Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Folklórne slávnosti v Myjave nie sú iba o tanci, hudbe a vystúpeniach súborov. Patrí k nim i množstvo stánkov s rôznymi výrobkami a jedlom, ktoré dávajú festivalu tú pravú atmosféru a možnosť prezentovať domácu kuchyňu i zahraničným návštevníkom.

 

Medzinárodné folklórne slávnosti v Myjave sú najväčším podujatím svojho druhu v širokom okolí. Stali sa neodmysliteľnou súčasťou začiatku leta na kopaniciach a každý rok prilákajú do amfiteátra v PKO Trnovce tisícky domácich aj zahraničných návštevníkov, ktorí si okrem kultúrneho zážitku môžu vychutnať pravú jarmočnú atmosféru spojenú so všakovakými výrobkami a skvelým pohostením.

 

Príležitosť odprezentovať svoje remeslo však nedostal hocikto. Na trhoch v areáli ste mohli nájsť predovšetkým domáce výrobky, ktoré mali pozdvihnúť kultúrnosť podujatia. Návštevníci si mohli vyberať z odevov a tašiek s ľudovými motívmi, ručne tkaného oblečenia z ľanu, tradičných klobúkov zo stredného Slovenska, voňavými výrobkami z levandule, včelích produktov, výrobkov z dreva, šperkov, keramiky a množstva ďalších. Decká zas potešili kolotoče, medovníky, či cukrová vata.

 

 

 

Už tradične sa v mestečku MY-A-VY prezentovala domáca kuchyňa z kopaníc i z ďaleka. Niektorí návštevníci sa areálom len tak potulovali a pokukávali po stánkoch, iní zase minuli pri dlhých zástupoch pred stánkami desiatky eur. Nie to divu, veď na takýchto akciách všetko chutí akosi lepšie a dať 4€ za cigánsku pečienku množstvu ľudí pri dobrej nálade nerobilo problém. Samozrejmosťou bola koštovka páleného a medovina, ponuku alkoholu by ste našli v každom druhom stánku. Najväčší úspech malo bezpochyby pivo a kofola. Bryndzové halušky, podpecníky, koláče a mäso na všetky spôsoby dotvárali príjemnú vôňu šíriacu sa vzduchom. Ako sa už stalo zvykom z predchádzajúcich akcií v Myjave, domáci si zamilovali Pukanské párance. Tí, čo skôr majú radi sladké, si prišli na svoje pri stánkoch s palacinkami a waflami. Jednoducho, na výber boli snáď všetky druhy jarmočných jedál.

 

 

 

V sobotu sa konal v centre mesta Jarmek pot mijafskú vežu spojený s prezentáciou súborov, kde si aj návštevníci, ktorí nemali zakúpené vstupenky do PKO Trnovce, mohli poobzerať a pochutnať si na všetkom, čo 60. ročník MFF Myjava dal. K večeru už remeselníci svoje stánky začali zatvárať, tak sa ľudia začali viac zaoberať hladom a pitným režimom. Hudba sa niesla Trnovcami až do noci, takisto sa aj niektorí ľudia nechali niesť, niektorí sa potácali a niektorí už oddychovali pri stoloch. Folklórne slávnosti tak mali znova úspech a zaiste neoľutoval nikto, kto ich navštívil.

 

Autor: Martin Kovanič

Foto: Martin Kovanič

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...