Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Heligónka bola už dávno v minulosti hudobným nástrojom kopaničiarov. A to nielen tých myjavských ale i v rámci celého Slovenska. Heligónka je v podstate diatonická harmonika, s podobným spôsobom hry, rozdiel je však v tom, že má na ľavej strane namontované tzv. heligónové basy ,ktoré jej dodávajú charakteristický zvuk – hlbší a výraznejší – pripomínajúci zvuk trúbky.

 

Na Slovensku má heligónka mnoho nadšencov, ktorí sa na ňu naučili hrať, ale i mnoho takých, ktorí ju radi počúvajú. A tak je tomu i na kopaničiarskej Myjave, kde sa pravidelne už 27 rokov stretávajú milovníci tohto hudobného nástroja, aby si zahrali, zaspievali či len tak započúvali sa do jeho tónov. Je to najstaršie podujatie tohto druhu na Slovensku. Nadšenci heligónky v metropole kopaníc vytvorili základy preň už v roku 1990., keď už aj predtým tu vznikali prvé verejné vystúpenia heligónkarov – jednotlivcov, vlastníkov tohto hudobného nástroja, medzi ktorými vynikal jeden z najstarších zberateľov heligoniek Ing. Dušan Pražienka. Samozrejme väčšinou to boli zamestnanci SAM, ktorí sa začali stretávať v bývalom Klube pracujúcich pri SAM, kde sa uskutočnilo aj prvé celoslovenské stretnutie heligónkarov v r.1990. a tak vznikla postupne spojením týchto nadšencov aj skupinka, ktorá tvorila predchodcu súčasnej Myjavskej heligónky i keď nikto z tých prvých muzikantov už dnes v kapele, ktorá sa teší veľkej priazni milovníkov tohto žánru, nie je. Dnešná Myjavská heligónka je päťčlenná a má za sebou už 3 CD nosiče a dve DVD-čka. V zložení Štefan Jeriga (najstarší heligónkar), Štefan Gajdošík spevák, Milan Žák, Dušan Košnár, Luboš Škarítka a občas hráva s nimi aj hráč na bicích nástrojoch Milan Tomiš. Domáci heligónkari sú hlavnými spolupracovníkom DK Myjava, pri organizovaní už populárnych í celoslovenských stretnutí heligónkarov v tomto meste.

 

 

Vráťme sa však k 27. ročníku tohto podujatia, ktoré sa uskutočnilo v DK S. Dudíka v Myjave v sobotu 21.04.2018. Tentoraz prišlo na Myjavu o niečo menej ako v minulých rokoch – 24 heligónkarov z rôznych kútov Slovenska. Väčšina z nich sa už na Myjave cíti ako doma, pretože sa zúčastňujú tohto podujatia už viac rokov. Medzi nich napríklad patria Záhorácki heligónkari, Nitrianska heligónka, Jozef Maják z Oščadnice, rodáčka z neďalekého Sobotišťa a dnes už Seničanka Anna Celleryová, Štefan Steiniger z Turzoky, Ladislav Skubeň zo Serede. Sú to všetko nadšenci, ktorí neraz pracujú na významných postoch, veď sú medzi nimi primátori, právnici, a dokonca mnohonásobným účastníkom myjavského podujatia bol v minulých rokoch aj skalický ligový hokejista Tibor Kutálek, dnes hrajúci v Nitre. Aj na tohtoročné stretnutie prišlo však i zopár úplných nováčikov…

 

Najmladší účastník – 11- ročný Miško Červeňan z Trenč, Stankoviec.

 

Vždy pred samotným vystúpením, moderátorka tohto podujatia DK Vladka Jurenková predstaví každého heligónkara, či skupinu v krátkom rozhovore. Potom sa sami predstavia hrou. Súčasťou podujatia je aj vyhodnotenie muzikanta, ktorý sa najviac páčil obecenstvu. Toto sa robí anketovo na prezenčných lístkoch. Aj v tomto roku boli medzi hráčmi na heligónku ženy a niekoľko mladších interpretov, z ktorých najmladší, Miško Červeňan z Trenčianskych Stankoviec mal 11 rokov. Treba dodať, že tento chlapec už v minulom ročníku získal na Myjave cenu diváka. A aj tá tohtoročná cena diváka z myjavského 27. stretnutia heligónkarov patrí nováčikovi – Zborovským heligónkarom zo Zborova nad Bystricou z okresu Čadca. Títo si spolu s domácimi ale aj ďalšími skupinami heligónkarov, ktorí sa ešte neponáhľali domov, zahrali na tanečnej zábave po oficiálnom programe do tanca i na počúvanie pre všetkých účastníkov, ktorí majú radi peknú slovenskú pesničku a radi sa pri nej zabavia.

 

Autor: F. Lhotský

Foto: F. Lhotský

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...