Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Len pár kilometrov od Myjavy leží malebná obec Jablonka, ktorá má jablko nie len vo svojom názve ale aj v erbe. Takže, kumštovanie s jabĺčkami, alebo Jablonkové kumštovanie, aký bol názov víkendového podujatia 6.októbra 2018 v tejto obci, malo iste svoje opodstatnenie.

 

Veď sa na ňom jablká nie len vystavovali, ale aj krájali a strúhali do všakovakých upečených dobrôt, varili, sušili či lisovali na mušt, no a napokon aj konzumovali v podobe hotových koláčov, štiav a muštov, ale aj vína a páleného.

 

 

Keďže bol deň otvorených dverí i v miestnej pálenici, záujemcovia si mohli pozrieť aj túto súčasť spracovania ovocia. Pálenicu v Jablonke obnovili v r. 2012 a pod vedením Ing. Ľ. Čmelu sa snažia modernizovať aj túto dôležitú zložku ovocinárskeho diania v obci. Návštevníci mohli vidieť napr. moderný kotol ovládaný digitálne a ochutnať destiláty vyrobené v tejto pálenici ako napr. vynikajúcu čerešňovicu či orechovku.

 

 

V ďalšej časti za obecným dvorom v tzv. Duškovej záhrade mali svoje stánky včelári SZV z Krajného i z Rudníka ale tiež z Nivnice z okresu Uherské Hradište v ČR, s ktorou má obec Jablonka už desaťročnú úspešne sa rozvíjajúcu družbu. O niečo ďalej bola zóna pre deti, kde mali rôzne atrakcie a možnosť hier, okrem iného i jazdenie na somárikoch, ktoré sem priviedli manželia Žilaví.

 

 

Vráťme sa však k jabĺčkam a ovocinárstvu. Zaujímavá bola napr. výstava Plody Jablonky z produkcie domácich členov záhradkárskeho zväzu doplnená o ukážky ovocia a zeleniny pestovateľov z moravskej družobnej obce Nivnice ale aj prednášky odborníkov venované záhradkárstvu. Domáci záhradkári v tomto roku mali čo vystavovať, lebo úroda ovocia bola veľmi dobrá. Svedčia o tom ešte i v týchto dňoch plné stromy jabĺk a hrušiek v záhradách obyvateľov Jablonky. Veď táto obec mala voľakedy so svojimi jablkovými sadmi vychýrené družstvo, ktoré žiaľ už dnes neexistuje. Jabĺčka, ktoré tu ponúkali boli väčšinou z ovocinárskych sadov firmy Plantex z Veselého. A práve toto podujatie, ktoré vzniklo z iniciatívy obce Jablonka, jej záhradkárov, členov JDS a v spolupráci s ďalšími organizáciami by malo napomôcť znovu obnoviť túto tradíciu.

 

 

Na jarmočnisku, kde okrem ponuky rozličných sladkých jablčných dobrôt, domáci poľovníci pripravili aj chutný guľáš a predovšetkým v sále KD bolo veselo, keďže tu vystupovali rôzne súbory. Okrem najmladších miestnych škôlkarov a domáceho detského folklórneho súboru Jabĺčko aj ďalší speváci, tanečníci a hudobníci ako napr. ženský spevácky zbor Plkotnice z moravského Slovácka, ale najmä FS Kopaničiar z Myjavy, ktorý si vyslúžil veľký potlesk prítomných a tiež významný hosť podujatia – koncertný majster Miroslav Dudík so svojimi husličkami, ktorý si aj zaspomínal na svoju mladosť neraz spojenú práve s Jablonkou.

 

 

Všetci, ktorí na toto podujatie prišli iste neľutovali a už dnes sa tešia na budúci ročník Jablonkového kumštovania. Tradíciu, ktorú tu pred pár rokmi založili Jablončania a organizátori pevne veria, že podujatie pomôže Jablonke opäť naplno nadobudnúť postavenie, ktoré vyplýva z jej názvu.

 

Autor: F. Lhotský

Foto: F. Lhotský

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...