Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Náhodou som natrafil na článok o žatve v našom regióne z roku 1997. Presne 7. augusta sa tu vtedy začali žatevné práce. Tie tohtoročné naopak ukončili už 4. augusta. Na slovenskom juhu sa začala žatva už 11. júna. Veď tento rok bol pre pestovateľov obilnín ale i všetkých poľnohospodárskych a ovocinárskych produktov mimoriadne horúci a pomerne suchý. To urýchlilo dozrievanie plodín. Tak tomu bolo aj v podmienkach PD Turá Lúka, ktoré sa v obilnej produkcii zameriava najviac na pšenicu ale nezaostáva ani v pestovaní repky a kukurice. Pšenicu pestuje na viac ako 500 ha.

 

Úroda už vzhľadom na počasie nemohla byť nijako nadpriemerná ale tak ako v rámci celého Slovenska, možno hovoriť o niečo lepších výnosoch ako vlani. Našťastie Slovensko je stále v produkcii obilnín sebestačné, čo nemožno hovoriť o každej krajine EU. Žatva už dávno nie je kosenie kosou, ako to predvádzajú pri dožinkových slávnostiach na Padelkoch v turolúckom chotári. Ba už to nie je ani kosba z 80. rokov vtedy modernými kombajnami z NDR za 400 tisíc korún. Dnešné super vybavené kombajny zn. CLAAS sú taktiež nemecké, ale ich cena sa pohybuje okolo 300 tisíc Eur. A práve takú výbavu má aj turolúcke družstvo. Tri štyri kombajny dnes stačia na to, čo pred 30 rokmi robilo 15 kombajnov. Keď vezmeme do úvahy všetky zmeny ekonomického, sociálneho i technického charakteru, potreba produkcie na jeden kombajn stúpla desaťnásobne. Všetky tieto atribúty modernej doby spôsobili, že dnes už to nie je na našich dedinách tak ako pred niekoľkými desaťročiami, že keď začala žatva, celá dedina žila s ňou. V súčasnosti sa často ani nevie, že žatva už skončila. A práve preto si ju v myjavskej časti Turá Lúka už niekoľko rokov pripomínajú Dožinkovými slávnosťami nazývanými aj Poďakovanie za úrodu.

 

 

Turolúcke dožinky sa chystajú aj v nasledujúcich víkendových dňoch 11. a 12. augusta 2018. Podujatie pripravili n.o. Rozvoj cestovného ruchu myjavských kopaníc v spolupráci s Centrom tradičnej kultúry, Mestom Myjava a Poľovníckym združením Turá Lúka.

 

V sobotu sa začne o 10. 00 h dožinkovým jarmokom pri Gazdovskom dvore. Súčasťou bude i ochutnávka tradičných jedál a koncertovanie DH Myjavci.

 

V areáli Padelky si prídu na svoje deti. Budú si môcť zajazdiť na koníkoch, zahrať rôzne hry a pripravená bude i zvieracia minifarma. Aj ostatných iste zaujme výstava historických a súčasných poľnohospodárskych strojov.

 

 

O 10, 30 h pod názvom Kosí Jano mláti Paľo sú na Padelkoch pripravené ukážky z tradičnej žatvy a mlatby ktoré vyvrcholia súťažou v kosení. Pri všetkom tomto dianí budú asistovať členovia FSk Kýčer z Turej Lúky a FS Kopa z Myjavy. Súčasťou budú o 11,00 hod. aj detské tvorivé dielne a Gurmánske hody – ochutnávka poľovníckych špecialít. Nezabudlo sa ani na školičku spevu a tanca pre deti s DFS Kopaničiarik. Program s názvom Na poli vrtkí a v tanci hybkí s Kopaničiarikom a FSk Lubená z Poluvsia začne o 13,15 h.

 

To sa už začnú pripravovať dožinkové vence a následne o 15. 00 h prejde dožinkový sprievod cez Turú Lúku na Gazdovský dvor, kde odovzdajú dožinkové vence gazdom. Tu bude aj tradičné pohostenie – oldomáš a zábava s folklórnymi kolektívmi.

 

 

O 17. 00 h začne dožinkové posedenie pri hudbe Fsk Lubená. Prvý dožinkový deň vyvrcholí o19,00 h dožinkovou zábavou v aráli Padelky pri LH Šramel.

 

V nedeľu,12. 8. o 9,30 h sa v ev. chráme na Turej Lúke uskutoční krojovaná slávnosť a Služby Božie s poďakovaním za úrodu, pri ktorých budú účinovať aj FSk Kýčer a ženský spevácky zbor z Veľkej n.V.

Autor: F. Lhotský

Foto: F. Lhotský

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...