Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Krajné

Krajné 52, 916 16 Krajné Súradnice: 48.703158, 17.686705

+421 905 777 230 sekretariat@krajne.sk krajne.sk

Kraj: Trenčiansky samosprávny kraj

Okres: Myjava

Počet obyvateľov: 1549

Rozloha: 2845 ha

Obec Krajné je na Severozápadnom Slovensku v okrese Myjava, v Trenčianskom kraji. Skladá sa z 39 kopaníc. V jej blízkosti sa nachádza jazero Na Matejovci. Tečie cez ňu potok Korytárka a Jablonka. Leží v Juhovýchodnom cípe Myjavskej pahorkatiny.

 

Zdroj: Obecný web, Wikipedia

Symboly

Všetky mestá SR a aj mnohé obce majú svoju mestskú či obecnú symboliku, ktorá ich reprezentuje a charakterizuje navonok. Erb, pečať a zástava sú ich poznávacím znamením už po celé stáročia v regióne, aj v štáte.

 

Erb obce

V striebornom štíte sediaca striebrovlasá, zlatou antickou korunou korunovaná alegorická postava Spravodlivosti, odetá v zelených šatách s krátkymi rukávmi, v pravici opierajúcej sa o zlatý oválny štít s Božím okom drží tri červené zlatostredé a zlatokališné ruže na zelenej listnatej stopke, vo zdvihnutej ľavici zlaté váhy.

Poloha

Krajné je veľká kopaničiarska obec, ktorá sa rozkladá v juhovýchodnom cípe Myjavskej pahorkatiny a v Čachtických vrchoch, neďaleko úpätia Malých Karpát, v doline potoka Jablonky a Matejovského potoka.

 

Stred obce má nadmorskú výšku 250 m.

Zemepisná poloha obce: 48°42’05,00” severnej šírky, 17°41’09,05” východnej dĺžky.

História

Krajné má zaujímavú minulosť a bohaté národné tradície. Po prečítaní dejín tejto obce sa človek stretne s menami významných osobností slovenského národa. Veľa obyvateľov odchádzalo do sveta za prácou a živobytím, niektorí však nezabudli na svoju rodnú vlasť a prišli v roku 1992, keď obec Krajné oslavovala 600. výročie prvej písomnej zmienky o obci.

Kultúra

Rally Kopanice

Športové motopodujatie predpokladaná dĺžky trasy je 150  -200 km. Orientačný výjazd určený pre sériovo vyrábané motocykle, jazdený podľa grafického itinerára – roadbooku.

Zaujímavosti

Ján Eľko

farár ECAV v Krajnom

Ján Eľko narodil sa 18.2.1917 v Tušickej Novej Vsi (pri Michalovciach) v roľníckej rodine. Študoval na evanjelickom lýceu v Prešove a na teologickej fakulte v Bratislave. Po skončení štúdia pôsobil ako zastupujúci kaplán v Kokave nad Rimavicou. Za riadneho zborového kaplána bol menovaný do Púchova od septembra 1943, kde zotrval do konca februára 1946. Začiatkom marca 1946 odišiel za kaplána do Krajného, ale už v polovici apríla ho pozvali za farára na Lazy pod Makytou. V Krajnom začal pôsobiť 2. marca 1953 v zložitom období, o čom píše syn vtedajšieho pána farára, Braňo Kolény: „Pri zmene režimu bol vyzvaný, aby presviedčal cirkevníkov vstúpiť do Jednotného roľníckeho družstva. To odmietol s odôvodnením, že nie je odborníkom poľnohospodárskym, ale duchovným pracovníkom. Za to musel ako nespoľahlivý Krajné opustiť a uchýliť sa do miniatúrneho zboru - Jabloňovce pod Sitnom. Pri rozlúčke s krajňanskými presbytermi otca sa opýtali, či by im nevedel poradiť nástupcu. Otec odpovedal toľko: Z kaplánov najlepší sa mi zdal Ján Eľko

Galéria

Mapa obce