Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Kým myjavskí folkloristi z FS Kopaničiar počas tohtoročného leta absolvovali úspešné festivaly folklóru u nás a zúčastnili sa aj na exotickom zájazde v Indonézií, na svoje budúcoročné 80. výročie sa skromne pripravuje aj dychová hudba Myjavci, ktorá počas tohtoročného leta bola veľmi aktívna.

 

Samozrejme začalo to počas MFF Myjava, kedy mala svoje vystúpenie v amfiteátri v Trnovcoch. Myjavskí muzikanti si zahrali aj na dožinkoch v Turej Lúke, koncertovali na námestí v Brezovej pod Bradlom a v sobotu 17. 8. sa zúčastnili už tradične na festivale dychových hudieb v maďarskom Mossonmagyarovári, kde ich pozýva pravidelne družobný dychový orchester MOFÉM , s ktorým udržujú družbu už od roku 1977. V tomto kúpeľnom meste neďaleko hraníc je totiž do dnes armatúrka, s ktorou kedysi mala družbu Slovenská armatúrka Myjava a na tomto základe vznikla aj táto družobná spolupráca medzi dychovkami oboch podnikov a rozvinula sa v rokoch, keď bol kapelníkom predchodcu dnešnej DH Myjavci muzikant telom i dušou Jaroslav Tomaník zo Starej Turej. A práve na tohto svojho kapelníka si prišli Myjavci zaspomínať na Starú Turú hneď po náročnom zájazde v Maďarsku, v nedeľu 18. 8. 2019. Podujatie, ktoré sa tu každoročne koná na námestí, má názov Tomaníkova nota, tentokrát pozostávalo len z koncertovania DH Myjavci, ktorí si takto uctili svojho dlhoročného kapelníka. Jaroslav Tomaník sa narodil v r. 1933 a od svojej mladosti hrával a dirigoval v rôznych dychových kapelách. Na Myjavu prišiel v r. 1973 a kapelníkom dychovej hudby Závodného klubu SAM bol takmer tridsať rokov, kým odišiel do dôchodku. Potom ešte viedol staroturanskú dychovku takmer až do svojej smrti v r. 2008. Okrem toho, že bol hudobníkom a kapelníkom, upravoval skladby pre DH, ale bol i skladateľom a zložil viacero úspešných piesní – pochodov, valčíkov i poliek, ktoré sa hrajú dodnes. Upravoval najmä ľudové piesne pre dychovú hudbu napr. známu polku Čo to tam šuchorí pod Javorinou.

 

Na Starej Turej chýbal síce spevák kapely Janko Osuský, avšak speváčky Veronika a Danka ho plne nahradili

 

Keďže väčšina členov DH Myjavci prekročila už vek 60 a viacerí aj 80 rokov, dobre si naňho pamätajú. Tých, ktorí zažili začiatky družobnej spolupráce s dychovkou MOFÉM, je však pomenej. Aj preto budú istotne na budúci rok pri príležitosti 80 – ročného jubilea radi spomínať i na toto obdobie, ktoré znamenalo úspešný rozvoj dychovej hudby na Myjave. V metropole kopaníc, ktorá je predsa len naladená predovšetkým na ľudovú nôtu folklórneho umenia, to vôbec nie je ľahké. Tak ako kedysi pod vedením J. Tomaníka aj v súčasnosti sa kapela, ktorej vedenie prevzal Peter Blaho a jeho otec Ján Blaho, bude snažiť, aby robila čo najväčšiu radosť a potešenie všetkým milovníkom dobrej dychovej muziky, ktorých je aj na kopaniciach stále dosť.

 

Autor: F. Lhotský

Foto: F. Lhotský

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...