Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Kroje z nášho regiónu sú na Slovensku unikátne a asi každý Kopaničiar či Kopaničiarka bude tvrdiť, že aj zo všetkých najkrajšie. Zaslúžia si preto svoj vlastný deň, kedy sa ukážu v celej svojej kráse, rozmanitosti a autentickosti.

 

Tento deň nastane už 13. júla 2019 na Košariskách, kde si všetci milovníci našich krojov prídu na svoje vďaka podujatiu „Kopanice v kroji“. Témou prvého ročníka sú kroje z okolia Myjavy a kroje z okolia Brezovej pod Bradlom.

 

 

Čaká vás pestrý program, ktorý zahájime o 13.00 v sále obecného úradu na Košariskách. V rovnakej miestnosti vďaka trojici prednášok zistíte, aké sú rozdiely medzi krojmi zo spomínaných dvoch častí kopaničiarskeho regiónu a uvidíte celé spektrum ženských aj mužských krojov na rôzne príležitosti a k rôznemu veku nositeľov.

 

 

Prakticky vám ukážeme rôzne tipy a triky, ako sa správne do kroja obliecť a na aké najčastejšie chyby v ustrojení si treba dať pozor. Do tretice si odnesiete informácie o starostlivosti o kroj – ako si poradiť s praním, škrobením, či uskladnením jednotlivých súčastí. Tieto prednášky povedú skúsené folkloristky, pani Anna Michalcová a pani Ivana Marková.

 

 

Nenechajte si ujsť ani jedinečnú výstavu krojových súčastí a doplnkov zo zbierky pani Alžbety Krásnej z Priepasného. Medzi množstvom krásnych krojov budete mať možnosť vidieť aj rôzne raritné kúsky, vrátane „plechov“ (ozdobných spôn na zapínanie pruclov), ktoré sa kedysi vyrábali pomocou vlaku. Sklamaní určite neostanú ani fanúšikovia vyšívaných košieľ.

 

 

V areáli ihriska budete môcť vidieť ukážku a školu viazania ručníkov a čepcov spolu s ukážkou a školou úpravy vlasov pod ručník alebo čepiec. Ak by ste sa chceli zúčastniť školy, treba si priniesť vlastný naškrobený a správne vyžehlený ručník alebo čepiec, hrebeň, čierne alebo hnedé gumičky a sponky do vlasov. Pre úplných začiatočníkov je vhodné priniesť si miesto tyranglového ručníka tzv. kvietečkový (zo vzorovanej bavlnenej látky).

 

 

 

Nezabudli sme ani na deti a mládež. Je pre nich pripravený bohatý program v podobe rôznorodých stanovíšť so zábavno-náučnými aktivitami, ktoré budú súčasťou tzv. Folklórnej cestičky. Zážitkovou formou sa na nej dozvedia viac o histórii nášho regiónu, miestnych tradíciách a krojoch, prídu do kontaktu s hospodárskymi zvieratkami nášho vidieka alebo spoznajú techniku výroby tylovej paličkovanej čipky.

 

 

V „Nárečovom okienku“ spoznajú nárečové slovíčka z Kopaníc, ale aj z rôznych ďalších kútov Slovenska. Pre všetky živé striebra bude pripravená prekážková dráha. Malí aj veľkí si tiež budú môcť odniesť pekné spomienkové predmety, ktoré si s pomocou našich dobrovoľníkov sami vyrobia v tvorivých dielňach, medzi inými napríklad výšivku tradičného ornamentu. Okrem toho máme pre deti, ktoré prejdú našou „Folklórnou cestičkou“ pripravené okrem sladkej odmeny aj ďalšie malé prekvapenie.

 

 

Sladkú odmenu dostane aj každý návštevník, ktorý odpovie správne na otázku vo vedomostnom kvíze z historických faktov o Kopaniciach.

 

Dúfame, že počasie dovolí, aby čo najviac z vás mohlo prísť v kroji a odfotiť sa tak v našom fotokútiku. Pre tých, ktorí zatiaľ svoj kroj nemajú, chystáme aj malú požičovňu krojov, kde vám naše skúsené dobrovoľníčky rady pomôžu s ustrojením.

 

 

V sekcii „Inšpirované folklórom“ si budete môcť pozrieť a prípadne aj zakúpiť moderné predmety vo folklórnom duchu od lokálnej výrobkyne.

 

Napokon, keďže sa podujatie bude konať v rodisku Milana Rastislava Štefánika, v programe nebude chýbať ani časť venovaná tejto významnej osobnosti. V múzeu M. R. Štefánika vás privítajú postavy z jeho života, ktoré vám priblížia zaujímavé poznatky z kultúrneho pôsobenia nášho velikána. Budete si tiež môcť zakúpiť komiks, ktorý netradičnou formou približuje Štefánikov život mladým čitateľom, a chystáme aj prekvapenie – vedeli ste, že M.R. Štefánik bol tiež fanúšikom krojov?

 

 

Nemusíte sa báť ani toho, že u nás ostanete hladní alebo smädní. Budete si môcť kúpiť čapované pivo, kofolu, rôzne pochutiny. Babský spolek Košariská vám napečie domáce pagáče a šišky, no a na večer si budete môcť pochutiť aj na divinovom guláši, pričom po slávnostnom ukončení bude prebiehať voľné posedenie pri hudbe.

 

 

Tešíme sa na vás!

 

Autor: Kristína Talábová

Foto: Kristína Talábová

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...