Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

V dnešnom článku si priblížime život mladého a úspešného umelca z Brezovej pod Bradlom, ktorý vystupuje pod umeleckým menom ”Lukéro” vlastným menom Lukáš Krč a do povedomia občanov z nášho regiónu sa dostal predovšetkým v poslednom období vďaka vystúpeniam „Light art show“ – Maľovanie svetlom.

 

Na začiatok nám prezraď niečo o sebe, odkedy kreslíš, kde si študoval a aké techniky používaš?

 

Výtvarnému umeniu sa venujem už od detstva. Navštevoval som základnú umeleckú školu v Brezovej pod Bradlom a v Myjave, ale potom prišlo obdobie kedy som sa začal venovať športu a s kreslením som na pár rokov prestal. Neskôr keď som sa mal rozhodnúť kam pôjdem na strednú školu tak som si uvedomil, že kreslenie je to čo chcem v živote robiť a po úspešnom absolvovaní talentových skúšok som bol prijatý na Strednú umeleckú školu scénického výtvarníctva v Bratislave, kde som sa mohol ďalej rozvíjať a formovať. A čo sa týka techník, ktoré používam tak teraz je to predovšetkým maľovanie svetlom, skúšal som aj maľovanie dymom na sklo, ďalej maľujem akrylom, uhlíkmi, fixami, perami, štetcami, prstami, sprejmi, 3D perom. Existuje veľa možností a ja určite nechcem zostať iba pri jednej.

 

 

Momentálne žiješ v Prahe, na čom tam pracuješ?

 

V Prahe žijem už štyri roky. Začínal som tu s predajom vlastnej tvorby, kreslil som prevažne portréty, rôzne maľby a pracoval som na malých zákazkách. Neskôr sa mi podarilo nadviazať spoluprácu s EXPONUT kde išlo o vytváranie obrovských priestorových inštalácií hmyzu, ktoré boli vysoké aj niekoľko metrov a potom som sa dostal do umeleckého ateliéru Alexa Dowisa (dowis.cz), ktorému sa moja tvorba zapáčila, dal mi svoju dôveru a už sú to dva roky čo pre neho maľujem svetlom. Je dôležité mať okolo seba výborných umelcov a ja som veľmi vďačný, že mám teraz po svojom boku takýchto ľudí. Ďalšia vec, na ktorej pracujem sú výstavy mojich obrazov. Mám ich niekoľko za sebou na Slovensku aj v Čechách, a práve teraz pripravujem zatiaľ moju najväčšiu, ktorú budete môcť vidieť v Prahe . Počas leta ma bude zamestnávať aj live painting na festivaloch.

 

 

Minulý rok ste premiérovo vystúpili na KOPANICIACH so svojou „Light art show“ v Brezovej pod Bradlom a v januári tohto roku v Myjave. Lístky na obe predstavenia boli beznádejne vypredané v priebehu niekoľkých dní od spustenia predaja. Vzhľadom na tento veľký záujem plánujete v tomto roku aj ďalšie predstavenia tu u nás?

 

Určite sa sem chceme vrátiť, ale pravdepodobne až budúci rok. Teraz plánuje Alex Dowis veľké česko-slovenské turné, ktoré by malo začať druhý májový víkend v Nitre. A samozrejme našu „Light art show“ si môžete pozrieť každú sobotu v Prahe v divadle Ta Fantastika.

 

 

Vedel by si porovnať vystúpenia doma a v zahraničí? Sú reakcie publika rozdielne?

 

Reakcie sú určite rozdielne. Hlavne ak vystupujem tu doma a v hľadisku mám celú rodinu, kamarátov a ľudí, ktorí ma poznajú tak je to pre mňa osobnejšie a dojímavejšie. S „Light art show“ vystupujem po celom svete na rôznych druhoch podujatí ako sú firemné, či súkromné večierky a vždy sa snažím dať do každého predstavenia maximum, ale pri vystúpení v domácom prostredí cítim neskutočnú energiu z publika a to je pre mňa srdcová záležitosť.

