 20,55 h, v ktorom účinkujú bratislavské súbory Kumšt, Živel, Partia, Všetečníci, Muzička, Opatovanka a skupina Banda. Záverečný program od 22,25 h Bratia – Bratři je venovaný 100. výročiu vzniku Československej republiky a vystúpia v ňom folklórne súbory, skupiny a sólisti zo Slovenska a Českej republiky.

 

 

Množstvo zábavných a nescénických programov je na sobotné popoludnie pripravených aj v mestečku MY-A-VY v areáli Trnovcov a v areáli pred reštauráciou bude do neskorej noci vyhrávať do tanca Verešváranka z Červeníka.

 

V nedeľu 17. júna dopoludnia sa programy sústredia najmä na mestečko MY-A-VY v Trnovcoch, kde bude ochutnávka tradičných jedál, zábava s myjavským divadlom Korbáč a popoludní rozprávky a hry pre deti, škola tancovania ale aj pohľad do života slávneho myjavského primáša Samka Dudíka a iné programy určené najmä deťom.V amfiteátri sa program začne od 14.15 h vystúpením detských folklórnych súborov a skupín z južného Slovenska. Záverečný galaprogram pod názvom Cirkus Myjava začína o 15,55 h.

 

Sprievodným programom MFF Myjava 2018 bude počas celého festivalu aj výstava venovaná 100. Výročiu I. ČSR v prednom areáli Trnovcov.

 

Autor: F. Lhotský

Foto: F. Lhotský

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...