Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Na kopaniciach akoby sa roztrhlo vrece so súťažami vo varení gulášu. Len nedávno sme písali o Podkozinskej vareške a spomínali sme aj podobné súťaže v Brezovej pod Bradlom a v Poriadí. Už počas uplynulého víkendu sa konala najstaršia takáto súťaž pod názvom Gulášfest a Čamprla v Kostolnom, kde sa uskutočnil už jej 11. ročník. Má teda najväčšiu tradíciu na kopaniciach a vidno to aj na účasti, keď na tom sobotňajšom podujatí sa zúčastnilo až 51 súťažiacich družstiev, čo je doterajší rekord.

 

Ako nám prezradili súťažiaci, k účasti na tomto podujatí ich lákajú nielen hodnotné ceny, ktoré sú pripravené až pre najúspešnejších 20 teamov gulášmajstrov, ale najmä skvelá atmosféra a organizácia celého podujatia, ktoré sa koná pod záštitou obce a OZ občania a priatelia Kostolného. Od iných podobných akcií sa odlišuje aj súťažnou hrou s drevenými kolíkmi vychádzajúcou z historických tradícií tejto oblasti pod názvom čamprla, ktorá sa hrávala kedysi dávno práve na kopaniciach v okolí Kostolného. Ďalšou zaujímavou tradíciou Gulášfestu je skutočnosť, že v porote hodnotiacej guláše sú pravidelne významní rodáci združení v OZ priateľov Kostolného. Tak už po niekoľko rokov prichádza napr. významný slovenský odborník na hrudníkovú chirurgiu profesor MUDr. Svetozár Haruštiak, ale aj profesor štátu a práva JUDr. Lubor Cibulka z Právnickej fakulty UK a ďalší významní rodáci z Kostolného a okolitých kopaníc. Tak tomu bolo aj na tom tohtoročnom Gulášfeste, kde sa porotcovia mali čo „oháňať“, aby vybrali tie najlepšie z 51 vzoriek gulášov. Tentoraz medzi sme medzi súťažiacimi družstvami videli okrem tých najúspešnejších z Podkoziniec domácich Kostolancov aj viacej „gulášmajstrov“ z myjavska, ale i od Skalice či zo vzdialenejších lokalít. Medzi hosťami tohtoročného Gulášfestu bol aj predseda TSK Jaroslav Baška, ktorý tu v minulosti mal aj svoj súťažiaci team pri varení gulášu. Priniesol kopaničiarom dobrú správu, o plnení svojho sľubu z minulého roku, že tento rok bude zrekonštruovaná cesta z Vaďoviec do Kostolného…

 

Medzi pravidelných účastníkov viacerých „gulášsúťaží„ patrí aj družstvo Ďžungáči zo Starej Turej, ktoré má vo svojom teame aj vietnamského „kuchára“.

 

Starosta obce M. Cibulka nakoniec vyhlásil výsledky súťaže Gulášfestu 2019. Najviac chutil porotcom guláš, ktorý varil Expresso team zo Starej Turej pod vedením p. Magála, známy už z Podkoziniec, kde získal 2. cenu. Druhý najlepší guláš navarilo družstvo Farmárov z Kostolného a tretí skončil team z Adamovských Kochanoviec.

 

V príjemnej atmosfére sa potom účastníci , ktorých bolo na ihrisku pred ZŠ určite viac ako 500, zabávali pri hudobných tónoch známej „šlágrovej dvojice“ Duo Sonet. Sezóna súťaží vo varení gulášov na kopaniciach pomaly vrcholí a ohlásená je ešte jedna takáto súťaž , ktorá bude 31. augusta 2019 na futbalovom ihrisku v Starej Myjave.

 

Autor: F. Lhotský

Foto: F. Lhotský,

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...