Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

V súčasnej dobe sa mnohí snažia nájsť vlastné korene, ktoré spoznávajú cez tradície našich predkov, čo je nevyhnutné pre uchovávanie nášho bohatého kultúrneho dedičstva. Ich súčasťou boli aj rôzne spoločenské príležitosti, spojené s množstvom zvykov, ku ktorým patrilo i stavanie májov. Hoci sa táto tradícia zachováva dodnes, jej pôvodný význam a opodstatnenie sa časom zmenili. Tak sa stalo zvykom, že v Podkylave bol každoročne 1. máj spojený nielen so stavaním mája, ale aj s revitalizáciou pastierskej tradície. Obec Podkylava, Agropenzión Adam a Centrum tradičnej kultúry v Myjave, OvZP TSK každoročne organizujú 1. mája na Biofarme Charolais v Podkylave podujatie pod názvom Otvorenie pasienkovej sezóny. Biofarma to je predovšetkým biochov hovädzieho dobytka, ale aj kultúrnospoločenské podujatie a galéria historickej poľnohospodárskej techniky, kde máte možnosť zažiť atmosféru v reálnom farmárskom prostredí a pochopiť podstatu agroturistiky, či života na farme.

 

 

V tomto roku sa nám podujatie nepodarilo zorganizovať v súvislosti s pandémiou COVID-19. Preto sme sa rozhodli pripomenúť verejnosti toto skvelé podujatie aspoň formou spomienok z rokov minulých. V rámci podujatia sa návštevníci každoročne môžu oboznámiť so životom na farme, pozrieť si kŕmenie a čistenie koní, zajazdiť si na koni, zúčastniť sa vyhliadkovej jazdy na koči po okolí, prezrieť si výstavu historických poľnohospodárskych strojov v náučnom centre, prezrieť si dobytok, ovečky, kozičky, húsky, či ukážku práce pastierskych psov.

 

 

Pre návštevníkov je vždy pripravený bohatý kultúrny program, ktorého súčasťou bývajú vystúpenia a tanečná škola v podaní rôznych folklórnych súborov a skupín, úspešné predstavenie divadelných spolkov, pre deti tvorivé dielne a pohybové aktivity. Svoju šikovnosť a obratnosť si návštevníci môžu vyskúšať v pastierskom trojboji, pozostávajúcom z plieskania bičom, skladania konskej uzdy a hode lasom. U zručných remeselníkov si môžu zakúpiť krásne a originálne ľudovoumelecké výrobky, ktorých výrobu názorne predvádzajú počas celého dňa. Veľký záujem návštevníci prejavujú o ukážky košikárskej výroby a pastierskych hudobných nástrojov. Farma pod Vtáčnikom každoročne ponúkala predaj produktov z ovčieho a kravského mlieka, penzión ADAM grilovaného býka a regionálne špeciality.

 

Pozrite si aj náš fotoreport z roku 2018 ???

Fotoreport: Otvorenie pasienkovej sezóny 2018

 

Vďaka vydarenému podujatiu si tak každý návštevník odniesol z Podkylavy dobrý pocit z príjemne stráveného dňa.

 

Centrum tradičnej kultúry v Myjave, OvZP TSK

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...