Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Takmer rovnako stará, ako história niekdajšieho najväčšieho priemyselného podniku na kopaniciach Slovenskej armatúrky Myjava je aj história myjavskej dychovej hudby, ktorá v týchto dňoch pod názvom Dychová Hudba Myjavci oslavuje 80. výročie pôsobenia v kultúrnej sfére regiónu a mesta, ktoré sú známe predovšetkým svojím folklórom.

 

Začiatky súboru dychovej hudby Myjavci siahajú až do roku 1939, avšak oficiálne začalo toto myjavské hudobné teleso pravidelnú činnosť v r. 1940. Osemdesiatročnica jeho pôsobenia je nabitá mnohými udalosťami a zážitkami. Samozrejme, s rokmi sa obmieňali hudobníci aj kapelníci. Najväčšie obdobie rozmachu zažila kapela, keď´ jej zriadovateľom bol Závodný klub ROH Slovenskej armatúrky. Kapelníci ako Pavol Zeman, Jozef Pančík, čí Milan Mikláš boli predchodcami hudobného skladateľa a kapelníka zo Starej Turej, ktorý sa vari najviac zapísal do povedomia myjavskej i okolitej hudobnej verejnosti v období 80. rokov minulého storočia, Jaroslava Tomaníka, ktorý myjavskú dychovú hudbu viedol viac ako 30 rokov. V tom čase nebolo na Myjave podujatia, osláv, ale ani odprevadení na poslednej ceste, kde by dychová hudba bola chýbala. A práve do tohto obdobia siahajú aj začiatky družby medzi myjavskou dychovkou a dychovou hudbou z maďarského Mosonmagyarováru, kde dodnes sídli armatúrka MOFÉM ako niekdajší družobný podnik myjavskej armatúrky…

 

 

Vzájomné návštevy oboch súborov a najmä koncertovanie pri rôznych príležitostiach na Slovensku i v Maďarsku trvajú dodnes i keď Myjavci už patria pod nového zriaďovateľa, mesto Myjava a jeho Dom kultúry. Škoda, že práve v roku jubilea myjavskej DH pre situáciu s pandémiu nemohli prísť maďarskí muzikanti v plnej zostave na Myjavu i keď pôvodne to tak malo byť a spoločne si mali zaspomínať na vzájomnú spoluprácu oboch dychových súborov. Napriek tomu sa niekoľkí zástupcovia dychovej hudby MOFEM zúčastnia na jubilejnom vystúpení myjavských muzikantov, ktorých sa ako kapelník po odchode Jaroslava Tomaníka a krátkom pôsobení J. Mikulu ujal mladý kapelník Peter Blaho. Vďaka predstaviteľom mesta, že popri už tradičnom folklóre tohto kraja nezanevreli na dobrú myjavskú dychovku a snažia sa udržať aj toto kultúrne teleso a pomáhajú pri rozvoji jeho aktivít. A to napriek tomu, že väčšinu muzikantov DH tvorí generácia dôchodcov, ba možno hovoriť už nad 70 rokov, avšak ich aktivita je stále čulá. Svedčí o tom aj vydané už druhé CD-čko, pod názvom DH Myjavci 2, z roku 2017.

 

 

Medzi pamätníkmi DH suverénne vedie klarinetista a saxafonista 88-ročný Milan Mikláš – muzikant telom i dušou. Len o niečo sú mladší trombónista Jozef Molek a bubeník a dnes už asi jeden z mála samostatne hrajúcich činelistov na Slovensku, Pavel Málek, či jeho spoluhráč na „bicích“ Dušan Malášek. Treba pripomenúť, že ešte pred niekoľkými desaťročiami mávali dychové hudby všeobecne samostatných hráčov na veľký bubon malý bubon a činely. Dnes to už v DH vídať len výnimočne… Pred pár rokmi získala hudba posilu z Brezovej p.B. v ďalšom excelentnom klarinetistovi Vladimírovi Húskovi, ktorý je zároveň umeleckým vedúcim kapely. Ďalším fenoménom DH Myjavci je rodina „dychárov“. Najmä Blahov, ktorú tvoria: vedúci kapely a trumpetista – veterán Ján Blaho a jeho dvaja synovia mnohoročný kapelník a trumpetista Peter a barytonista Slavomír. Rodinné duo tvoria aj hráč na tubu Pavol Beblavý so synom trumpetistom Filipom, najmladším členom DH a nakoniec speváčka Veronika, ktorá je dcérou jedného z pamätníkov trombónistu Jozefa Moleka. K tým, ktorí už viac pamätajú patrí aj trumpetista, Vladimír Hološka, klarinetista Ján Kubovčiak, pozounista Jaroslav Mramúch a trumpetista Štefan Sivák. K tým zatiaľ mladším možno zaradiť tenoristu Pavla Valúcha a trumpetistu a speváka Janka Osuského, ku ktorému nedávno pribudla aj druhá speváčka Danka. Členovia kapely si uvedomujú, že omladenie dychovky je nevyhnutné, veď roky plynú a sily ubúdajú aj tým najvytrvalejším.

 

 

DH Myjavci sa za starostlivosť mestu odvďačuje úspešným pôsobením v jeho kultúrnom dianí. Pravidelne vystupuje pri rôznych podujatiach. Pravidelne hrávajú na napríklad na Michalskom jarmoku, ktorý sa v tomto roku pre pandémiu nekonal. Minulý rok ich mohli vidieť aj obyvatelia Starej Turej, keďže tu Myjavci hrali pri príležitosti spomienky na hudobého skladateľa a kapelníka Jaroslava Tomaníka. Svojím vystúpením pravidelne spestrujú aj myjavské Vianočné trhy. Najbližšie ich vystúpenie si priaznivci dychovky budú môcť na Myjave vychutnať 25.09. 2020 popoludní o 16.00 h, keď vystúpia s koncertom na balkónovej terase Spoločenského domu v rámci 80. výročia svojho vzniku.

 

Autor: F. Lhotský

Foto: F. Lhotský

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...