Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Stará Turá

Ulica SNP 1/2, 916 01 Stará Turá Súradnice: 48.780832, 17.689795

+421 327 461 611 msu@staratura.sk staratura.sk

Kraj: Trenčiansky samosprávny kraj

Okres: Nové Mesto nad Váhom

Počet obyvateľov: 9 003

Rozloha: 5 094 ha

Stará Turá leží v údolí medzi Bielymi a Malými Karpatmi pod vrchom Veľká Javorina 12 km od okresného mesta Nové Mesto nad Váhom smerom na Myjavu. Kopaničiarske osídlenie – približne 1300 obyvateľov žije v prímestských častiach s charakterom kopaníc. Je to turisticky zaujímavá oblasť a zatraktívnuje ju blízkosť hranice z Českou republikou.

 

Zdroj: Mestský web, Wikipedia

Symboly

Erb mesta

V striebornom štíte čierny tur v zlatej zbroji na zelenom trojvrší, preloženom zlatou trojlistou lipovou ratolesťou. Hovoriaci symbol z roku 1971.

Poloha

Mesto sa nachádza v severnej časti Myjavskej pahorkatiny, v regióne Kopaníc, na potoku Tŕstie. Na moravskej strane hraničí s Juhomoravským krajom. Mesto so svojím okolím patrí do Podjavorinského kopaničiarskeho kraja. Svedčí o tom i množstvo miestnych častí a kopaníc v okolí, rozprestierajúcich sa medzi Malými Karpatami a Bielymi Karpatami.

História

Prvá písomná zmienka o Starej Turej je z roku 1392, keď sa spomína v darovacej listine kráľa Žigmunda ako obec patriaca Čachtickému hradu, ktorý v tom čase dostal Stibor zo Stiboríc. Súčasťou čachtického hradného panstva bola Stará Turá až do zániku feudalizmu v Uhorsku.

Rozvoj Starej Turej možno datovať od roku 1467, keď ju kráľ Matej Korvín povýšil za preukázané zásluhy pri chytení Jána Švehlu na poddanské mestečko (oppidum). Na základe udeleného privilégia boli Staroturania oslobodení od platenia tridsiatku a iných mýtnych poplatkov vo všetkých krajinách uhorskej koruny. Toto privilégium, ktoré pomáhalo obchodnej a trhovej činnosti mestečka, niekoľkokrát potvrdili ďalší uhorskí panovníci.

 

Keď chudobná pôda, najmä na kopaniciach, nestačila uživiť obyvateľstvo, hľadali Staroturania možnosti vo výrobe a predaji po domácky zhotovovaného dreveného riadu. Popri tejto tradičnej výrobe, ktorá sa zachovala dodnes, je potrebné spomenúť obuvníkov a kožušníkov, mlynárov, stolárov, tokárov, kováčov i hrnčiarov. Stará Turá mala mlyny, valchy, vyhne, varilo sa tu pivo, pestoval šafran a vyrábal papier. V okolí Starej Turej sa chovalo veľké množstvo kráv, z ktorých mlieka sa po úprave vyrábalo topené maslo. Staroturania sa preslávili aj ako prví zakladatelia bryndziarní na Slovensku.

 

Starej Turej sa stratami na životoch i veľkými materiálnymi škodami (mesto takmer vyhorelo) nevyhli ani udalosti v roku 1848.

Kultúra

Remeslá našich predkov

70 rôznych remeselníkov, predaj remeselných výrobkov, tvorivé dielne pre deti, chutné jedlá a bohatý kultúrny program.

 

Mesiac hamburgerov v Hoteli Lipa

Kuchári Hotela Lipa pripravili v mesiaci august šťavnaté, domáce hamburger – Slovák, Španiel, Talian, Švajčiar a VEGE burger. Originálne servírovanie, domáce žemle a mäso zo slovenského chovu.

 

Pivovaru Turák & vnuk

Tento pivovar dodáva pivu rozmanitosť. Ponúka sedem druhov piva a stále má päť z nich vo výčape. Do stálej ponuky patrí Blonďák, Ryšavec a Brunet, ktoré vyjadrujú farebnosť pív od svetlého až po tmavé. Avšak vaše pivové poháriky uspokojí kvasinkové pivo anglického typu Krásavec. V ponuke majú aj jedlá s kozím a ovčím syrom, ale zaujímavý je dezert v podobe pivnej zmrzliny so slaným karamelom.

 

Cesta rozprávkovým lesom

Cesta rozprávnkovým lesom pre deti kde ich čakajú rôzne súťaže, úlohy, rozprávkové bytosti a ďalšie atrakcie ako skákací hrad, maľovanie na tvár, lukostreľba, jazda na štvorkolke. Rôzne divadelné predstavenia.

 

Staroturiansky jarmok

Viac ako 250 predajných stánkov, atrakcie pre deti, bohatý kultúrny program.

 

Festival Divné veci

Festival, v ktorom programe uvidíte sestry Haasové, predstavenia pre deti, koncerty, divadelné predstavenia, stand up comedy, netradičný jarmok a mnoho iného. Novinkou posledného ročníka bolo stanové mestečko v okolí jazera Dubník.

 

Tanec slnka

Najznámejší hudobný festival na kopaniciach, 33 hudobných skupín na 3 hudobných pódiách. Kaskadéri, bohatý športový program, turnaje v plážovom futbale a volejbale, petangue, večerné frisbee, šípky a veľa ďalšieho.

Zaujímavosti

Kristína Royová

Kristína Royová (* 18.8.1860 – † 27.12.1936) bola slovenská náboženská spisovateľka a redaktorka. Jej literárna kariéra sa začala romantickými poviedkami s ľúbostnou a s národnou tematikou. Písala romány, novely, poviedky, duchovné piesne a spisy rôzneho zamerania a druhu, taktiež prekladala. Vďaka podpore cirkvi, ktorá jej diela vydávala vo veľkých nákladoch a viacerých vydaniach, sa stala fakticky najprekladanejšou slovenskou autorkou - jej diela boli preložené do 36 jazykov. Svoje diela uverejňovala v časopise Betanie, Svetlo, Večernica.

 

Mária Royová

Už od najútlejšieho detstva tvorila rozprávky a povesti. Okrem povestí a rozprávok Mária Royová skladala na klavíri nielen krásne skladby chrámové, ale aj vojenské pochody, hymnické piesne, krakoviaky a iné piesne. V roku 1906 bol vydaný spevník "Piesne sionské", ktoré obsahovali 310 piesní, z toho 160 pôvodných. 112 piesní s originálnymi nápevmi zložila Mária, ďalej zložila asi 117 textov duchovných piesní a 105 textov preložila. Tieto piesne boli v duchovnej piesňovej tvorbe prvými prácami, vytvorenými slovenskou ženou. Spolu so sestrou Kristínou sa zapísala do povedomia podjavorinského ľudu i svojou priekopníckou charitatívnou prácou.

Galéria

Mapa obce