Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Farfalla. Schmetterling, Butterfly. Pappilon. Fluture. Mariposa… Motýľom sa hovorí v rôznych rečiach všelijako. Ale aj tak je to nič proti tomu, ako ich rozlišujú botanici. Tí im vytvárajú úplne iné mená, z ktorých by sa jazyk doplietol alebo by mohli hrať hlavnú úlohu v nejakom fantasy románe. Veď napokon podľa wikipédie existuje až 180 000 druhov, čo je slušné číslo. Niektoré z nich môžete vidieť, obdivovať a študovať aj v zbierke Romana Tibenského, ktorý ich zvečnil na svojich fotografiách. V tomto čase ich prezentuje do 30. apríla v priestoroch Kultúrneho domu Samka Dudíka v Myjave. Tak poďme nakuknúť do malého veľkého sveta tohto jedinečného pestrého krásavca, ktorého metamorfóza zo škaredej húsenice fascinuje svet už tisícročia a dáva mu nádej, že všetko podlieha zmene a môže opeknieť, rozvinúť sa a nájsť svoje krídla.

 

Na zvečnenie motýľa je potrebná trpezlivosť, ktorú Roman Tibenský nepochybne má a cibrí už od svojich pätnástich rokov. Rodák z Detvy mal k prírode vždy blízko a nazeral na ňu ako klenot, ktorý treba chrániť a pristupovať s úctou. Ako na dar z nebies, ktorý nám dáva krásu, farby, vône a zdravie, ale sám potrebuje žiť a dýchať. Motýľ sa stal leitmotívom jeho prác a zároveň symbolom a tvorom hodným nielen jeho obdivu, ale aj lásky. Doslova mu zasvätil svoj život. Strávil dlhé hodiny jeho pozorovaním, spoznávaním, až si k nemu vypestoval takú dôveru, že motýľ sa stal jeho dobrovoľným modelom. Ukázal mu svoje pestré, bohato zdobené krídla do najmenších detailov. Vyzerali, akoby ich postriekal nejaký impresionistický maliar svojimi farbami. Akoby nešlo len odraz svetla, ale umenie, ktoré sa zrodilo v kukle, do ktorej sa skryla škaredá húsenica. Húsenica, ktorá sa rozhodla lietať a byť slobodná. Preto je motýľ veľmi symbolické zviera. Je synonymom progresu, túžby meniť svoj i cudzí svet. Jeden z divov prírody a jedna z jej najkrajších metamorfóz.

 

 

Výstava Motýle Slovenska si všíma nielen známe druhy motýľov, ale ukazuje aj tie ohrozené a zraniteľné, ktoré lietajú od Záhoria až po Liptov v kopcoch, rašeliniskách i kotlinách. Veľmi obľúbeným motýľom je pre fotografa Tibenského najmä perlovec. V umeleckej sále na Myjave nájdete hneď niekoľko jeho druhov. Ohrozeného perlovca severského, ale aj perlovca krvavcového zo Zvolenskej kotliny. Taktiež perlovca červeného, malého, dvojradového či východného. Každý vyzerá trochu ináč, hoci všetci patria do rovnakej rodiny. Na jeho portrétoch zo živočíšnej ríše nechýba aj stará známa babôčka admirálska, vidlochvost feniklový či mlynárik ovocný. Niektoré motýle v jeho zbierke majú poetické mená, ako napríklad dúhovec väčší a súmračník čiernohnedý z Považského Inovca či ohniváčik štiavový zo Záhoria. Iné by mohli byť mená knižných postáv (Melitaea, Argynnis a pod.) a možno sa nimi aj stanú, ak znova začnem písať poviedky.

 

 

Množstvo jeho fotografií pochádza aj z oblasti Cérovej vrchoviny, kde „ulovil“ zábery modráčika hnedého, škvrnáča brestovcového či bielopásovca hrachového. Zo Západných Tatier pochádza snímka očkáňa horského a z Oravskej kotliny je zas žltáčik čučoriedkový. Bielopásovec tavoľníkový mu pristál pred objektívom v náručí prírody malebného Slovenského krasu. Ale aby sme len nemenovali do omrzenia jednotlivé mená motýľov a regióny, s ktorými sú spojené, vráťme sa späť k symbolike motýľa. Lebo výstava nechce slúžiť len ako encyklopédia určená na potechu oka, ale viesť k dvom hlavným zamysleniam. Tomu ekologickému, ako zachovávať toto bohatstvo prírody, ale aj spirituálnemu, ako sa premeniť na motýľa, ako získať slobodu vo svojom živote a objaviť jeho mágiu. Možno práve sloboda je tým kľúčom a tým pádom robenie vecí, čo nás bavia, napĺňajú, dávajú nám nádej, novú energiu.

 

 

Pán Tibenský našiel to čaro v prírode, no každý z nás je iný. Ako nenájdete v prírode len jeden typ motýľa, nie sú ani ľudia podobní ako vajce vajcu a líšia sa svojimi povahami, koníčkami, prežívaním vnútorného sveta a ľuďmi, ktorými sa obklopujú. Verím, že výstava, ktorá je prístupná vo všedné dni od 9,00 do 17,00 do konca apríla, je výzvou objaviť v živote pestré farby a v sebe motýlie krídla. A vari aj spôsobom ako zmeniť pohľad na svet a nájsť inšpiráciu, motiváciu a vnútornú rovnováhu. Pre krajšie prežívanie prítomnosti. Pre kvalitnejší život. Pre človeka, ktorý môže meniť a tvarovať sám seba. Byť tak trochu motýľom, ktorý v kukle zanechal to staré, hrdzavé a smutné ja a vydal sa napriek stresu, dobe a škále problémov k vlastnému slnku. Slobodne, rozhodne a s úsmevom na perách.

 

Profil umelca: Roman Tibenský je členom Piešťanského fotoklubu, Zväzu slovenských fotografov a Slovenskej entomologickej spoločnosti. Na svojom konte má celú plejádu ocenení, medzi inými aj tretie miesto v kategórií Príroda na Slovak Press Photo 2016. Jeho fotografie sa dostali nielen do kníh a časopisov, ale aj na prestížne zahraničné výstavy, ako napríklad Trierenberg Super Circuit, ktorá sa konala v rakúskom Linzi či The Al-thani Award. Pred ôsmimi rokmi získal v Ružomberku certifikát porotcu fotografistických súťaží, ktorý využil v Prievidzi v oblastnom kole súťaže AMFO – Prizma. Okrem svojej fascinácie k motýľom prechováva svoj fotografický vzťah aj k ďalším živočíchom – medzi ktorými kraľuje ďalšia krásavica, schopná metamorfózy a to konkrétne labuť. Rovnako sa venuje aj športovým podujatiam či hre svetla v interiéroch katedrál.

 

Autor: Ivana Ušiaková

Foto: Ivana Ušiaková

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...