Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Už tradične sa záver jarmočnej sezóny na kopaniciach koná v “městečku”, ako nazývajú domáci kopaničiari hraničnú obec s jeden a pol tisíc obyvateľmi a početnými kopaničiarskymi usadlosťami, Vrbovce. Bolo tomu tak aj v sobotu 19.10.2019, keď sa tu uskutočnil “Vrbovčanský jarmak”.

 

Babie leto mu vytvorilo podmienky pre skutočne vydarenú jarmočnú atmosféru, so všetkým, čo k jarmoku patrí. Stánky so všakovakým tovarom, sladkými i mastnejšími dobrotami, viaceré i spoza hraníc z blízkej Moravy s ponukou medoviny, vína i burčiaku (ten bol najmä zo Skalice), sladkosti pre deti i gulášová a zabíjačková hostina pre gurmánov. K tomu patrili samozrejme aj kolotoče a zábava pri Dychovej hudbe Myjavci, alebo pri heligónkaroch. Nezabudli návštevníkov pozvať do Vrbovčanskej izby, ktorá tu od roku 2001 pripomína najmä návštevníkom Vrboviec korene ľudovej tvorivosti a tradícií zachovaných z minulosti tejto kopaničiarskej obce. K viacročnej jarmočnej tradícii patrí na Vrbovcoch usporadúvanie výstav. Pravidelne sa svojimi chovateľskými úspechmi nezabúdajú pochváliť členovia ZO Zväzu chovateľov, ktorí v tomto roku oslávili 45 rokov od svojho založenia.

 

 

Výstava starodávnych kočiarov, (najstarší bol z. r. 1936) sa uskutočnila v priestoroch obecného úradu a pri Vrbovčianskej izbe vystavoval svoje statické motory zberateľ J. Málek. Návštevníkov zaujali najmä motory firmy Slávia z r. 1933.

 

 

Tohtoročný Vrbovčanský jarmak mal opäť skvelú atmosféru i vďaka hodnotným cenám v bohatej jarmočnej tombole, o ktorú sa postarali sponzori z Vrboviec i širokého okolia.

 

 

Napriek tomu, že tohtoročná jarmočná sezóna na kopaniciach sa skončila, o rôzne kultúrno-spoločenské podujatia nie je núdza. To najbližšie, 9. novembra sa uskutoční v KD S. Dudíka, pod názvom Muzikanti a ich hostia. Muzikantov tvorí združenie kvalitných hudobníkov z myjavských kopaníc, ktorí hrajú na ľudových nástrojoch rôzne hudobné žánre.

 

Po tomto podujatí pripravujú kopaničiarske obce (Brestovec, Jablonka, Rudník, Matejovec a i.) najmä zábavy Michalskú a Katarínsku. A už tu bude posledný mesiac v roku, kedy vypukne 16. ročník myjavského divadelného festivalu Vianoce v divadle, ktorý pod názvom Frenkieho Vianoce v divadle bude venovaný jeho zakladateľovi a organizátorovi – Mirovi Kňazskému vedúcemu divadla Korbáč, ktorý nás v polovici tohto roku navždy opustil. V decembri sa tiež uskutočnia tradičné Vianočné trhy v Myjave i Starej Turej.

 

Autor: F. Lhotský

Foto: F. Lhotský

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...