Koncom mája sme písali o tom, ako sa na Myjave bojovalo s pandémiou, ktorá sa vo forme COVID 19 ku nám votrela začiatkom marca a trvala s plným nasadením do polovice mája. Mali sme pocit, že jej sila sa stráca. To už však boli odvolané folklórne slávnosti a mnohé ďalšie jarné podujatia.
Na Myjave sme dlhodobo mali len jeden pozitívny prípad koronavírusu a patrili sme medzi najmenej zasiahnuté regióny Slovenska i keď podľa predpovedí odborníkov ležíme v najviac ohrozenej zóne. Vtedy sme verili, že korona odišla a dúfali, že vďaka zodpovednému správaniu nás všetkých už sa len tak ľahko nevráti. Nastal však čas dovoleniek a príchodov študentov zo zahraničia. Mnohým sa zachcelo risknúť a ísť predsa len k moru, iní sa zasa radovali z uvoľnenia a chceli si užiť rôzne dovtedy zameškané oslavy, svadobné hostiny a rodinné stretnutia. To všetko malo vplyv na návrat obávaného vírusu, ktorý sa v odborníkmi predpokladanej druhej vlne prejavil už koncom augusta a začiatkom septembra. Na Myjave sa podarilo stihnúť len otvorenie kúpaliska a niekoľko letných podujatí v jeho areáli či na futbalovom ihrisku. Podobne kino v amfiteátri v Trnovcoch fungovalo počas letných dní a posledným vystúpením v tomto amfiteátri v letnom období bol koncert Richarda Mullera, ktorý sa našťastie podarilo realizovať.
Koncom júla totiž do myjavského okresu vpadla nečakaná pandémia „vypustená„ z narodeninových osláv na Poriadí. A tak sa opäť museli plánované podujatia rušiť. Žiaľ nestihlo sa už viacero iných kultúrnych akcií, ani tradičný Michalský jarmok, Dožinky, či riadne oslavy 100-ročnice myjavského futbalu a oklieštené boli aj oslavy 440. výročia Turej Lúky. I keď po tomto „zahrmení“ zostal ešte dlho v regióne Myjavy počet pozitívnych málo nad 20, okresná hygienička zakázala viaceré podujatia. Nepomohol ani protest primátora Myjavy, ktorá mala nízky počet pozitívnych.
Všetko akosi urýchlil obávaný príchod školského roku. Tak sme sa ešte stihli koncom septembra aspoň potešiť koncertovaniu dychovej hudby Myjavci na balkónovej terase Spoločenského domu, ktorým oslávila svoju osemdesiatročnicu.
Bola to vlastne bodka za kultúrnymi podujatiami na Myjave a vedeli sme, že lepšie to nebude, zrušená bola dokonca i jesenná výstava záhradkárov Plody myjavskej pahorkatiny a už tu bol 1. október s opatreniami, pre ktoré sa v meste, okrese i na celom Slovensku opäť všetko zastavilo. Myjavský okres sa už predtým dostal do červenej zóny, kde sú už všetky okolité okresy okrem Piešťan a Nového Mesta n.V, ktoré sú zatiaľ v žltej, avšak tam tiež rýchlo pribúdajú nové prípady. A tak i keď sa zdá, že i keď je okres Myjava stále v dvojciferných číslach a okolie v trojciferných, vzhľadom na počet obyvateľov je na tom tento okres horšie a každodenne sa toto číslo zväčšuje. Iste by sme boli radi, keby nedosiahlo nikdy stovku, ktorú už dávno prekročili okolité i keď väčšie okresy.
Myjava v tejto situácii odložila na neurčito aj zasadanie MsZ a obnovila opäť krízovú telefónnu linku pre občanov s problémami v súvislosti s COVIDOM 19, ktorá opäť slúži denne od 8,00 do 20,00h na tel. čísle 0907 242 449. Aj v myjavskej NsP prijali potrebné opatrenia a pri vchode opäť merajú teplotu a ešte v auguste začali aj testovanie občanov na COVID 19. Tou lepšou správou je, že v NsP začali s rekonštrukciou priestorov pre vybudovanie multiodborového pracoviska intenzívnej starostlivosti, čím chcú spojiť oddelenia akútnej medicíny s jednotkami intenzívnej starostlivosti. Hotové by to malo byť do konca marca budúceho roku a stáť vyše pol milióna eur, ktoré zafinancuje Trenčianska župa. Verme, že im to pandémia neprekazí.
A tak my na kopaniciach znovu nosíme poctivo rúška do obchodov i na tržnicu, snažíme sa dodržiavať odstupy a umývame si ruky, našťastie seniori ešte nie sú separovaní v obchodných domoch, ale už sa naučili otvárať mikroténové vrecká na pečivo bez toho, aby si odhrnuli rúško a oblizli prsty, alebo si nosia svoje už otvorené.
Ako seniori zažívame opäť paradoxné situácie, napríklad, keď som po skončení prvej vlny na tomto mieste písal o situácii na Myjave, spomenul som vnučku, ktorá študovala vo Švédsku a nenosila žiadne rúško ani iné obmedzenia nepoznala, avšak krajina, v ktorej študovala sa dostala do červenej zóny a nemohla z nej cestovať na Slovensko až do augusta bez toho, aby zostala v karanténe. Našťastie vnučke sa pandémia vyhla a dnes, keď už je doma, chce sa opäť vrátiť do Švédska, kde si podľa nej skôr nájde prácu ako u nás. A navyše je dnes Švédsko na tom v pandemickej situácii lepšie ako Slovensko. Nuž len ťažko sa tomu dá porozumieť, ale prináša to život, tak ako mnoho iných situácii, na ktoré sme v minulosti neboli zvyknutí.
Neostáva nám nič iné, len veriť, že naše nemocnice a ich personál neskolabujú a nové testy, s ktorými sa pochválili viaceré vedecké kapacitu nás i v susedných štátoch, budú čím skôr realitou, podobne ako vakcína, o ktorej sa už toľko hovorí… A my sa budeme správať zodpovedne, tak ako to od nás vyžadujú všetci zodpovední verejní činitelia i tí, ktorí sa neraz správajú inak.
Autor: F. Lhotský
Foto: F. Lhotský, internet
Galéria
Kľúčové slová
Komentáre (0)
Musíte sa prihlásiť pre pridávanie komentárov...
Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...