Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Kopaničná slivovica, voňavá, vábna čertica,

v malom je ver liekom ona, v množstve úderom polena.

/Viera Feriancová v knihe „Slivovica a jej miesto v živote starích“ Mijafcov/

 

Stalo sa už peknou tradíciou, že vždy na jeseň v novembri sa v Hoteli Lipa v Starej Turej stretnú milovníci folklóru, dobrej zábavy, jedla a lahodného moku, akým  v primeranej miere slivovica a iné destiláty nesporne sú. V krásne vyzdobenej veľkej kongresovej sále hotela sa stretávajú  ľudia nielen z podjavorinského kraja, ale aj zo Záhoria, od Bratislavy, Trenčína, ktorí majú radosť zo stretnutia s milými a príjemnými ľuďmi, ktorí si ctia naše tradície a zvyky. A mnohí prídu oblečení v kroji zo svojho regiónu.

 

 

Sme veľmi radi, že si my Slováci konečne začíname viac uvedomovať svoje bohatstvo –  bohatstvo, ktoré nám nemôže nikto vziať – našu kultúru, zvyky, tradície a v neposlednom rade aj naše nádherné kroje. Pretože folklór nepatrí do skanzenu, ale je ohromnou kronikou o našej histórii, koreňoch a rozmanitosti. Je úžasným záznamom našej národnej histórie, veľmi starej a úžasnej kultúry, ktorá sa na našom území formovala celé storočia.

 

Naše ľudové umenie nám ukazuje, že sme krajina s bohatými dejinami a máme byť na čo hrdí. Hovorí sa „ čo vŕšok prejdeš, to iný kroj nájdeš“, a je to skutočne pravda. Ako národ sme remeselne zruční, tvoriví a máme svetu čo ponúknuť.

 

Na 5. folklórnom večere sme obdivovali nádherné kroje našich hostiek zo Bziniec pod Javorinou – speváckeho zboru KLENOTNICA pod vedením pána Vasila Gálika, ktorý spolu s p. Košarišťanom speváčky počas vystúpenia sprevádzali hrou na harmonike. Názov Klenotnica symbolizuje zozbierané folklórne bohatstvo z minulosti i súčasnosti. Je to krásny ženský spevácky zbor zložený zo žien v najlepšom veku, ktoré svoje hlasy a svoj voľný čas venujú spievaniu piesní najmä z nášho regiónu. Počas 29-ich rokov svojej činnosti sa súbor stal známy nielen v blízkom okolí, ale po celom Slovensku. Na vystúpeniach vždy zožnú veľký potlesk nielen za svoje nádherné hlasy, ale aj za nádherné bzinské kroje.

 

Krv v žilách nám rozprúdila rómska folklórna skupina KHAMORO z Myjavy. Khamoro v rómčine znamená slnko. Je to názov viac ako výstižný, pretože členovia skupiny svojim vystúpením a kostýmami rozsvietili celý tanečný parket. Súbor už 16 rokov vedú manželia Paulína a Karol Herákovci, ktorí pomáhajú svojej rómskej komunite uchovať si nielen svoju identitu, ale aj prezentovať bohatú rómsku kultúru. Vychovávajú svojich členov už od malých detí – v súbore majú niekoľko generácií od malých detí až po babičky a dedov. Ako hovoria manželia Herákovci, kultúra ľudí veľmi zbližuje, nie je potrebná ani znalosť žiadneho jazyka. Stačí mať otvorené srdce…

 

Do tanca nám hrala na striedačku skupina Formát 2 z Myjavy pod vedením p. Pavla Soviša a taktiež DJ Tomáš Vaško z Nového Mesta nad Váhom, aby sme nemali počas prestávok žiadne prestoje.

 

Veľmi radi sme medzi nami privítali našich milých hostí – pani Vladimíru Jurenkovú – riaditeľku Domu kultúry v Myjavep. Ing. Petra Bunčiaka, ktorí sú okrem svojich občianskych povolaní ešte aj uznávanými degustátormi – členmi Slovenského Rádu rytierov destilátov. Oblečení v nádherných talároch sa obaja bravúrne  zhostili svojej úlohy. Nielenže vyhodnotili  najlepšie destiláty, ktoré boli do súťaže o najlepší destilát zaslané, ale aj pripravili pre prítomných súťaž v koštovke destilátov. Výherca každého kola obdržal peknú fľašku s mokom, ktorý uhádol. Ej, ale sa všetci snažili!

 

Boli sme radi, že nás svojou prítomnosťou a so svojimi výrobkami  prišla potešiť Klaudia Hrbatá z Myjavy so svojou mamičkou. Klaudia vyrába nádherné ozdobné fľaše dekorované stužkami vo farbách myjavského kroja vhodné ako darček na svadbu alebo k narodeninám. Všetkým sa veľmi páčili.

 

Večer a noc akosi rýchlo ubehli a poslední účastníci sa unavení, ale v dobrej nálade a s plným bruškami /občerstvenie bolo naozaj výborné!/ vracali nadránom domov plní dojmov z pekne prežitého večera.

 

Ďakujeme všetkým účinkujúcim a účastníkom za príjemný zážitok a tešíme sa na ďalší folklórny večer v novembri 2018!

 

Autor: Mgr. Anna Haverová

Foto: Dušan Haver

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...