Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Zrúcanina hradu leží na rovnomennom kopci Myjavskej pahorkatiny v obci Podbranč. Týči sa v nezvyklej výške v tomto území 480 m.n.m.. Zaručuje to prekrásny výhľad na okolitú krajinu, Záhorie, Mohylu M.R. Štefánika a pod. S miernym výstupom to poľahky zvládnu i rodiny s deťmi. Od apríla do októbra, hlavne cez víkendy a prázdniny sa môžete stretnúť s vyberaním vstupného na hrad. Slúži na účel obnovy hradu.

 

Najstaršia písomná zmienka je z roku 1317 hoci hrad dal postaviť magister Aba z Hlohovca v rokoch 1251-1297. Plocha hradu je zhruba 7500 m2. Delí sa na dolný hrad a stredný hrad. Keďže sa jedná o klasický pohraničný strážny hrad medzi Malými Karpatmi a Moravou, jeho obrana sa neustále zdokonaľovala. Útočníci museli prekonať 80 m nekrytého priestoru (priekopa) pod priamou paľbou obrancov hradu. Počítalo sa i s delovou baštou a vysokým obvodovým múrom.

 

 

V najlepších časoch bolo v tomto klasickom gotickom hrade 40 izieb, mal prízemie, prvé a druhé poschodí. Taktiež palác, kaplnku a dve studne. Vystriedalo sa tu priebežne 40 majiteľov, medzi nimi i M.Č.Trenčiansky, M. Korvín, Ján Luxemburský, Žigmund Luxemburský (rozsiahla prestavba), stibor zo Stiboric a posledný majiteľ F. Nyáry. V 16. st. sa celá rodina Nyáryovcov vysťahovala do kaštieľa v Sobotišti a hrad postupne upadal opustený.

 

V období tureckých vojen bol ľahko dobitý a vypálený, miestni obyvatelia tu nachádzali útočisko. Prechodné slúžil ako väzenie pre protestantských kňazov odsúdených na galeje, ktorých sa mnohí nedočkali a umreli v jamách hradu. Samotný hradný pán F. Nyáry koncertoval na katolícku vieru a prenasledoval zmienených kňazov. Obete majú na hrade svoj pomník a každoročne sa tu 05.07. na Cyrila a Metoda konajú bohoslužby na ich pamiatku.

 

 

Pri pomníku sa už nejeden mladý pár rozhodol vysloviť svoj sľub manželský, čo je možné so súhlasom obce. Romantická atmosféra s puncom večnosti a slávy je skvelá pre veľký deň mladomanželov.

 

V roku 2009 začali s pomocou dotácií Ministerstva kultúry rekonštrukčné práce južnej hradby horného hradu. Malebná krajina s hradom láka mnohých umelcov na svoje zachytenie. Najznámejší sú zrejme Martin Benka a Július Koreszka. Nádherný západ slnka na hrade si vychutnajú všetci milovníci jedinečnej atmosféry.

 

 

V okolí hradu je krásny les so zvyškami keltských opíd, podzemné chodby, ktoré nie sú dosiaľ zmapované a zverejnené. Veľmi pekne turistické vyžitie.

 

Ďalšie zaujímavé miesta v okolí sú:

 

• Brezová pod Bradlom a Košariská so známou Mohylou M.R. Štefánika , Košariská ponúkajú i klasickú dobovú kopaničiarsku kuchyňu v miestnej reštaurácii. Odporúčam vyskúšať.

• Rozhľadňa na vrchole Žalostiná, chvojnické kopanice

• Pecková – trávnatý vrch nad Sobotišťom, vhodná na paragliding

• Miléniový kríž – obec Smrdáky

• Útulňa pod Uchánkom – nocľaháreň v senických kopaniciach

• Sobotište – viac kaštieľov žiaľ v zlom stave

• Vodná nádrž Kunov

 

Každý hrad a kaštieľ zvykne mať i svoju povesť. Nie je tomu inak ani v prípade Branča. Po nociach tu vraj hľadá duch čiernej panej svoj pokoj a odkliatie. Pôvodne krásna a múdra mladá žena prekliata svojim otcom, hradným pánom, za prieberčivosť a neochotu vydať sa. Čaká na odvážneho mládenca, ktorý sa nezľakne jej strašných podôb a po tri noci obstojí v skúške. Nesmie sa zľaknúť a ujsť. Potom nájde krásna deva vytúžený pokoj a slobodu.

 

 

Na prežitie krásneho výletu v týchto končinách odporúčam bicykel a lesnú cestu k hradu. Nájdete tam úkryt pred slnkom a lesné osvieženie.

 

Na hrade je sociálne zariadenie, aj pod hradom. Parkovisko pod hradom, alebo pri cintoríne.

 

Autor: Veronika Dugová

Foto: Veronika Dugová

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...