Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Priepasné, malebná kopaničiarska dedina, je unikátna svojou polohou a krásnou prírodou, jej ľuďmi, tradíciami, či aktivitami tu pôsobiacich organizácii no tiež jednotlivcov. Práve pre túto jedinečnosť sme sa prihlásili do súťaže Dedina roka 2021, ktorej vyhlasovateľmi sú Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, Slovenská agentúra životného prostredia, Spolok pre obnovu dediny, Združenie miest a obcí Slovenska, aby sme národnej hodnotiacej komisii, ale aj širokej slovenskej verejnosti predstavili tie najdôležitejšie krásy našich kopaníc z Priepasného.

 

Čas na prípravu krátkeho programu, počas ktorej sme mohli komisii tejto súťaže predstaviť „to naj“ z Priepasného, bol pomerne krátky a tak nás čakalo náročné, dvojtýždňové obdobie na prípravu všetkého potrebného. Program, ktorý sme komisii predstavili, vznikol za spolupráce Obce Priepasné, jej zamestnancov, Únie žien v Priepasnom, Jednoty dôchodcov v Priepasnom, organizácie Červeného kríža v Priepasnom, ako aj Komunitného centra, obyvateľov, remeselníkov, umelcov a priaznivcov obce.

 

 

V pondelok, 14.06.2021 ráno sme privítali národnú komisiu súťaže Dedina roka 2021 v átriu obecného domu v Priepasnom. Privítal ich spev Ženskej speváckej skupiny a ako to býva v našom kraji zvykom, ponúkli sme ich čerstvo upečeným chlebom v Priepasnanskej peci a soľou.

 

 

Nasledovala výstava v kultúrnom dome, ktorú sme nazvali Minulosť – prítomnosť- budúcnosť. Predstavili sme tak významné historické dokumenty, kroniky a zápisky obce a jej pôsobiacich organizácii, ocenenia, medaile, pamätné listy, publikácie, ako aj fotogalériu z pôsobenia jednotlivých organizácii, napríklad TJ Slovan Priepasné, činnosť našej materskej školy, no tiež aj spomienku na to, ako sme ako obec získali v RTVS titul Naj dedinka Slovenska. Porotu zajala výstava ručných prác našich šikovných občanov, časť výstavy venovaná M.R. Štefánikovi, no tiež video prezentácii kopaníc z produkcie Kopanice.sk. Komisii sme tiež predstavili súbor realizovaných a plánovaných projektov a štúdii, ktorým sme sa už venovali a tiež našim víziám do budúcna.

 

 

Na to, aby sme predstavili komisii Dedina roka 2021 naše Priepasné, sme mali presné tri hodiny. Z výstavy v kultúrnom dome sme sa preto vydali na cestu po Priepasnom, v malom mikrobuse, s malými zastaveniami, napríklad pri pylóne navrhnutom Doc. Ing. Viliamom Jánom Gruskom venovanom primášovi Petruchovi, až na Bradlo. Predstavenie Priepasného z pohľadu z Bradla sme poňali interaktívne, a privítala nás tam v dobovom oblečení pani Silvia Konečná, v krátkom príhovore a scénke zachytávajúcej úryvok zo života gen. M.R. Štefánika z pohľadu jeho mami, Albertíny Štefánikovej.

 

Cesta z Bradla viedla okolo Starej obecnej školy, pamätníku U Mosnáčkov , až do Materskej školy, kde všetkých privítali detičky s ich pani učiteľkami. Deti ukázali, aké sú šikovné, no tiež poukázali na to, aký krásny vzťah majú s prírodou, ako sadia stromčeky, starajú sa o prírodu, no tiež to, že vedia krásne kresliť, pretože komisii venovali vlastnoručne vyrobenú knižku Priepasné.

 

Aj napriek časovej tiesni sme predstavili pamätný pylón na primáša Kolárika pamätnú tabuľu na druhej pôvodnej škole, previedli sme krásnymi lúkami a lesmi, až sme prišli do Batíkovej, kde v pôvodnom priepasnanskom dome za výdatnej pomoci manželov Krásnych sme pripravili „dvor remesiel“ čo znamenalo, že sme prezentovali najznámejšie remeslá v našej obci.

 

 

Komisia tak na vlastné oči videla kováčske remeslo, umenie ručne paličkovanej cipky, keramiky, háčkovania a vyšívania, či pletenia nádob z lesnej trávi. Predstavili sme tiež nádherný kroj Priepasného, zbierku starodávnych predmetov či výstavu bábik pani Krásnej.

 

 

Cesta z „dvoru remesiel“ viedla opäť do kultúrneho domu, kde si prezreli Zvonkohru Košariská – Priepasné. Záver patril opäť spevu Ženskej speváckej skupiny a video prezentácii našej obce v zrekonštruovaných priestoroch sály nášho kultúrneho domu.

 

 

Slová na rozlúčku patrili starostovi obce. Slová vďaky patrili nielen komisii za to, že prišli spoznávať naše kopanice, ale hlavne tiež ľuďom, ktorí sa na dnešnej prezentácii obce spolupodieľali. Ďakujeme touto cestou zamestnancom obecného úradu Obce Priepasné, Komunitného centra v Priepasnom, pani Marcele Vičíkovej, manželom Krásnym, pani Milke a Jarke Bachárovej, pani Osuskej, Holečkovej, Ležovičovej, Konečnej. Ďakujeme tiež deťom a pani učiteľkám Materskej školy, ako aj partnerovi Kopanice.sk, za spracovanie prezentácie o našom Priepasnom.

 

 

V tejto chvíli nevieme, ako sa naša obec v súťaži umiestnila. Pre nás sme však už teraz víťazom, pretože sme dokázali, že ľudia v Priepasnom spolu držia, a vedia odprezentovať krásu, ktorú naše kopanice v sebe ukrývajú.

 

Autor: Obec Priepasné

Foto: Kopanice.sk

Video: Kopanice.sk

 

Galéria

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...