Takmer rovnako stará, ako história Slovenskej armatúrky Myjava, ktorej 80-ročnicu si v týchto dňoch pripomína Myjava, je aj história vývoja dychovej hudby v tomto meste, ktorá dnes pod názvom Dychová hudba Myjavci má za sebou viac ako trištvrte storočia pôsobenia v kultúrnej sfére regiónu a mesta, ktoré sú známe predovšetkým svojím folklórom.
Začiatky súboru dychovej hudby Myjavci siahajú až do roku 1939 a oficiálne začalo toto myjavské hudobné teleso pravidelnú činnosť v r. 1940. Vyše troch štvrtín storočnice ich pôsobenia je úctyhodné a nabité mnohými udalosťami a zážitkami. Samozrejme, s rokmi sa obmieňali hudobníci aj kapelníci. Najväčšie obdobie rozmachu zažila kapela, keď´ jej zriadovateľom bol Závodný klub ROH Slovenskej armatúrky. Vari najviac sa do povedomia myjavskej i okolitej verejnosti dostala kapela práve v období, 80. rokov minulého storočia pod vedením kapelníka Jaroslava Tomaníka, ktorý ju viedol viac ako 30 rokov. V tom čase nebolo na Myjave podujatia, osláv, ale ani odprevadení na poslednej ceste, kde by dychová hudba bola chýbala. A práve do tohto obdobia siahajú aj začiatky družby medzi myjavskou dychovkou a dychovou hudbou z maďarského Mosonmagyarováru, kde dodnes sídli armatúrka MOFÉM ako niekdajší družobný podnik myjavskej armatúrky. Vzájomné návštevy oboch súborov a najmä koncertovanie pri rôznych príležitostiach na Slovensku i v Maďarsku trvajú dodnes i keď Myjavci už patria pod zriaďovateľa mesto Myjava a jeho Dom kultúry. I preto patrí predstaviteľom mesta vďaka, že popri už tradičnom folklóre nezanevreli na dobrú myjavskú dychovku a snažia sa udržať aj toto kultúrne teleso a pomáhajú pri rozvoji jeho aktivít. Napriek tomu, že väčšinu muzikantov DH tvorí generácia dôchodcov, ba možno hovoriť už nad 70 rokov, ich aktivita je stále čulá. Svedčí o tom aj novo vydané už druhé CD, pod názvom DH Myjavci 2, ktoré v uplynulom roku na Michalskom jarmoku uviedli do umeleckého života.
Pri krste druhého CD počas Michalského jarmoku asistovali dlhoročnému kapelníkovi Petrovi Blahovi primátor Myjavy Pavel Halabrín a vedúca DK Vladka Jurenková.
Medzi pamätníkmi DH suverénne vedie 85-ročný Milan Mikláš – muzikant telom i dušou. Len o niečo sú mladší „dychár” Jozef Molek a bubeník a dnes už asi jediný samostatne hrajúci činelista na Slovensku, Pavel Málek, či jeho spoluhráč na „bicích“ Dušan Malášek. Pred pár rokmi získala hudba posilu z Brezovej pod Bradlom v ďalšom excelentnom dychárovi – klarinetistovi Vladimírovi Húskovi, ktorý je zároveň umeleckým vedúcim kapely. Ďalším fenoménom DH Myjavci je rodina „dychárov“ Blahov. Tvoria ju terajší kapelník a taktiež dychár – veterán Ján Blaho a jeho dvaja synovia barytonista Slavomír a trumpetista Peter, ktorého po viac ako 20 rokoch vedenia kapely vystriedal otec. Rodinné duo tvoria aj Pavol Beblavý so synom Filipom a nakoniec speváčka Veronika, ktorá je dcérou Pavla Moleka. Členovia kapely si uvedomujú, že omladenie dychovky je nevyhnutné, veď roky plynú a sily ubúdajú aj tým najvytrvalejším…
DH Myjavci počas vystúpenia so spevákmi Jankom Osuským a Veronikou.
DH Myjavci sa za starostlivosť mestu odvďačuje úspešným pôsobením v jeho kultúrnom dianí. Pravidelne vystupuje pri rôznych podujatiach. Najbližšie ich vystúpenie priaznivci dychovky budú môcť na Myjave zažiť 27.1.2018, keď vystúpia v divadelnej sále KD S. Dudíka v rámci slávnostného programu k 80. výročiu SAM, ktorého hlavným usporiadateľom je firma Slovarm člen skupiny Energy group.
Autor: F. Lhotský
Foto: F. Lhotský
Galéria
Kľúčové slová
Komentáre (0)
Musíte sa prihlásiť pre pridávanie komentárov...
Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...