Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Naše kopanice sa stále vo väčšej miere snažia zapísať do povedomia širokej verejnosti nie len prírodnými krásami, folklórom a ľudovou tvorivosťou vo všetkých sférach života, ale aj atraktívnymi podujatiami, ktorými zabávajú nie len svojich obyvateľov ale aj návštevníkov zo širokého okolia.

 

K takým napríklad patria aj súťaže vo varení gulášu. Okrem toho najstaršieho a najznámejšieho Gulášfestu v Kostolnom, sa veľkej obľube teší aj súťaž vo varení gulášu pod Javorinou, v lubinskej kopaničiarskej osade Podkozince, s názvom Podkozinská vareška, ktorej jubilejný desiaty ročník sa uskutočnil 3. augusta 2019.

 

 

Už v prvom ročníku tohto podujatia v r. 2010, ktorého „rodičmi“ sa stalo OZ Správca vodovodu Lubina – Podkozince sa postavilo ku kotlíkom 10 družstiev, z ktorých niektorí „majstri gulášu“ vytrvali do dnes, keď v jubilejnej 10. Podkozinskej vareške súťažilo vo varení gulášu 47 družstiev a 7-členná domáca porota sa poriadne zapotila, než vybrala ten najlepší svojím zložením, chuťou, farbou a hustotou. Najviac gulášov bolo hovädzích a z diviny (diviačie, srnčie, danielie). Početní návštevníci, ktorých do tisícky veľa nechýbalo, si mali naozaj z čoho vyberať a ochutnávať. Ba možno, na niektorých oneskorencov sa ani neušlo…. Na druhej strane súťažiaci, ktorých celkový počet za 10 rokov tvorilo 290 družstiev, mali o čo súťažiť. Veď v hre bol napríklad moderný televízor od sponzorov podujatia a podobne hodnotné ceny boli aj v tombole, ktorú si mohli všetci návštevníci zakúpiť.

 

 

Viaceré súťažiace družstvá sú pravidelnými „gulášmajstrami“ Podkozinskej varešky a s varením tejto obľúbenej to nie len slovenskej gastronomickej pochúťky majú bohaté skúsenosti. Mnohí z nich sa stretávajú aj na Gulášfeste v Kostolnom (mal by sa konať už o 14 dní). Okrem domácich, za ktorých možno považovať okrem súťažiacich z Podkoziniec, Miškech Dedinky, aj Lubinčanov, či Bzinčanov, pomerne veľká časť súťažných družstiev prichádza z Nového Mesta nad Váhom a zo Starej Turej, ale sú aj od Trenčína, Piešťan, či zo Senice. Ba dokonca z ČR. Myjavskú časť kopaníc zastupovali Kostolanci, Krajňanci – Matejovčania a Rudníčania. Keďže v ten istý deň sa konala súťaž vo varení gulášov aj na Poriadí, ktorá je ešte len v zárodku, možno práve z tejto časti kopaníc súťažiaci na Podkozinciach chýbali.

 

 

Aby sa počas varenia a ochutnávania návštevníci nenudili, vymysleli organizátori pre súťažiace družstvá aj súťaž o najkrajšiu básničku o varení guláša. V tejto súťaži sa a najviac darilo družstvu Bohušovcov z Nového Mesta nad Váhom. Samozrejme, pre súťažiacich i ostatných návštevníkov od poludnia až do večera vyhrávala aj kapela – country skupina JOJ z Bratislavy.

 

 

Aby sme však nezabudli na víťazné družstvo Team Pekosovci, ktorí sú už akýmisi „veteránmi“ podkozinskej súťaže“ – manželov Ivetku a Pavla Pekarovičovcov z Nového Mesta nad Váhom, ktorých guláš z diviny chutil porote najlepšie. Ešte na záver spoločná fotografia troch víťazných družstiev s porotou a už sa už všetci tešia na otvorenie druhej desiatky Podkozinskej varešky na budúci rok, ktorá iste bude najmenej v takej výbornej atmosfére, akou bola tá jubilejná desiata.

 

 

Druhý skončil Expresso team zo Starej Turej pod vedením L. Magála a o tretí najlepší guláš sa postaral jediný súťažiaci starosta obce Ing. Dušán Málik aj s manželkou zo Bziniec pod Javorinou

 

Autor: F. Lhotský

Foto: F. Lhotský

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...