Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Košariská

Košariská 78, 906 15 Košariská Súradnice: 48.670681, 17.596755

kosariska@stonline.sk kosariska.sk

Kraj: Trenčiansky samosprávny kraj

Okres: Myjava

Počet obyvateľov: 436

Rozloha: 1153 ha

Kopaničiarska obec Košariská leží pri hlavnej ceste spájajúcej Brezovú pod Bradlom s kúpeľným mestom Piešťany, prekonávajúcej v jej strede rozvodie Váhu a Moravy uprostred rozhrania Malých Karpát a Myjavskej pahorkatiny. Pozostáva z deviatich usadlostí – kopaníc.

 

 

Zdroj: Obecný web, Wikipedia

Symboly

Erb obce

V modrom štíte strieborná holubica v zlatej zbroji, v zobáku so zlatou trojlistou lipovou ratolesťou, vľavo hore sprevádzaná štyrmi do oblúka usporiadanými zlatými paťcípymi hviezdami. Motív podľa obecného pečatidla z r. 1786, ku ktorému sú vložené štyri hviezdy ako spomienka na slávneho rodáka gen. M. R. Štefánika.

Poloha

Kopaničiarska obec Košariská leží pri hlavnej ceste spájajúcej Brezovú pod Bradlom s kúpeľným mestom Piešťany, prekonávajúcej v jej strede rozvodie Váhu a Moravy uprostred rozhrania Malých Karpát a Myjavskej pahorkatiny. Pozostáva z deviatich usadlostí – kopaníc: U Štefov, Dolné Košariská, U Plačkov, Horné Košariská, U Martinkov, U Šindelov, U Mosnákov, U Trvajov, Lopušná.

História

Košariská s priľahlými kopanicami patrili poddanskej obci Brezová. Poddaní slúžili Čachtickému panstvu. Zažili aj zlé časy. Vari najhoršie vtedy, keď na krajinu zaľahol tieň grófky Báthoryovej, neslávne známej vraždami mladých dievčat. Spravodlivý trest ju neminul. Dokonala v temnici Čachtického hradu.

Kultúra

Spomienkové slávnosti pri príležitosti tragickej smrti gen. Milana Rastislava Štefánika

Spoluzakladateľ našej novodobej štátnosti, vedec, vojak, diplomat a štátnik Milan Rastislav Štefánik je jednou z kľúčových osobností našich dejín. Podstatou májových spomienkových slávností na Bradle je oslava celého Štefánikovho diela, nie iba spomienka na jeho tragickú smrť. Rovnako bradlianska Mohyla nie je iba hrobom, ale oslavuje celé Štefánikovo zakladateľské dielo a vyjadruje vďaku oslobodeného národa. Základný pôdorys spomienkových slávností na Bradle predurčil výnimočným poňatím Štefánikovho pohrebu i vytvorením miesta spomienkových slávností - bradliankej Mohyly - architekt Dušan S. Jurkovič.

 

Zvonkohra Košariská – Priepasné

Je jediným hudobným zoskupením svojho druhu na Slovensku, založila ju evanjelická farárka z Cirkevného zboru Košariská - Priepasné Zuzana Durcová.

Životné prostredie

Pahorkatinný až vrchovinný povrch chotára tvoria mladšie druhohorné pieskovce, bridlice a staršie druhohorné dolomity. Má hnedé lesné pôdy a rendziny. Na juhu sú bučiny, na severe ostrovčeky bukových borovicových lesíkov.

Zaujímavosti

Najvýznamnejším rodákom z Košarísk je Milan Rastislav Štefánik, astronóm, politik a generál francúzskej armády. V rodnom dome Milana Rastislava Štefánika sa nachádza jeho múzeum.

Galéria

Mapa obce