Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Rudník

Rudník 1, 906 23 Rudník Súradnice: 48.757147, 17.637198

+421 905 127 630 obec@rudnik.sk rudnik.sk

Kraj: Trenčiansky samosprávny kraj

Okres: Myjava

Počet obyvateľov: 822

Rozloha: 938 ha

Obec Rudník sa rozprestiera asi 7km od Myjavy. Je roztrúsená po mnohých osadách, kopaniciach, ktoré ležia na úpätiach kopcov a v údoliach Myjavskej pahorkatiny (Biele Karpaty).

 

Zdroj: Obecný web, Wikipedia

Symboly

Erb obce

V červenom štíte strieborná ryba, sprevádzaná po bokoch zlatými baníckymi kladivkami.

Poloha

Obec leží na juhozápadných výbežkoch Bielych Karpát, na 48°45´ severnej šírky a 17°34´ východnej dĺžky, vo výške 325m, nad hladinou mora. Najvyšším bodom je vrchol v lesíku Skalky, 399,9m. Na severe susedí so Starou Turou, smerom na severozápad s Poriadím, na západ s Myjavou, na juh s Jablonkou, na východ s Kostolným a Hrašným.

História

Obec vznikla 1. apríla 1955 osamostatnením sa z tzv. veľkej Myjavy. Do spomenutého dňa sa Rudník vyvíjal ako kopanica. O Myjave je totiž známe, že do začiatku nášho storočia, presnejšie tesne po prvej svetovej vojne, samotné mesto malo 491 obytných domov, avšak na rozsiahlych kopaniciach bolo 1547 domčekov rozložených v 119 osadách. Rudník je jednou z piatich osád, ktorá r. 1955 prerástla v samostatnú obec.

Prvá písomná správa o Rudníku je z r. 1661. V dokumente sa o ňom hovorí ako o lese, avšak chalúpky v tomto lese alebo na jeho okraji sa podra textu dokumentu majú preniesť ďalej od lesa. Dostupné literárne údaje o osade sú síce veľmi obsažné, nie sú však časovo bližšie určené. Dočítame sa, že tu boli v minulosti vyhne, mlyn, výroba rastlinného oleja (záboje), že tu bolo rozšírené tkáčstvo, výšivkárstvo, výroba čipiek a výrobkov z dreva.

 

Osobitná pozornosť by sa mala venovať názvu obce. Určite nie náhodou sa viaže k ťažbe kovov. V minulosti sa tu určite dolovalo, možno ale málo úspešne. Bez predpokladu ťažby by sa osada nebola nazvala Rudníkom. Túto domnienku čiastočne potvrdzuje aj spomenutá niekdajšia existencia vyhní. V našom storočí sa v osade ťažil už iba kameň, dokonca kvalitný kameň.

Kultúra

Nevšedné podoby prútia

Medzinárodné stretnutie košikárov spojený s jarmokom, školou pletenia a hudobným sprievodom.

Galéria

Mapa obce