Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Medzinárodný folklórny festival je azda najvýznamnejšou udalosťou kopaníc, ktorá na Myjavu každoročne priláka tisíce návštevníkov. Medzi najväčšie „ťaháky“ patria určite aj vystúpenia zahraničných folklórnych súborov, hoci ich pobyt na Myjave mimo festivalových programov je pre väčšinu návštevníkov záhadou. Súbor C.I.D.A.N. Mi Perú z Peru si okamžite získal srdcia divákov a ja som veľmi rada, že po súboroch z Beninu a Namíbie, som mohla tento rok sprevádzať a tlmočiť práve týmto úžasným ľudom z Latinskej Ameriky.

 

Niektoré zahraničné súbory prichádzajú na Myjavu začiatkom týždňa, ako napr. tento rok Čína. Pre Peru som si však spolu s kolegyňou Bernadet a šoférom Ľubkom Jankovýchom išla až v piatok skoro ráno do hotela v Budapešti, kde sa predtým zúčastnili tamojšieho festivalu. Zo skúsenosti viem, že s niektorými súbormi sa pracuje ľahšie, pre iné musíte mať trpezlivosti pripravenej viac. Avšak, pri preberaní „štafety“ sme sa od maďarskej tlmočníčky dozvedeli, že ide o veľmi milý, profesionálny a disciplinovaný súbor, nad ktorým drží prísnu, ale matersky ochrannú ruku vedúca, „slečna Anita“. Tá nás hneď na privítanie vyobjímala a vybozkávala. Zatiaľ čo Berny komunikovala so súborom aj v španielčine, mne s prekladmi pre ostatných pomáhali anglicky hovoriaci Alejandro a Angela, ale neskôr sa nám so zvyškom obojstranne často osvedčila aj technika „rukami, nohami“.

 

Po raňajkách sme o deviatej čo najrýchlejšie vyrazili na Myjavu. Keďže cesta autobusom (aj kvôli povinným prestávkam) netrvá 3h, s ktorými počítal harmonogram, ale 5h, museli sme hneď na začiatok riešiť nepríjemnú dilemu – či zobrať súbor najskôr na obed a riskovať zmeškanie skúšky piatkového programu, alebo obed vynechať, ísť rovno skúšať, ale zasa riskovať, že nám niekto do večere skolabuje z nedostatku vody a potravy.

 

Zdravie je vždy prvoradé, preto sme situáciu našťastie vyriešili niekoľkými telefonátmi s poprosením o strpenie a zavelili Ľubkovi smer jedáleň II. ZŠ, kde nás už tety kuchárky čakali s výborným obedom.

 

 

Naši Peruánci nám tiež veľmi uľahčili život rýchlymi presunmi a jedením. Takto sme zázračne stihli aj obed aj koniec prvej skúšky a mohli s kľudom pokračovať skúškou sobotňajšieho programu. Už tam sme vedeli, že diváci si ich predstavenia zamilujú. Keďže sa súbor nemohol zúčastniť štvrtkovej skúšky otváracieho ceremoniálu, vybranej dvojici „vlajkonosičov“ sme podrobne vysvetlili, čo sa bude diať s pridaním „záchrannej formulky“: „keby niečo, pozerajte na ostatných a stačí, keď to zopakujete“.

 

 

Po skúške sme sa okolo piatej ihneď presunuli na ubytovanie vybaliť sa, osprchovať po dlhej ceste a pripraviť sa po všetkých stránkach na vystúpenie. Exotické zahraničné súbory už tradične bývajú počas festivalu v chatovej osade na Starej Myjave. Prírodné prostredie sa im na prvý pohľad celkom zapáčilo, celkovo prijímali všetko, čo u nás dostali s veľkou vďakou.

 

 

Tu sa nám udiala aj jedna úsmevná situácia. Kolegovia tlmočníci s nami na chatky poslali dvoch Číňanov, ktorí si tam predtým niečo zabudli. Kým sa Peru vybaľovalo, povedali sme im, aby chvíľku počkali na lavičke, kým príde iný autobus, ktorý už nás bude voziť po celom festivale. Keď som sa však išla rozlúčiť s Ľubkom, ktorý sa chystal domov za rodinou, našla som ich spokojne si hovieť v jeho autobuse. Až vtedy som zistila, že hoci mi na moje predošlé pokyny súhlasne prikyvovali, v skutočnosti nevedia po anglicky ani slovo.

 

Z ubytovania sme už, ako to klasicky na festivale býva, s miernym časovým sklzom odchádzali iným autobusom na večeru. Aby sme dohnali stratený čas, „vlajkonosičský pár“ sa do kroja prezliekal v autobuse a zvládli to úctyhodne asi za 7 minút počas cesty do Trnovcov (neľakajte sa, potrebný čas na prezlečenie sme samozrejme vopred odkomunikovali s vedúcou, pre podobné prípady núdze). Potom sme absolvovali zrýchlený (rozumejte raketový) presun do zákulisia amfiteátra, kde sme podľa plánu o 19:45 mali dvojicu, Angelu a Manuela, pripravených aj s vlajkou pod javiskom.

 

 

Otvárací ceremoniál zvládli na jednotku, zatiaľ čo sa zvyšok súboru prezliekal na program Vitajte priatelia na Myjave. Zvyšok večera šiel už od tejto chvíle hladko. Za svoje vystúpenie naši Peruánci zaslúžene zožali búrlivý potlesk a po zídení z javiska sa v zákulisí ihneď ocitli v „obkľúčení“ novinárov. Nasledovalo už len poďakovanie účinkujúcim a rozdanie diplomov vo VIP budove vedľa amfiteátra.

 

Potom sme sa so súborom presunuli na chatky, aby sa mohli po náročnom a uponáhľanom dni poriadne vyspať a byť pripravení na skoré ranné vstávanie. Na záver podotknem, že všetkých nadchla úchvatná nočná obloha v málo osvetlenom prostredí lesov Starej Myjavy, pretože ako vysvetlili, v hlavnom meste Peru Lima, kde bývajú, hviezdy pohlcuje svetelný smog. Takto „pod hviezdami“ sme ukončili hektický piatok a začali sa tešiť na veľmi zaujímavú sobotu.

 

Autor: Kristína Talábová

Foto: Kristína Talábová

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...