Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Iniciatíva Živá Klanečnica vznikla v obci Moravské Lieskové a hneď po svojich prvých aktivitách rozšírila pôsobisko aj na susedné Dolné Srnie. Skupina nadšencov a nadšenkýň pre prírodu sa rozhodla aktívne zasiahnuť do osudu potoka, ktorý obcami preteká. V priebehu najbližšieho roka chcú analyzovať problémy potoka, rozšíriť o nich povedomie a pokiaľ to bude v ich možnostiach, niektoré z negatívnych javov aj zvrátiť.

 

S pozitívnym prijatím sa stretla hneď úvodná aktivita – marcové individuálne upratovanie pri príležitosti Dňa vody. Obyvatelia a obyvateľky Moravského Lieskového využili pobyt v prírode na návštevu Klanečnice a jej úseky vyčistili od odpadkov. Na vyžiadanie verejnosti usporiadala iniciatíva v spolupráci s obecným úradom ďalšie upratovanie v apríli, pri príležitosti Dňa zeme. Tentoraz sa pridala aj obec Dolné Srnie a na konci mesiaca sa série individuálnych brigád dočkal aj tamojší úsek potoka.

 

„Záujem verejnosti nás potešil, lebo dokazuje, že naše snaženie má zmysel,“ hovorí Juraj Gašparík, zakladateľ iniciatívy. Jedným dychom však dodáva, že upratovanie nie je primárnym zámerom. „Boli by sme radi, ak by sme raz podobné upratovacie akcie nemuseli robiť vôbec. Klanečnica si zaslúži byť čistým potokom, plným života. To by sme radi dosiahli napríklad systematickou osvetovou prácou. Uvedomujeme si však, že tá je behom na dlhú trať.“

 

Začiatkom mája spustila iniciatíva Živá Klanečnica tzv. crowdfundingovú zbierku na svoju ďalšiu činnosť. Podporovatelia môžu prispieť ľubovoľne vysokým finančným darom a za svoj príspevok si vybrať jednu z množstva odmien. Pôvodný cieľ sa podarilo naplniť už po piatich dňoch od spustenia zbierky, ešte niekoľko dní je však možné podporovať ďalšie aktivity, ktoré organizačný tím pripravuje. Radi by napríklad darovali informačno-osvetové tabule aj ostatným obciam a mestu, cez ktoré potok preteká. Vďaka novým finančným príspevkom budú tiež môcť rozšíriť program letného kultúrno-osvetového podujatia o diskusiu s odborníkmi či premietania filmov pre deti aj dospelých.

 

Jednou z početných aktivít iniciatívy je aj fotosúťaž, ktorá prebieha až do decembra. Zapojiť sa do nej môže ktokoľvek s fotografiami Klanečnice či jej prítokov, života v nich i okolo nich. Pravidlá fotosúťaže a viac informácií o iniciatíve Živá Klanečnica nájdu záujemcovia i záujemkyne na jej sociálnych sieťach.

 

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...