Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Stará Myjava

Stará Myjava 145, 907 01 Stará Myjava Súradnice: 48.792314, 17.588229

+421 907 983 556 obec@staramyjava.sk staramyjava.sk

Kraj: Trenčiansky samosprávny kraj

Okres: Myjava

Počet obyvateľov: 733

Rozloha: 1 773 ha

Rekreačná oblasť Stará Myjava je malé rekreačné centrum kopaníc, v ktorom nájdete prakticky všetko. V srdci hôr je tu vybudované veľmi pekné oddychové centrum s ubytovacími i stravovacími možnosťami. Ubytovanie je tu možné buď na súkromí alebo v chatách, ktorých je tu veľmi veľa. V lete tu sídli i detský letný tábor. Počas letnej sezóny ponúka táto lokalita kúpanie, športové možnosti – futbal, volejbal, plážový volejbal, stolný tenis, člnkovanie, možnosť rybolovu. V zimnej sezóne je tu návštevníkom k dispozícii lyžiarske stredisko Skiland s umelo zasnežovaným vlekom.

 

Zdroj: Obecný web, Wikipedia

Symboly

Erb obce

Dolnou tretinou strieborno-modro delený štít, v hornom poli dva zelené prirodzené stromy s koreňmi - smrek a dub, v dolnom poli strieborná položená ryba. Ryba je zo starého myjavského erbu, stromy pripomínajú bohaté lesy, ktorými je obklopená obec.

Poloha

Obec Stará Myjava leží v údolí rieky Myjava na úpätí Bielych Karpát 5 km severne od Myjavy.

História

Obec, ktorá sa spomína v súvislosti so založením Myjavy, vznikla v roku 1586. Už samotný názov prezrádza, že Stará Myjava bola predchodcom Myjavy. Vznikol tu aj najstarší kostol. Na začiatku 18.storočia, po prenesení sídla obce Myjava zo Starej Myjavy do novej dediny, z obavy, že sa naruší administratívna a cirkevná jednota, v Starej Myjave zbúrali kostol aj s farou. Odvtedy sa Stará Myjava vyvíjala ako kopanická osada. Jej obyvatelia sa zaoberali predovšetkým poľnohospodárstvom a chovom dobytka. Preslávili sa aj ako pytlikári.

 

Stará Myjava bola prvá obec, ktorá sa v 50-ich rokoch odčlenila od Myjavy. Pri najbližšom sčítaní v r. 1961 mala 1084 obyvateľov. Počet obyvateľov však pomerne rýchlo klesal, pretože sa začali sťahovať do rozvíjajúcej sa Myjavy kvôli pracovným príležitostiam.

Kultúra

FK Stará Myjava

Stará Myjava žije futbalom a ich futbalový tím ich zastupuje v zápasoch po celom Slovensku.

 

Preteky okolo Slovenska

Medzinárodná etapa cyklistických pretekov. Pretekári sa budú presúvať cez obec Poriadie cez Starú Myjavu, Brestovec, Myjavu na Vrbovce a späť cez Turú Lúku na Myjavu kde budú pokračovať v smere na Brezovú pod Bradlom.

Galéria

Mapa obce