Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Včera v nedeľu 17.03.2018 sa na Čachtickom hrade konalo pálenie Moreny a zároveň vítanie Vesny.

 

Zvyk Pálenie Moreny sa konával na Kvetnú nedeľu. Vytvoril sa strašiak (Morena) zo slamy upevnený na palici, ktorý bol oblečený do ženských šiat. S Morenou sa chodilo v sprievode až na okraj dediny, kde Morenu vyzliekli a zapálenú hodili do tečúcej vody. Voda odniesla zimu a všetko zlé v podobe Moreny. Zároveň sa víta jar v podobe Vesny a dávajú sa jej rôzne dary. Pre udalosť na Čachtickom hrade dámy Morenu a Vesnu vyrobila pani Ivetka.

 

 

Na hrade ste sa mohli stretnúť s domácimi výrobkami napríklad s ovocnými vínami od Ovocinára zo Skalice. Na podujatí predstavili tri nové vína a v ponuke mali dvadsať netradičných, luxusných ovocných vín a rôzne sirupy. Na zahriatie ponúkli varené víno s výbornou chuťou hrušiek a bylinkový čaj. Celú atmosféru dotváral príjemný predávajúci spolu s rodinou v dobovom oblečení.

 

 

Zahriať a zamaškrtiť ste si tiež mohli na Kráľovskej čokoláde. V ponuke mali rôzne čokoládové výrobky. Obsluhujúce dievčatá boli príjemné a v dobovom oblečení.

 

 

Škŕkajúci hlas z vášho brucha ste mohli zahnať v stránočku so zabíjačkovými špecialitami alebo pečenými rybami z domáceho chovu.

 

 

Ešte pri vchode vás privítala príjemná dvojica, ktorú dobrá nálada neopúšťala ani v silnom studenom vetre, s praženými orieškami v karameli so škoricou.

 

 

Autor: Kopanice.sk

Foto: Kopanice.sk

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...