Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Písal a rok 1958, keď na Kamennom kopci, ktorý dotvára prírodnú scenériu Myjavy odštartoval prvý ročník motokrosu. Tak sa začala písať prvá kapitola prvomájových terénnych motocyklových pretekov na Myjave.

Začiatky myjavského motokrosu nám približujú spomienky z minulosti jedného zo zakladateľov motoristických podujatí na Myjave a dlhoročného organizátora týchto pretekov, Rudolfa Náhlika st. „Záujem o motorizmus prebudila Medzinárodná šesťdňová súťaž v roku 1953, ktorá prechádzala myjavským okresom i cez mesto. Bola to krásna atmosféra a celé mesto žilo touto motoristickou udalosťou. Nadšenci motorizmu mali záujem o usporiadanie pretekov bezprostredne pri meste. Skutočnosť, že to bol práve Kamenný kopec má priamu súvislosť so spomínanými terénnymi motocyklovými súťažami, pri ktorých jeden ročník prechádzal cez Kamenný kopec. Usporiadatelia chceli vytvoriť podmienky, aby podujatie mohlo vidieť čo najviac ľudí.Voľba termínu padla na 1.máj, kedy sa na oslavách Sviatku práce stretávali na Myjave ľudia zo širokého okolia. Že to bola správna voľba, ukázala nasledujúca tradícia. Takto sa 1.mája 1958 uskutočnil I. ročník motokrosu v na Kamennom kopci. Začiatky boli skromné a usporiadatelia s veľkým nadšením pripravovali toto nezvyčajné podujatie. Parkovisko motocyklov, štart i cieľ boli v kameňolome. Vzhľadom na pravidelnú ťažbu kameňa bolo nutné upraviť priestor lomu a vybudovať tu oplotenie ktoré vytvorilo bezpečnostné pásmo. Trať bola na vtedajšie pomery pomerne náročná s výškovým rozdielom 30 m. Najvyšším bodom trate boli úseky na vrchole Kamenného kopca. V najnižšom bode trať prechádzala oblúkom popri Hliníckom potoku.“

„Prvý ročník bolo vlastne stretnutie medzi družstvami Bratislava mesto a Bratislava – kraj v triede do 175 ccm a medzi družstvami ČH Bratislava, Bratislava – mesto a KAMKv triede do 250 ccm.V družstve Bratislavského kraja štartoval aj domáci pretekár Vladimír Juráš…Trať bola v tej dobe tradične značená zástavkami z červeného krepového papiera.Tieto sa museli v dostatočnom množstve vopred pripraviť, pretože sa často stávali suvenírom pre mladých divákov.Veľká návštevnosť utvrdila organizátorov, ktorými boli členovia Okresného Automotoklubu Myjava v konaní i ďalších pretekov v prvomájovom termíne.“

Pohľad na depo pred pol storočím

Týmto končia vzácne spomienky R. Náhlika staršieho, ktorý rovnako ako väčšina z tej prvej generácie motocyklových nadšencov už nie je medzi nami. Ďalšie ročníky týchto pretekov sa tu uskutočňovali pravidelne na úrovni majstrovstiev Slovenska až do roku 1977. Trať sa rozšírila na protiľahlý Pakanský kopec, vybudovalo sa štartovacie zariadenie a rozhodcovská veža a práve preto sa v roku 1977 mohlo podujatie uskutočniť po prvý raz na celoštátnej úrovni ako Majstrovstvá Československa v triede 125 ccm. Na celoštátnej úrovni sa majstrovstvá konali aj v ďalších rokoch až do r. 1987. Zúčastňovali sa ich poprední pretekári ČSSR ako Petr Kovář, Marián Duchoň, Ivan Polaš a iní. Samozrejme vyrástli tu aj domáci krosári, Vlado Juráš, Štefan Juráš, Ján Páleník, Karol Jakeš, bratia Margetiakovci, Pavol Dekánek, Štefan Bučenec a myjavskú motokrosovú trať veľmi dobre poznajú aj dnes už veľmi známi slovenskí pretekári ako J. Katriňák, Tomáš. Bučenec, Ivan Jakeš, Štefan Svitko atď.

Pohľad na depo v roku 2017

Po niekoľkoročnom prerušení konania myjavských pretekov sa ich niekoľkým nadšencom okolo bývalého pretekára Štefana Bučenca podarilo znovu obnoviť v r.1996 a o rok sa už išli ako Majstrovstvá Slovenska s medzinárodnou účasťou.

Zemné práce, ktoré sa uskutočňujú v lokalite Kamenného kopca aj v súčasnosti ohrozili konanie tradičných pretekov. Opäť však skupina okolo Štefana Bučenca dokázala svoju zanietenosť pre tento šport a v spolupráci s Mestom Myjava vynaložili úsilie aby sa 52. ročník motokrosu na Kamennom kopci mohol uskutočniť.

Autor: F. Lhotský