Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Veľká Javorina so svojou n.v. 970 m je najvyšším vrchom Bielych Karpát a symbolom bratstva a vzájomného stretania sa dvoch slovanských národov žijúcich dnes už v dvoch republikách. Hurbanovskí dobrovoľníci tu chodili skladať prísahu a Štúrovci tu oslavovali prvé číslo Slovenských národných novín. V období Rakúska – Uhorska od roku 1860 boli stretnutia na Javorine zakázané. Po vzniku Československej republiky, opäť podobne ako už dávno predtým, prichádzali na Javorinu národovci z oboch strán hraníc, aby tu spoločne vyjadrili svoju vzájomnosť.

 

Najviac prichádzalo na Javorinu ľudí z kopaníc ležiacich pod Javorinou v dvoch kopaničiarskych lokalitách – lubinských a myjavských kopaníc. Samozrejme aj z moravskej strany podjavorinského Slovácka. Pred 2. Svetovou vojnou sa posledné stretnutie na Javorine uskutočnilo v roku 1933. To už tu stála aj po požiari obnovená chata pomenovaná po známom botanikovi, rodákovi z Lubiny J. L. Holubym. Nasledujúce stretnutie nazvané všeslovanský zjazd sa uskutočnilo ešte v roku skončenia 2. Sv. vojny v septembri 1945. Stretli sa tu odbojári a príslušníci partizánskych skupín z celého Slovenska i z Čiech. Pre viacerých to bolo na mnoho rokov ich posledné stretnutie na Javorine. Potom sa už stretli iba ak vo väzení alebo nikdy, keďže ich odsúdili na smrť. Javorinské stretnutia bratstva však pokračovali i v ďalších rokoch i keď im boli dané rôzne prívlastky hodiace sa vtedajšiemu komunistickému režimu.

 

 

Viackrát som sa mal možnosť stretnúť s prvým povojnovým predsedom prípravného výboru Javorinských slávností Jánom Hložkom zo Bziniec pod Javorinou. Vedel s oduševnením rozprávať o prvom stretnutí v roku 1945. Politici vtom čase na Javorinu chodili len ako agitátori komunistickej propagandy. A z prezidentov sem prišiel iba gen. Ludvík Svoboda, ten sa tu rád stretol so spolubojovníkmi z čias protifašistického odboja. Až od roku 1990 sa rátajú ročníky terajších slávností na Javorine, keď viac ako dvadsať rokov bol v prípravnom výbore aj ako jeho predseda Ján Mikláš zo Starej Turej. Boli to vždy stretnutia plné radosti a vzájomného porozumenia. Počasie nebolo vždy vyhovujúce. V prvých rokoch po vojne si pamätníci spomínajú na veľké búrky a víchrice, ktoré si vyžiadali aj nejaké zranenia prítomných. O tom by vedel rozprávať najmä jeden z dlhoročných organizátorov slávností, pán Emil Janovic z Lubiny, ktorý tu vítal aj Alexandra Dubčeka. Sám si spomínam na niekoľko veľmi studených a veterných javorinských podujatí s ľadovcom. Párkrát museli byť dokonca slávnosti pre nepriazeň počasia zrušené. Neskôr po rozdelení republiky sem prichádzali sem turisti, skauti, cyklisti z oboch strán hranicami rozdeleného Československa a s trochou nostalgie spomínali na spoločnú republiku. Možno i preto sa v posledných rokoch javorinské slávnosti akoby trochu upadali do úzadia záujmu národne orientovaných politikov. Tým, ktorí prichádzali na Javorinu však o politiku nikdy nešlo. Chceli sa len porozprávať, zaspomínať si, či zabaviť sa, alebo len tak urobiť v rámci turistiky niečo pre svoje zdravie. Takže Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov na Javorine vkročili do svojho 26. ročníka, ktorý bude navyše v jubilejnom roku 100. výročia vzniku Československa. Podujatie sa uskutoční 29.7.2018. A aký program pripravili organizátori, ktorými sú jednotlivé obce a mestá ležiace pod Javorinou z Moravy i Slovenska pod záštitou jednotlivých krajov a ich županov pre toto stretnutie, to sa dozviete v nasledujúcich riadkoch:

 

Slávnosti už tradične začnú položením kytíc k pamätníku česko-slovenskej vzájomnosti o 9. 00 h.Na veľkom pódiu bude už od 9,30 vyhrávať DH z Dolného Nemčí, O 10,30 h bude slávnostné otvorenie podujatia a predstavia sa Detské folklórne súbory Javorinka z Miškech dedinky a Turanček zo Starej Turej, spevácky súbor a cimbalová muzika Radošov z Veselí n.M. Ďalej pesničkárka Sima Martausová a Bartošúv súbor zo Zlína, FS seniorklub Družba a Zlaté husle z Bratislavy. Vyvrcholním bude o 15,20 h vystúpenie súrodencov Ulrichovcov a skupiny Javory a na záver o 16,35 spoločné spievanie.

 

 

Na malom pódiu pri chate sa predstavia country skupiny Dostavník z Bánoviec n. B., Salem z Pezinka a Telegraf z Uherského Hradišťa.

 

Z viacerých miest bude na Javorinu premávať autobus. Z Myjavy a Starej Turej je odchod autobusu z autobusového nástupišťa o 8,30 h. a z Nového Mesta n.V. o 7,45 od železničnej stanice.

 

Autor: F. Lhotský

Foto: F. Lhotský

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...