Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Už naše staré mamy vedeli a ich mamy ich to učili, že bylinky majú magickú moc a treba ich používať s úctou, vierou a najmä vďačnosťou. A práve bylinky sprevádzajú Annu Kopáčovú životom ako dobré víly a pomáhajú jej liečiť seba i druhých, a preto im venovala 18. apríla svoju prednášku v Dome kultúry Javorina v Starej Turej.

 

Ako hovorí, naši predkovia neutekali do obchodov, ale do prírody. Tam na nich čakala pokladnica plná vzácnych darov. Ona sama objavila ich obrovskú silu až v dobe, keď sa chcela stať matkou. Vyhľadala bylinkárku, netušiac, že jedného dňa sa stane tiež jednou z tých, čo poznajú alchýmiu bylín a odovzdávajú ju ďalej. Táto bylinkárka bola vlastne jej prvou učiteľkou a druhým učiteľom sa stal sám život, ktorý jej priviedol do cesty prvých pacientov s podobnými problémami, ktoré mala kedysi ona. Ani vedela ako a z ničoho nič našla v sebe prastarú múdrosť svojich predkov, bylinky sa stali neoddeliteľnou súčasťou jej života a držia sa jej ako kliešť dodnes.

 

 

S jarou prichádza nielen slniečko, ale aj jarná očista. Ako tvrdí naša “kopanická Trebenová”, ľudia kedysi dodržiavali 40-dňový pôst a využívali jarné bylinky. Niektoré z nich si zobrala so sebou do svojho košíčku a doniesla na Starú Turú. Okrem dôverne známych – ako púpava, repík či žihľava – predstavila aj také, o ktorých každý nepočul. Napríklad santolína sa využíva nielen ako korenina, ale aj na doliečenie tuberkulózy a ľahko si ju pomýlite s horkou palinou, ktorá slúži na očistu od parazitov. Odvar z kvetov vratiča zase odpudzuje vši.

 

Bylinky by sa mali brať pravidelne, ale kratší čas, lebo pri dlhšom pôsobení môžu mať nežiaduce účinky. Napríklad plody brusnice môžu vytvárať piesok či mäta prieporná pôsobí pri dlhodobejšom používaní ako prírodná antikoncepcia, čiže by ju nemali brať ženy, ktoré chcú otehotnieť, ale ani deti do troch rokov, lebo môže paralyzovať chuťové poháriky. Ďalšou zaujímavosťou je, že žihľava čistí nás organizmus, ale mala by sa zberať do 25. mája, po tomto čase už totiž naberá množstvo dusičnanov, čo už by zdraviu skôr škodilo, než prospievalo. Echinaceu by sme si mali dávať, keď sme zdraví a nie chorí ako formu prevencie, zatiaľ čo lipu, keď sme chorí. Pestrec mariánsky podporuje našu pečeň, ale po dlhšom čase, ak si od neho nedáme prestávku, môže oslabiť srdce. To isté medovka, ktorá má moc upokojovať, môže po čase spôsobiť oslabenie štítnej žľazy a zázvorovému čaju by sa mali vyhýbať tehotné ženy. Inými slovami bylinky majú liečivú silu, ale s ničím by sa to nemalo preháňať. Aj tu, rovnako ako pri potravinách, platí zlatá stredná cesta, t.j. piť ich s mierou, navzájom kombinovať a nebyť na ničom závislí.

 

Zaujímalo by vás, o čom pôvodne pani Kopáčová snívala? Ako sme už prezradili, bylinárstvo si vybralo skôr ju, než ona jeho, no jej pôvodná túžba bola stať sa baletkou. V súčasnosti sa pripravuje na zrod svojej knihy plnej bylinkových receptov, ktorá by mala vyjsť na sklonku roka a na májový kurz v Piešťanoch. Kedysi sa učila, dnes učí druhých. No, samozrejme, svoje vedomosti si neustále rozširuje. Dokonca sa naučila doktorskú terminológiu a latinské názvy, aby rozumela tomu, čo diagnostikovali pacientom doktori. Môže sa zdať, že k západnej medicíne nemá vzťah, ale opak je pravdou, síce dôveruje v prvej rade prírode, neodvracia sa však od múdrosti študovaných doktorov a nesnaží sa ich spochybňovať. Verí, že každý niečo vie a treba skúšať rôzne cesty. Bylinky môžu byť v mnohých prípadoch vhodnou prevenciou, ako chorobám predchádzať a presne na tento účel ich používali aj generácie pred nami.

