Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

V ďalších článkoch krojovej série nadviažem na predošlé články o Lubine a Bzinciach, no tento raz sa začnem posúvať od východného okraja kopaníc naspäť do jadra regiónu, čo prinesie rôzne zaujímavé špecifiká v miestnom kroji.

 

Konkrétne dnes sa budem venovať kroju z obce Vaďovce, kvôli ktorému som navštívila Múzeum obce Vaďovce. Tým ma previedla pani starostka Alžbeta Tuková. Prostredníctvom múzea tu už roky zachraňujú úlomky tradičnej kultúry Vaďoviec a obdivovať vaďovskú zbierku chodia aj návštevníci z ďalekého zahraničia.

 

 

Vaďovský kroj si nesie niektoré svoje špecifiká práve pre geografickú polohu obce, leží totiž na hranici vplyvu Lubinsko-Bzinského kroja a krojov zo západnejšie položenej časti regiónu. Detaily si slovom bližšie rozoberieme v nasledujúcom článku z Kostolného a jeho okolia, ktoré je týmto zmiešaným vplyvom vystavené ešte viac, no už teraz si môžete porovnať fotografie krojových súčastí z Lubiny a Bziniec s tými, ktoré uvidíte v tomto článku. Určite hneď aj sami uvidíte pár detailov, ktoré by ste skôr zaradili do západnejších častí kopaníc.

 

 

Ženský kroj, na ktorý som natrafila vo Vaďovciach, je v hlavných súčastiach taký istý, aký sa nosil v Lubine a Bzinciach (na fotke je kroj vydatej ženy so štófovou sukňou) s krásnymi hodvábnymi stuhami. V predošlých článkoch som spomínala, že stuhy na páse sú podbité novinami, aby lepšie držali tvar. Dnes vám prinášam fotografiu, ako to vyzerá.

 

 

Chýbať nesmie samozrejme, ani unikátny ručník, ktorému sa, ale, vo Vaďovciach nepovie inak, ako „lubina“. V článku zo Bziniec som spomínala, že príbuzné mojej respondentky (ktorá je však pôvodom z Lubiny) sa vydali do Vaďoviec, kam si pochopiteľne priniesli aj kroj. Môžeme sa preto domnievať, že prezývka „lubina“ vznikla práve kvôli takémuto sťahovaniu sa aj ďalších Lubinčaniek do Vaďoviec.

 

 

V múzeu som videla aj niekoľko rubášov, môžete si všimnúť, že im chýba červená „priedka“, ktorá je typická pre staršiu podobu kroja v Lubine.

 

 

Ďalšou zaujímavosťou sú kacabaje, na ktorých som našla gombíky typické skôr pre západnejšie časti regiónu. Na jednej sú gombíky, aké mala napríklad na prucli moja prababka z okolia Krajného (Krajné sa, mimochodom, nachádza len kúsok od Vaďoviec), a na druhej sú zasa gombíky, aké som videla u pani Markovej v Brezovej pod Bradlom.

 

 

 

Nachádza sa tu, ale aj niekoľko blúz, ktoré, ak si pamätáte z mojich predošlých článkov, sa nosili k novšej podobe kroja. Tieto sú, oproti kacabajam, také isté, aké som videla v Lubine aj v Bzinciach.

 

 

Okrem krojov pre dospelú osobu majú vo Vaďovciach aj množstvo detských súčastí. Obzvlášť nádherné sú, samozrejme, rukávce vyšívané pestrofarebnou „proránkovou“ výšivkou (biele sú so strojovou výšivkou).

 

 

K nim si deti mohli zladiť kamizoly v jasných farbách.

 

 

V múzeu majú, okrem ženských krojov, aj tie mužské. Milovníci vyšívaných náprseniek si prídu na svoje, najmä, pri tejto krásnej košeli.

 

 

Ďalšie fotografie súčastí, ktoré sa nezmestili do textu, si môžete pre potechu oka pozrieť v galérii pod článkom.

 

Na záver sa chcem pani starostke veľmi pekne poďakovať za prehliadku a popriať všetko dobré v udržiavaní vaďovských tradícií.

 

Autor: Kristína Talábová

Foto: Kristína Talábová

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...