Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Máj na Myjave už hrdo stojí, ale predchádzalo tomu kopec roboty a síl našich hasičov i folkloristov. Ich nepriateľom bolo ostré slnko a vietor. Postupovali pomaly krok po krôčiku. Trpezlivo. Opatrne i obratne, aby nikoho nezranili a určite sa aj spotili, veď stavanie mája nie je len tak. Je to veľká zodpovednosť, česť a najmä dlhotrvajúca tradícia, ktorá v kopaničiarskom regióne pretrváva dodnes.

 

Deti ich povzbudzovali smelo pokrikom: „Postavte to! Postavte to!“ Boli netrpezlivé i uchvátené, najradšej by sa tiež angažovali a priložili ruku k dielu. Aj ich rodičia a ostatní ľudia vyšli do ulíc a skoro hodinu sledovali priebeh toho, ako sa ihličnan s pestrofarebnými stuhami dvíha k nebesám. Stužky boli žlté, modré a biele, ako sú farby v erbe mesta.

 

 

Máj sa zvíjal vo vetre a snažil sa vzdorovať počasiu. Muži ho podpierali žergrútmi, drevami a vlastnou silou. Bola to skutočná makačka a mravčia práca. Ale stálo to za to, lebo nakoniec sa im podarilo to, čo aj generáciám pred nimi už od čias antiky.

 

Tento zvyk vznikol teda už dávno-pradávno a mal rozličné dôvody. Vyjadroval úctu k váženým občanom, ale bol aj kultúrnou udalosťou či spôsobom dvorenia sa milovanému dievčaťu.

 

 

Ako prezradila riaditeľka KD Samka Dudíka na Myjave Vladimíra Jurenková počas zahájenia akcie, „postavenie mája pred dom dievčaťa bolo znakom vážneho záujmu o dievča a postupom času to už slúžilo na verejné potvrdenie vzťahu mládenca a dievky pred celou dedinou. Alebo v inom prípade boli máje spoločným darom mládencov všetkým dospelých dievčatám v obci.

 

 

“Máj každoročne víta jar s otvorenou náručou a dáva zbohom zime. Symbolizuje zrod niečo nového. Novej nádeje. Nového znovuzrodenia. Novej sily, ktorú nám príroda vlieva do žíl prostredníctvom zelene, slniečka a krajších, teplejších a veselších dní. Dnes rovnako ako v minulosti slúži aj ako ochrana pred zlom, démonmi a temnými silami. A teda nielen Vianoce sú v znamení zdobenia a stavania stromčekov, ale aj prvomájové oslavy. Na Myjave sa máj tradične stavia deň vopred. Nebolo tomu inak ani tento rok 30. apríla a, samozrejme, k tomu nechýbala ani dobrá hudba.

 

 

Keď sa zachovávajú staré zvyky a obyčaje, naši predkovia sa z neba usmievajú a radujú, že na nich s láskou spomíname a môžu tak i naďalej žiť a nepadať do zabudnutia. Lebo ten, ktorý zabudne na minulosť, ktorá ho formovala, nemá ako napredovať ďalej. Ale to nie je prípad Myjavy, lebo tá rok za rokom kvitne do krásy ako tá mladá deva, kvôli ktorej sa kedysi stavali máje. Je zaľúbená do života, tradícií, schopná zdolať akéhokoľvek démona. Požehnaná ochranou a novou nádejou môže naďalej rásť. Aj o tom hovorí ten vysokánsky strom na námestí svoj príbeh. Dôverujme jeho hlasu, veď napokon má v sebe múdrosť našich starých mám a otcov i tých, čo boli pred nimi.

 

 

 

Autor: Ivana Ušiaková

Foto: Ivana Ušiaková

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...