 

V poslednej dobe reaguješ svojou tvorbou na aktuálne spoločenské problémy bolo tomu tak vždy?

 

Nie, určite tomu tak nebolo vždy. Začínal som prekresľovaním portrétov starších ľudí to malo vtedy pre mňa emóciu, ale nie až taký hlboký význam. Moja aktuálna tvorba ide z môjho vnútra, chcem dať na papier moje pocity, či už pozitívne alebo negatívne. Chcem kresliť udalosti, ktoré sa okolo mňa dejú a myslím si, že práve tu u nás na Slovensku by sme mali viac reagovať na to čo sa tu deje, ak chceme niečo zmeniť.

 

 

Môžeš prezradiť aký bol najšialenejší projekt, na ktorom si pracoval?

 

Projekt Mikrokozmos z roku 2014, na ktorom som spolupracoval s Patrikom Proškom a Jakubom Bechyněm, ktorí sú známi výtvarníci z Prahy na svetovej úrovni. Pri tomto projekte sme pretvárali mikroorganizmy na niekoľko metrové sochy. Pre mňa to bola prvá skúsenosť tohto druhu, kedy som si vyskúšal tvoriť hmoty, dávať nátery a kresliť aj tie najmenšie detaily. Bola to špinavá a náročná práca, ktorá trvala štyri mesiace, ale mňa to naozaj bavilo a hlavne som sa pritom veľa naučil. Doteraz sa tie sochy vystavujú a práve teraz si ich môžete pozrieť v Bratislave v Slovenskom národnom múzeu až do 30.júna 2018.

 

Čo je projekt WHISPER?

 

Projekt Whisper založila v roku 2011 Veronika Cejpková z Českej republiky. Je to charitatívna organizácia v Ugande, ktorá pomáha malým deťom zotaviť sa zo zlého zdravotného stavu. Ja som sa k tomuto projektu dostal náhodou cez jedného kamaráta, ktorý mal už s charitatívnymi akciami skúsenosti a keďže ma myšlienka tohto projektu oslovila rozhodol som sa namaľovať jeden obraz, na ktorom bolo nakreslené konkrétne dievčatko z Ugandy. Prvá aukcia prebehla na charitatívnom hudobnom podujatí Freestyle Mondays v Prahe a keďže táto aukcia vyšla nad moje očakávania rozhodol som sa, že namaľujem ďalší a keď som mal namaľovaný už tretí obraz, tak som si povedal, že ich namaľujem dvanásť a spravím z nich kalendár. Všetky aukcie sa konali v Prahe a celkovo sa vybralo cez 130 000Kč za ktoré sa kúpil inkubátor a krvná banka. Projekt sa koná aj tento rok a ja som rád, že môžem byť znova jeho súčasťou.

 

 

Určite si veľa čitateľov kladie otázku, či existuje možnosť zakúpiť obraz, ktorý vznikol pod tvojimi rukami.

 

Možnosť tu určite je. V podstate som začínal tým, že som kreslil portréty a rôzne iné maľby na objednávku, ale keďže som momentálne zamestnaný u Dowisa v ateliéri, tak si musím vyberať do čoho sa pustím a naopak, čo odmietnem. Ďalšou možnosťou ako môžete získať môj obraz a to dokonca zadarmo, je sledovať moju fanpage na facebooku, kde pravidelne organizujem súťaže.

 

 

Čo by si chcel odkázať ľudom, ktorí začínajú kresliť a chceli by sa tým v budúcnosti živiť. Dá sa vlastne v dnešnej dobe živiť takýmto druhom umenia?

 

Uživiť sa určite dá, ale nie je to jednoduché. Povedal by som skôr, že je to beh na dlhé trate. A ak by som mal niečo odkázať tak len to, že musíte na sebe tvrdo pracovať každý jeden deň. Jednoducho nie je všetko len o talente, je to o tých nekonečných tréningoch a nespočetných hodinách, ktoré strávite nad výkresom. Proste musíte makať, stanoviť si ciele a neustále posúvať svoje hranice.

 

 

Autor: Dana Sadáková

Foto: Dana Sadáková, Lukáš Krč

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...