Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Po prvý raz sa farmárske trhy objavili na Slovensku v roku 2013. Záviselo to totiž, od vzniku malých fariem, pre ktoré sa konečne začala tvoriť aj aká-taká legislatíva. Na trhoch sa dáva možnosť malým agrofarmám a jednotlivcom, poľnohospodárskym výrobcom a spracovateľom ovocia a zeleniny ako i rôznych špeciálnych produktov zdravej výživy prezentovať svoje produkty. Odvtedy sa farmárske trhy začali čoraz viac udomácňovať v našich mestách a mestečkách. Niekde pravidelne i viackrát do roka inde aspoň raz ročne.

 

Na Myjave sa po prvý raz uskutočnili v roku 2015 a tohto roku sa konal v sobotu 12. októbra už ich 5. ročník. Usporiadalo ich Mesto Myjava v spolupráci s Centrom tradičnej kultúry, tento rok po prvý raz v centrálnej časti námestia. Po celé dopoludnie v domčekoch známych z folklórneho mestečka MY-A-VY ponúkali svoje produkty farmári z Myjavy a blízkeho okolia, ktorí už boli známi aj z minulých ročníkov tohto podujatia. Škoda, že neprišli aj niektorí doposiaľ na Myjave neznámi, noví farmári. A tak tie kopaničiarske myjavské farmárske produkty ponúkala predajňa regionálnych produktov Kopanička, či myjavský OVOSAD.

 

 

Záujem bol aj o bylinkové a ovocné sirupy z rodinnej farmy Dobrotka zo Svinnej, či o bylinárske produkty, medovinu z Rudníka, alebo špeciálne vína a mušty z rodinného vinárstva Hrehora zo Skalice. Nechýbali ani syry a syrové výrobky, či údeniny a mäsové výrobky Domácej mäsovýroby z Myjavy ale aj pekárske výrobky ako lokše, štrúdle a zemiakové placky. Domáca výroba mydiel a kozmetiky mala taktiež svoj stánok ako i predaj semienok, fazule, papriky či maku a zdravých produktov zo špaldy. S jablkami prišli tentokrát z veľkofarmy z Veselého, akoby potvrdzovali, že na Myjavsku bola oproti iným slovenským lokalitám úroda jabĺk tohto roku veľmi slabá. Vraj je to nakoniec aj príčinou toho, že sa na Myjave neuskutočnila tradičná kopaničiarska záhradkárska výstava so súťažou o najkrajšie jablko.

 

 

Na farmárskych trhoch bol aj tento rok najväčší záujem prítomných o pukanské párance, na ktoré stál najväčší rad. A nezabudli prísť ani Heligónkari z Prietrže, ktorí už tradične zabávajú trhovníkov.

 

 

Ani týmto podujatím sa ešte kopaničiarska pestrá, zábavná a kultúrna jeseň nekončí, lebo v nasledujúcu sobotu, 19. októbra sa kopaničiarsky jarmak uskutoční aj vo Vrbovciach.

 

Autor: F. Lhotský

Foto: F. Lhotský

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...