Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Jaro Hargaš je rodákom z kopaničiarskeho Poriadia, kam z Myjavy pomaly kameňom dohodíš. Na Myjave však našiel prácu, domov i možnosti rozvíjať svoje umelecké záľuby. Naozaj umelecké, pretože sa nevenuje iba maľbe, ale už dávno predtým než začal s touto záľubou bol známym spevákom ľudových piesní a členom známeho folklórneho súboru Kopaničiar, kde začínal s tancom a jeho ĽH sprevádzal ako spevák dvadsať rokov. I dnes často vystupuje so seniorským FS KOPA. Nahral dokonca aj dve vlastné CD s pesničkami, ktoré miluje od rannej mladosti. Práve tak má rád kopanice so svojimi vŕškami, údoliami plnými sliviek a jabloní so svojimi tvrdými ale i ľudsky srdečnými obyvateľmi s ich rázovitým domčekmi, krojom i nárečím. To všetko Jaro miluje a snáď i preto sa rozhodol zachovať a zvečniť tak aspoň časť z toho na plátne vo svojich maľbách. Tie sú presiaknuté čistotou kopaničiarskej duše plnej života a spevom pesničiek vychádzajúcich zo srdca, ktoré navždy priľnulo k tomuto kraju.

 

Ale Jaro nielen maľuje a spieva, ale zo srdca aj rojčí a ukladá svoje plaché rojčenie na papier v podobe veršov. Raz možno aj nejaký ten verš namaľuje a zveční tak na obraze to, čo by sa zdalo, že nakresliť sa nedá. Ale on dobre vie, že to občas ide a preto aj rád blúdi po kopaniciach a hľadá inšpirácie. A tak raz, keď sedíte pri vínku v miestnej vinárni usídlenej tesne nad riečkou Myjavou zahľadíte sa na stenu a obrazy Jara Hargaša plné kopaníc. Inokedy sa zasa môžete započúvať do jeho básnického vyznania a veršov napríklad pri príležitosti sviatku matiek, či všetkých žien. Tie dokonca zvečnil aj do básnickej zbierky, ktorú nazval Šesťdesiat vyznaní. A v neposlednom rade si vypočujete piesne, ktoré spieva s kopaničiarskou kapelou, alebo cimbalovkou na známom folklórnom festivale, či pri inej príležitosti. A dokonca aj fanúšikovia futbalu a ešte nedávno v najvyššej súťaži hrajúceho futbalového mužstva Myjavy jeho hlas počúvali pred každým domácim zápasom Fortuna ligy, keď spieval na štadióne slovenskú hymnu. Najnovšia jeho spevácka aktivita sa prejavuje však v žánri, ktorý má popri folklóre najradšej – v country muzike. Country kapelu Gebuľa, s ktorou začal pravidelne spievať tvoria muzikanti z kopaníc a naposledy sa s ňou mohli diváci stretnúť pred koncom minulého roku na myjavských Vianočných trhoch.

 

Jaro si zaspieval aj na vernisáži svojej ostatnej výstavy začiatkom minulého roku, ale aj pred koncom roku – tento raz s country kapelou Gebula.

 

Ako sám Jaro hovorí, zo všetkých týchto záľub má dnes najradšej tú maliarsku, lebo je pri nej ticho a relaxuje či jeho duša nasáva krásu prírody a každodennú pestrofarebnú realitu kopaničiarskeho života od svojho okolia, aby ju stvárnil odovzdal iným záujemcom vo výtvarnej podobe.

 

Jaro pri svojom obraze v miestnej vinárni.

 

A aj výstavy, ktoré doteraz absolvoval, tá posledná bola práve pred rokom v miestnom KD S. Dudíka pri príležitosti vlastného jubilea – šesťdesiatky, mali vždy čo povedať ľuďom bývajúcim na kopaniciach ale i ostatným návštevníkom. Aj v tomto roku v máji sa budú môcť stretnúť s jeho výtvarnou tvorbou v myjavskom DK na spoločnej výstave s ďalšími priateľmi výtvarníkmi, ktorí sa jednoducho nazvali “Myjavskí kamasi“ a prezentujú tu svoju tvorbu pravidelne.

 

Autor: F. Lhotský

Foto: F. Lhotský

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...