 

 

Svoju prednášku rozdelila na časti podľa tematických okruhov. Obličky detoxikuje petržlenová vňať, kapucínka väčšia, pýr plazivý, brezové listy, plody brusnice či šípky. Kapucínku sme priviezli z Ameriky, kde ju dodnes používajú Indiáni, pretože má široko-spektrálne použitie. Zabíja až 46 druhov baktérií. Pýr pomáha aj na akné. Zaujímavosťou šípok je, že stimuluje činnosť malého mozgu a teda popri topoľu a štetke pomáha pri liečbe boreliózy. Z tých istých šípok môžete urobiť až tri rôzne odvary. Prvý je bohatý na vitamíny, druhý podporuje imunitu a tretí vyplaví piesok. Na infekčné choroby močových ciest, ktoré sa prejavujú nepríjemným výtokom, odporúča sedacie kúpele z hluchavky bielej. Pri nepravidelnej menštruácií má dobrú skúsenosť s ligurčekom.

 

 

Veľmi liečivou časťou rastlín býva aj to, čo voľným okom nevidíme a čo sa nachádza pod zemou: koreň. Platí to napríklad aj v prípade puškvorca, ktorý posilňuje pľúca a pečeň. Veľmi dôležité je ho vysušiť, aby sa zbavil jedovatých látok. Pečeň podporuje aj koreň púpavy, čakanka, červená repa či žihľava, ktorá rovnako ako kurkuma, myší chvost a sedmokráska prečisťuje krv. Sedmokrásku môžeme jesť aj surovú, a tak predchádzať infarktom. Aj frekventovaná fialka nezdobí len lúky, ale môže poslúžiť pri ľahkých depresiách, prieduškových či kožných ochoreniach. Okrem čajov si z nej môžete urobiť aj vlastný sirup. Podobne je prekvapením aj ďatelina lúčna, ktorá pomáha ženám s otehotnením, ale aj pri poruchách trávenia.

 

Na detoxikáciu žalúdka majú bylinkárky celú zbierku účinných bylín. Okrem spomínanej ďateliny a známej mäty v tejto oblasti vynikajú aj bylinky ako harmanček, rebríček či repík. Repík pôsobí proti bolestiam žalúdku, rebríček má dezinfekčné účinky a harmanček reguluje trávenie. Pokiaľ sa chceme upokojiť, nemali by sme do 17,00 užívať byliny na duševnú očistu, lebo sa nám po nich bude chcieť spať. Cez deň odporúča všetko, čo je povzbudzujúce, ako je zelený čaj, ženšenový čaj, gotu kola, bacopa a pod., ale po piatej naopak upokojujúce bylinky ako je medovka, bazalka, levanduľa a pod. Na bolestivé kĺby prikladá olej z tuji a na popraskané päty varí mlieko s kamilkami, a potom prikladá nechtíkovú masť. V boji proti striám je vhodný zas dlhodobý kúpeľ z prasličky a na bradavice dubový odvar či lastovičník.

 

 

Mohli by sme menovať do aleluja, lebo babských rád je neúrekom, ale zmyslom každej bylinkárky je podporiť samoliečivú silu tela tým, čo nám dala príroda, životným štýlom a aj zmenou negatívneho myslenia na pozitívne, lebo sme tým, čo vkladáme do svojich úst a do svojej mysle a náš život je predovšetkým následkom toho, ako sa správame k svojmu telu a duši.

 

Autor: Ivana Ušiaková

Foto: Ivana Ušiaková

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...