Zrúcanina hradu leží na rovnomennom kopci Myjavskej pahorkatiny v obci Podbranč. Týči sa v nezvyklej výške v tomto území 480 m.n.m.. Zaručuje to prekrásny výhľad na okolitú krajinu, Záhorie, Mohylu M.R. Štefánika a pod. S miernym výstupom to poľahky zvládnu i rodiny s deťmi. Od apríla do októbra, hlavne cez víkendy a prázdniny sa môžete stretnúť s vyberaním vstupného na hrad. Slúži na účel obnovy hradu.
Najstaršia písomná zmienka je z roku 1317 hoci hrad dal postaviť magister Aba z Hlohovca v rokoch 1251-1297. Plocha hradu je zhruba 7500 m2. Delí sa na dolný hrad a stredný hrad. Keďže sa jedná o klasický pohraničný strážny hrad medzi Malými Karpatmi a Moravou, jeho obrana sa neustále zdokonaľovala. Útočníci museli prekonať 80 m nekrytého priestoru (priekopa) pod priamou paľbou obrancov hradu. Počítalo sa i s delovou baštou a vysokým obvodovým múrom.
V najlepších časoch bolo v tomto klasickom gotickom hrade 40 izieb, mal prízemie, prvé a druhé poschodí. Taktiež palác, kaplnku a dve studne. Vystriedalo sa tu priebežne 40 majiteľov, medzi nimi i M.Č.Trenčiansky, M. Korvín, Ján Luxemburský, Žigmund Luxemburský (rozsiahla prestavba), stibor zo Stiboric a posledný majiteľ F. Nyáry. V 16. st. sa celá rodina Nyáryovcov vysťahovala do kaštieľa v Sobotišti a hrad postupne upadal opustený.
V období tureckých vojen bol ľahko dobitý a vypálený, miestni obyvatelia tu nachádzali útočisko. Prechodné slúžil ako väzenie pre protestantských kňazov odsúdených na galeje, ktorých sa mnohí nedočkali a umreli v jamách hradu. Samotný hradný pán F. Nyáry koncertoval na katolícku vieru a prenasledoval zmienených kňazov. Obete majú na hrade svoj pomník a každoročne sa tu 05.07. na Cyrila a Metoda konajú bohoslužby na ich pamiatku.
Pri pomníku sa už nejeden mladý pár rozhodol vysloviť svoj sľub manželský, čo je možné so súhlasom obce. Romantická atmosféra s puncom večnosti a slávy je skvelá pre veľký deň mladomanželov.
V roku 2009 začali s pomocou dotácií Ministerstva kultúry rekonštrukčné práce južnej hradby horného hradu. Malebná krajina s hradom láka mnohých umelcov na svoje zachytenie. Najznámejší sú zrejme Martin Benka a Július Koreszka. Nádherný západ slnka na hrade si vychutnajú všetci milovníci jedinečnej atmosféry.
V okolí hradu je krásny les so zvyškami keltských opíd, podzemné chodby, ktoré nie sú dosiaľ zmapované a zverejnené. Veľmi pekne turistické vyžitie.
Ďalšie zaujímavé miesta v okolí sú:
• Brezová pod Bradlom a Košariská so známou Mohylou M.R. Štefánika , Košariská ponúkajú i klasickú dobovú kopaničiarsku kuchyňu v miestnej reštaurácii. Odporúčam vyskúšať.
• Rozhľadňa na vrchole Žalostiná, chvojnické kopanice
• Pecková – trávnatý vrch nad Sobotišťom, vhodná na paragliding
• Miléniový kríž – obec Smrdáky
• Útulňa pod Uchánkom – nocľaháreň v senických kopaniciach
• Sobotište – viac kaštieľov žiaľ v zlom stave
• Vodná nádrž Kunov
Každý hrad a kaštieľ zvykne mať i svoju povesť. Nie je tomu inak ani v prípade Branča. Po nociach tu vraj hľadá duch čiernej panej svoj pokoj a odkliatie. Pôvodne krásna a múdra mladá žena prekliata svojim otcom, hradným pánom, za prieberčivosť a neochotu vydať sa. Čaká na odvážneho mládenca, ktorý sa nezľakne jej strašných podôb a po tri noci obstojí v skúške. Nesmie sa zľaknúť a ujsť. Potom nájde krásna deva vytúžený pokoj a slobodu.
Na prežitie krásneho výletu v týchto končinách odporúčam bicykel a lesnú cestu k hradu. Nájdete tam úkryt pred slnkom a lesné osvieženie.
Na hrade je sociálne zariadenie, aj pod hradom. Parkovisko pod hradom, alebo pri cintoríne.
Autor: Veronika Dugová
Foto: Veronika Dugová
Galéria
Kľúčové slová
Komentáre (0)
Musíte sa prihlásiť pre pridávanie komentárov...
Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...