Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Zostaňte doma, je najčastejší citát týchto dní a tak aj my na našich kopaniciach sa ho snažíme držať. Pretože sa najmä tí postarší bojíme toho, čo nám hrozí, keďže možno viac ako ostatní máme čas a sledujeme správy z okolitých štátov, ktoré majú omnoho väčšie problémy s hroziacou pandémiou koronavírusu ako my, snažíme sa aj správať zodpovedne, podľa pokynov hygienikov a lekárov.

 

Chvála Bohu vírus podobne ako všetko ostatné k nám na kopanice prišiel taktiež o niečo neskôr, ako do iných končín. A tak sme mali trochu času aj na rúška, o ktoré sa preli i tí najvyššie postavení – bývalý premiér s budúcim. Nuž začali ich na kopaniciach šiť šikovné krajčírky a krajčíri a aj keď neboli vždy práve najlacnejšie predsa len boli k dispozícií ešte o niečo skôr, než ich mesto začalo bezplatne doručovať dôchodcom. A hlavne, takmer v každej rodine si ich dokázali ušiť aj doma. Aké také, ale boli. A tak už na Myjave nikoho nestretnete bez rúška, iba ak dákych „prišelcov.“ Je to zvláštny paradox, lebo vnučka , ktorá zostala ako študentka vo Švédsku, pretože ju čakali záverečné skúšky, nielen že nepotrebuje žiadne, ale nám posiela fotografie, ako tam chodia deti do škôl a dospelí do reštaurácií či kaviarní. Je to už vari jediná krajina v Európe, kde platí stále „iný kraj iný mrav“.

 

 

Kým pred rokom o tomto čase sme už na kopaniciach mali za sebou niekoľko podujatí spojených s Veľkou nocou, začali sme chodiť na futbalové zápasy, pripravovali sme sa na tradičný prvomájový motokros či koštovku páleného a pomaly sa tešili už na prípravy folklórnych slávností, dnes si môžeme na tieto podujatia z minulých rokov pospomínať na YouTube z archívnych relácií TV Myjava či na stránkach nášho portálu Kopanice.sk.

 

Postupom času je už dostatok ochranných rúšok a k nim dokonca pribudli aj ochranné štíty, ktoré začali vyrábať viacerí na Myjave a v okolí. Ako sme sa dozvedeli z webových portálov, mesto Myjava dostalo 120 ochranných štítov od skupiny dobrovoľných – 3D tvorcov okolo Martina Lednického z Hlbokého, pre myjavskú nemocnicu vyrobili ochranné štíty zasa dobrovoľníci na SPŠ v Myjave. Podľa predstaviteľov myjavskej NsP tu majú už dostatok všetkých ochranných prostriedkov zvýšiť by potrebovali len ochranné obleky, pre prípad rozšírenia pandémie, ktorá zatiaľ v meste Myjava i okrese predstavuje iba jednu nakazenú osobu, ktorá sa však už vyliečila. Predstaviteľov mesta to iste môže tešiť, avšak vírus ešte pravdepodobne nepovedal posledné slovo, lebo podľa odborníkov k jeho vyvrcholeniu ešte na Slovensku neprišlo. A práve okres Myjava patrí k najzraniteľnejším vzhľadom na vekové zloženie obyvateľov, ktoré patrí k najstarším na Slovensku. Tak to aspoň prezentovali tvorcovia mapy, ktorá ukazuje na webe najzraniteľnejšie miesta Slovenska. Je teda dôležité, aby všetci obyvatelia dôsledne dodržiavali odporúčané opatrenia v boji s koronavírusom a neohrozili tak seba ani tých, ktorí v tejto súvislosti najviac trpia, našich seniorov. Aj mesto zaviedlo pre seniorov nad 65 rokov, ale i pre všetkých osamelých, ktorí z dôvodu choroby, či imobility nemôžu chodiť do obchodov, od 20. apríla bezplatnú službu rozvozu liekov a potravín dvakrát v týždni, stačí zavolať na tel. č. 0907 242 449 a dohodnúť sa.

 

Napriek tomu, že primátor Myjavy má „hlavu v smútku“ vzhľadom na znížené príjmy mesta v dôsledku tejto krízy a uvažuje, hľadá riešenia (napr. zamestnanci majú od apríla znížené platy, rušia sa investičné akcie) uvažuje sa aj o likvidácií niektorých mestských spoločností… Primátor dúfa, že ku koncu apríla bude mesto schopné predložiť súbor opatrení na zmiernenie ekonomických dopadov.

 

 

Aby sme nekončili tak smutne, prinášame na záver pre všetkých občanov Myjavy najmä tých, ktorí obývajú stred mesta príjemnú správu, že od 27. apríla 2020 konečne otvorí predajňu obchodná spoločnosť Terno na nám. M.R. Štefánika. Veď už prakticky od októbra minulého roku, kedy zanikli tri myjavské predajne CBA a ich nástupný reťazec Kačka „skrachoval“, zostala Myjavčanom obývajúcim stred mesta len jedna predajňa potravín a to COOP Jednota, ktorej predavačky museli obetavo niesť celý nápor predvianočných nákupov a následne, ešte v tomto vytrvať aj takmer celý prvý štvrťrok roku 2020, ktorý poznačila kríza pandémie. Vďaka obetavosti kolektívu tejto obchodnej jednotky pod vedením p. B. Filípkovej, zvládli túto neľahkú úlohu veľmi dobre a patrí im veľké poďakovanie všetkých zákazníkov, ktorí sa dnes už môžu tešiť aj na tradičnú predajňu „u Svítka“ ako ju starí Myjavčania dodnes volajú, samozrejme v podaní najväčšieho slovenského maloobchodného reťazca Terno.

 

Autor: F. Lhotský

Foto: F. Lhotský

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...