Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Nevšedné podoby prútia je názov podujatia, ktoré sa už 12 rokov koná v tomto období na prahu blížiacej sa jari v kopaničiarskej obci Rudník, ktorá bola až do roku 1954, súčasťou veľkej Myjavy ako priľahlá kopanica. Pri začiatkoch tohto dnes už všeobecne známeho stretnutia košikárov – prútikárov stál aj domáci prútikár Jaroslav Rehorčík, dnes známy aj upletením rekordného korbáča zapísaného v Guinnessovej knihe rekordov a ďalších atraktívnych výtvorov z prútia.

 

Ako Jaro hovorí, pleteniu ho neučil nikto a dostal sa k tomu sám. Keď bol malý chlapec skúšal upliesť korbáč tak, ako to vídaval u starších. Toľko skúšal, až sa mu to podarilo a korbáč bol na svete. Začínal s ôsmimi prútmi a neskôr robieval aj guľatý korbáč, ktorý má jedenásť prútov. Ale to naozajstné pletenie nastalo až omnoho neskôr. Jaro Rehorčík sa pleteniu korbáčov, košíkov a vypletaniu demižónov venuje už vyše tridsať rokov. Postupne skúšal ťažšie a ťažšie varianty. Tak napr. v roku 2000 si povedal, čo by sa stalo, keby skúsil upliesť najdlhší korbáč. Taký dlhý, aby ho mohli zapísať do Guinnessovej knihy rekordov. V roku 2001 sa mu to aj podarilo, meral 26,5 m. Trvalo mu to 6 hodín. Teraz je tento korbáč v Múzeu rekordov v Pelhřimove.

 

 

Po úspechu s korbáčom prišlo na rad pletenie rôznych netradičných výrobkov, ako napr. podprseniek, nohavičiek, čižiem atď. Po čase opäť išlo o rekordy, keď uplietol kôš vysoký 217 cm a 110 cm široký, do ktorého sa vmestí 12 ľudí. To už bolo na svete aj súťažné podujatie, ktorého sa stal Jaro krstným otcom – Nevšedné podoby prútia. Na ňom žal pravidelne úspechy za svoje prútené diela. Na 5. ročníku to bol napr. kočiar, ktorý uplietol na požiadanie zákazníka. Pochváliť sa však môže aj jednou zo svojich prvých zákaziek, mohutnými košmi, ktoré zdobia tradičné miesto Medzinárodného folklórneho festivalu v Myjave – Trnovcoch. Tie pôvodné pred amfiteátrom pri vzniku festivalu síce nevytvoril on, ale keďže už boli značne schátralé, najskôr opravil a neskôr prirobil aj nové.

 

 

Stretnutie prútikárov z celého Slovenska, ktoré sa už stalo medzinárodným, sa koná každoročne ako predzvesť Veľkej noci a na ňom môžu návštevníci obdivovať nie len veľkonočné korbáče, ale aj nevšedné prútené výtvory Jara Rehorčíka, či ďalšieho významného kopaničiarskeho majstra – košikára Jána Zemana z neďalekej Durcovej doliny, ktorý stál taktiež pri základoch tohto podujatia a samozrejme aj iných umelcov – prútikárov.

 

Ukážky výtvorov prútikárov z doterajších podujatí Nevšedné podoby prútia v Rudníku.

 

Autor: F. Lhotský

Foto: Kopanice.sk, F. Lhotský

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...