Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Aj u nás na kopaniciach sa v poslednom desaťročí čoraz viac rozmáhajú súťaže vo varení gulášu. Gulášmajstri prichádzajú z celého okresu ale i zo vzdialenejších končín, aby ukázali svoje kuchárske umenie vo varení tohto vari najpopulárnejšieho jedla v rôznych variáciách. Vo varení gulášu začiatkom augusta súťažili napríklad na Poriadí, v Brezovej pod Bradlom i v Podkozinciach na lubinských kopaniciach. Najdlhšiu tradíciu má však súťaž vo varení gulášu v obci Kostolné, kde sa bude v sobotu 18. augusta konať už jubilejný 10. ročník tohto obľúbeného podujatia pod názvom Gulášfest a Čamprla.

 

Keď s týmto podujatím domáci predstavitelia obce a ďalší nadšenci združení v OZ Priatelia Kostolného začínali na miestnom ihrisku, netušili, do akých rozmerov sa rozrastie. Je spojený aj s tradičnou a v tomto kraji historicky uznávanou hrou Čamprla, ktorá sa hrá s drevenými kolíkmi a zachovala sa do dnes len v niektorých slovenských lokalitách, hoci v dávnej minulosti patrila k bežným hrám všetkých vrstiev obyvateľstva.

 

Hra s drevenými kolíkmi zvaná čamprla má korene práve na kostolanských kopaniciach

 

Guláš fest v Kostolom sa vyznačuje svojou príjemnou atmosférou, ktorá dáva možnosť relaxu a zábavy pre celé rodiny a taktiež spoločného stretnutia rodákov, ktorí ochotne prichádzajú z Bratislavy a iných lokalít Slovenska. Samozrejme za zábavou a relaxom sem prichádzajú i návštevníci zo širokého okolia kopaničiarskeho kraja a medzi nimi aj mnohí chalupári a chatári. Pravidelne sa súťaže zúčastňujú aj družstvá zo Starej Turej či Myjavy. Keď zo začiatku bolo súťažiacich „guláš majstrov“ niečo vyše 20, už na 7. ročníku si rozložilo kotlík pod šiatrami na miestnom ihrisku vyše 40 súťažných družstiev. Tomu zodpovedala aj pestrosť gulášov. Najviac sa varia hovädzie, potom diviačie, ale samozrejme nechýbajú ani bravčové, fazuľové, baranie, jelenie a iné.

 

Porota pri hodnotení gulášov

 

Porota zložená zo sponzorov a významných osobností obce má čo robiť, aby vyhodnotila tie najlepšie. Na víťazov čakajú hodnotné ceny venované sponzormi. Začiatok je od 10.00 h a guláše by sa mali hodnotiť okolo 14.00 h. Okrem možnosti ochutnať súťažné guláše budú ponúkať svoje gurmánske výtvory aj miestni poľovníci.

 

Na ihrisku v Kostolnom sú rozložené šiatre pod ktorými varia „gulášmajstri“

 

Nezabudlo sa ani na deti, ktoré si môžu zajazdiť i na koníkoch či skákať na trampolíne či vyskúšať ďalšie trakcie. No a k tomu bude všetkým vyhrávať hudobná kapela Rytmus z Novej Bošáce až do neskorého večera.

Autor: F. Lhotský

Foto: F. Lhotský

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...