Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

V utorok 29. októbra 2019 sa na rínku pri soche gen. M. R. Štefánika v Myjave uskutočnila lampiónová spomienka pri príležitosti uplynutia 101 rokov od vzniku prvého demokratického štátu Čechov a Slovákov.

 

101. výročie vzniku ČSR si obyvatelia Myjavy pripomenuli zhromaždením na rínku, kde si mohli vypočuť pútavý prejav významu takejto spomienky a potrebu jej uchovania pre ďalšie generácie, ktorým bola táto udalosť predovšetkým adresovaná. Spomenutí boli významní myjavskí dejatelia ako Michal Šimonovič, či ľudový umelec Samko Dudík, ktorí svoj životný entuziazmus venovali kultúrno-spoločenskému zušľachťovaniu ľudu. Obísť sa nedá ani azda najväčšia národná a politická osobnosť kopaníc, Milan Rastislav Štefánik, ktorému organizátori položili k úcte pri pomníku kvety.

 

 

Deti si so sebou priniesli svoje lampióny, s ktorými sa potom všetci vybrali cez centrum mesta do KD Samka Dudíka, kde boli pre ne pripravené rôzne aktivity a hry spojené s prezentáciou lampiónov, z ktorých vyberala porota tie najlepšie. Účasť množstva zvedavcov a desiatok rodín s deťmi príjemne prekvapila a stojí za myšlienku povzniesť organizačne v budúcnosti túto spomienku.

 

 

 

Zaujímavosť

Pamätník Štefánika v Myjave je špecifickou a významnou stavbou celého mesta. Postavený bol v kubistickom štýle v roku 1921 ako vôbec prvý pamätník nášmu nešťastne zosnulému generálovi v ČSR. Skladá sa z busty, reliéfov a nápisov, kde Štefánik pôsobil. Napriek ideologickým nezhodám minulého režimu zostal na svojom pôvodnom mieste dodnes.

 

 

Autor: Martin Kovanič

Foto: Martin Kovanič

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...