Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Kostolné

Kostolné 1, 9016 13 Kostolné Súradnice: 48.736144, 17.707525

+421 907 989 448 obec@kostolne.sk kostolne.sk

Kraj: Trenčiansky samosprávny kraj

Okres: Myjava

Počet obyvateľov: 628

Rozloha:  1 011 ha

Obec Kostolné leží medzi dvoma pohoriami. Na juh od obce sa vypínajú vrchy Malých Karpát. Na severe začínajú Biele Karpaty s vrcholom Veľkej Javoriny s nadmorskou výškou 970m. Obec Kostolné leží v nadmorskej výške 209m. Územie obce tvorí samotná obec s priľahlými. Obec Kostolné susedí s Vaďovcami, Hrachovišťom, Krajným, Hrašným. Blízke mestá: Stará Turá, Myjava, Nové Mesto nad Váhom. Cez obec preteká potok Kostolník.

 

Zdroj: Obecný web, Wikipedia

Symboly

Erb obce

V striebornom štíte červený čierno - murovaný kostol s vysokou striebornou bránou a štyrmi striebornými štvorcovými oknami, uprostred červenej strechy s malou zlatou vpravo vejúcou zástavkou ukončenou vežičkou, na začiatku a na konci strechy zlaté hviezdy, vľavo pri kostole vysoká čierno - murovaná červeno - strechá hranolovitá veža, na jej vrchole vpravo vejúca zástavka zakončená lastovičím chvostom, nad tým všetkým dve čierne vľavo letiace lastovičky.

Poloha

Obec Kostolné leží vo východnej časti Myjavskej pahorkatiny v dolinke potoka Kostolník medzi Malými Karpatmi a Bielymi Karpatmi. Stred obce sa nachádza v nadmorskej výške 219 m n. m.

História

Obec Kostolné je spomínaná v historických dokumentoch v 14. storočí, patrila k panstvu Čachtického hradu. Za uhorského kráľa Žigmunda bol hrad Čachtice kráľovským majetkom a Žigmund ho v roku 1392 daroval za zásluhy Ctiborovi zo Ctiboríc spolu s Čachticami a 20. dedinami medzi ktoré patrilo i Kostolné. Obec však pravdepodobne založili ešte v 13. storočí Kumáni.

 

Pri kopaní základov domov sa v časti Sachanovec našli popolnice s popolom i pri budovaní bývalého JRD, z čoho môžeme usúdiť, že obec bola osídlená dávno. V chotári obce bol i nádaždyovský majer v časti Dolné a Horné Rudné.

 

V strede obce sa nachádza dominanta obce evanjelický kostol z roku 1785.

Na rozhraní chotára obce Kostolné a obce Hrašné sa nachádza prírodný úkaz Hrubá skala, ktorá bola miestom stretnutia farára Trokana s J.M.Hurbanom a Ľudovítom Štúrom v rokoch 1848-1849. Štúrovi sa pohľad zo skaly veľmi páčil a odvtedy sa jej tiež hovorí Štúrova skala.

Kultúra

Guláš fest, Čamprla

Súťaž vo varení gulášu, hranie hry Čamprla, občerstvenie, tombola, atrakcie pre deti, skákací hrad, penová šou.

Počas celého dňa hrá Rytmus z Novej Bošácej.

Životné prostredie

Pahorkatinný povrch chotára tvoria mladšie treťohorné zlepence a pieskovce a staršie treťohorné pieskovce a ílovce. Celková plocha chotára zaberá 1011 ha. Prevládajú hnedé lesné pôdy.

Zaujímavosti

Ján Trokan

V obci pôsobil známy básnik Ján Trokan (1810 – 1894).

Galéria

Mapa obce