Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Druhý júlový víkend sa v obci Košariská zišlo mnoho milovníkov našich krojov vďaka prvému ročníku podujatia Kopanice v kroji. Na svoje si prišli všetky generácie od detí až po seniorov, organizátori totiž pripravili bohatý a rozmanitý program. Jedným z jeho bodov bolo aj odhalenie repliky vyšívanej košele M. R. Štefánika.

 

Po slávnostnom otvorení prvého ročníka starostom obce Košariská, Štefanom Antolom, nasledovalo odhalenie repliky košele M. R. Štefánika. Pri jej výrobe spolupracovali pani Alžbeta Krásna a pani Emília Osuská z Priepasného, ktorá túto náročnú výšivku dokončila za rekordných sedem týždňov. Potom si už návštevníci v sále obecného úradu mohli vychutnať pohľad na výstavu krojových súčastí pani Krásnej a sériu prednášok.

 

 

Napriek nepriaznivej predpovedi počasia zavítalo na Košariská hojné množstvo návštevníkov, kvôli čomu sa hlavná prednáška dňa o variantoch myjavského a brezovského kroja musela dokonca opakovať. Publikum si teda dvakrát vypočulo cenné informácie o našich krojoch aj s vtipnými príhodami o živote miestnych ľudí. Prednáškami sprevádzali lektorky Anna Michalcová, Jela Juríčková a Ivana Marková.

 

 

V sprievodnom programe malých aj veľkých návštevníkov čakali aktivity v tzv. Folklórnej cestičke. Jej súčasťou boli tvorivé dielne, z ktorých si bolo možné na pamiatku odniesť vlastné výtvory, ako napríklad krásnu výšivku, ihelničku, krojovanú bábiku z papiera, náramok alebo pohľadnicu s tradičným ornamentom. Ďalej sa návštevníci mohli dozvedieť mnoho z histórie a tradícií Kopaníc, ale aj iných regiónov Slovenska, prostredníctvom priraďovania charakteristických obrázkov na slepú mapu, spoznávania nárečových slovíčok, zoznamovania sa s tradíciami kalendárneho roka a pod. Nepochybne veľkou atrakciou pre deti bolo gazdovstvo s domácimi zvieratkami a s tým spojené kŕmenie ovečiek. Hneď vedľa sa neposedné šidlá mohli vyšantiť na prekážkovej dráhe. Za zdolanie Folklórnej cestičky návštevníci dostali na pamiatku ručne robený prívesok a sladkosť. Sladká odmena sa ušla aj každému, kto odpovedal na otázku vo vedomostnom kvíze o histórii regiónu.

 

 

Svoje umenie predviedla aj majsterka čipkárka pani Marie Michalicová. Ďalšími sprievodnými aktivitami, ktoré sa napokon podarilo realizovať, keď sa počasie umúdrilo, bolo viazanie ručníkov v réžii Hany Prenerovej a fotokútik s malou požičovňou krojov, o ktorý sa postarala Veronika Páleníková. O fantastické občerstvenie v podobe domácich sladkých aj slaných koláčov sa počas podujatia postaral zasa Babský spolek Košariská.

 

 

 

Vyšívanou košeľou prepojenie s naším rodákom, M. R. Štefánikom, neskončilo. Počas dňa si návštevníci múzea mohli pozrieť nové scénické prehliadky o jeho živote od scenáristu Martina Krča.

 

 

Po ukončení oficiálneho programu prebiehala voľná zábava pri živej hudbe a rozvoniavajúcom guláši.

 

Dovidenia o rok s ešte „krojovejším“ programom!

 

Autor: Kristína Talábová

Foto: Jozef Držiak

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...