Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Podkylava

Podkylava 6, 91616 Podkylava Súradnice: 48.682754, 17.668781

+421 327 786 173 podkylava@mail.t-com.sk podkylava.sk

Kraj: Trenčiansky samosprávny kraj

Okres: Myjava

Počet obyvateľov: 223

Rozloha: 847 ha

 

Zdroj: Obecný web, Wikipedia

Symboly

Erb obce

V modrom štíte sponad zlatého srdca vyrastajúca strieborná stopka, ukončená hore nepravidelným päťhrotým zlatým listom, po jej bokoch po tri lúčovité strieborné výhonky a pod nimi ďalšie dva, ornamentálne ovíjajúce srdce.

Poloha

Podkylava je obec na Slovensku v okrese Myjava. Je vzdialená 18 km severozápadne od Piešťan a 11 km východne od Brezovej pod Bradlom.

História

Najstaršia písomná správa o Podkylave – kopanici je z r. 1709. Skladá sa z dvoch častí - Podkylava, Zbehy. Meno dostala od rovnomenného potoka. Územie Myjavskej pahorkatiny, tak ako aj priľahlých pohorí, bolo v období pred zásahom človeka do prírody lesnaté. Tento stav sa začal meniť postupným osídľovaním. Najväčší zlom znamenalo obdobie vzniku kopaničiarskeho života v 16. storočí, kedy nastalo klčovanie a vypaľovanie lesov s cieľom získať úrodnú pôdu. Obec patrila čachtickému panstvu, konkrétne Erdödyovcom. Po r. 1866 tu mali majetky Breunerovci, bratia Springerovci a nakoniec Zayovci.

 

JRD bolo založené v r. 1957. Tradičné zamestnanie pretrvalo i počas I.ČSR. Ženy sa venovali náročnému paličkovaniu vzácnych čipiek ešte v pol. 20. storočia. Za socializmu dochádzali obyvatelia za prácou do priemyselných podnikov na okolí, mnohí sa vysťahovali.

Z 19. storočia pochádzajú hlinené domy ojedinele ešte so slamenou strechou, výškou nad izbou alebo komorou, vchod je s výpustkom, steny stodôl a ploty sú vypletané prútim.

Kultúra

Otvorenie pasienkovej sezóny

Podujatie pre verejnosť zamerané na revitalizáciu pastierskej tradície, spoznávanie kopaničiarskej prírody, vidieckej agroturistiky a života na farme, spojené s náučnými aktivitami a kultúrnym programom.

Zaujímavosti

Prázdniny na kopaniciach

Detský letný tábor zameraný na kontakt s prírodou, tradície, kultúru a gastronomické špeciality kopaničiarskeho kraja, spojený s jazdou na koni a koči. Vzhľadom na prírodné a kultúrne bohatstvo, ktorým náš región disponuje, sme sa rozhodli rozšíriť aktivity tábora aj v tomto smere a pripravili sme novú podobu detského tábora. Tábor sa koná v Agropenzióne Adam.

Galéria

Mapa obce