Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

V myjavskom KD S. Dudíka otvorili v pondelok 22.10.2018 výstavu venovanú osudovým dátumom s osmičkou na konci, ktoré sa práve tak ako celej našej republiky týkajú v podstatnej miere aj samotného mesta Myjava – okrem iného skutočnosťou, že vo všetkých udalostiach týchto osudových rokov boli zaangažovaní rodáci a občania neraz zaznávanej Myjavy. O zostavenie fotografií a dokumentov z osudových „osmičkových“ rokov sa zaslúžil bývalý viceprimátor Myjavy Michal Maliarik. Väčšinu dokumentov mu zapožičalo Múzeum SNR v Myjave, niektoré sú z vlastného archívu a od občanov mesta.

 

Myjavskú výstavu začínajú meruôsme roky, kedy sa Myjava stáva strediskom Hurbanovských povstalcov a v dome pani Kolényovej (dnes súčasť Múzea SNR) sa koná zasadanie I. SNR, založenej Štúrom, Hurbanom a Hodžom. Zástava Hurbanovcov, medzi ktorými boli i dobrovoľníci z Myjavy a okolitých kopaníc tvorí prológ expozície, ktorá pokračuje historicky významným rokom 1918, teda vznikom Československej republiky, ktorej storočnicu si práve pripomíname, čo je hlavným podnetom pre vznik tejto výstavy. Medzi legionármi I. sv. vojny, bojujúcimi za vznik nového štátu organizovanými M.R. Štefánikom ale i v radoch tých, ktorí pripravovali budúce Československo v Amerike boli aj myjavskí rodáci. O nich sa možno dozvedieť práve z dokumentov na výstave.

 

 

Ďalší dejinný rok 1938 znamenal násilné rozdelenie Československej republiky, čo spôsobilo, že z okresného mesta Myjavy sa stalo pohraničné mestečko i keď mu oficiálny štatút mesta stále chýbal. Na druhej strane tento osmičkový rok priniesol Myjave rozvoj v podobe továrne Tauš, ktorá sa rok predtým z Petržalky presťahovala na Myjavu a začala rozvíjať výrobu armatúr, ku ktorej sa neskôr pridružila aj zbrojárska výroba. Práve z tejto továrne vznikol v neskorších rokoch najväčší výrobca armatúr v strednej Európe – SAM.

 

Rok 1948 znamenal opäť zvrat vo vývoji Československej republiky a pre obec Myjavu znamenal okrem iného konečne oficiálne pridelenie„ charakteru mesta“, ale i následne rôzne rozporuplné budovateľské úspechy, či neúspechy poplatné vtedajšej dobe.

 

 

Podobne, ďalší osmičkový rok plný nádejí ale i beznádeje, keď dovtedajší poslanec NZ za myjavský okres, Alexander Dubček sa stal prvým tajomníkom ÚV KSČ a snažil sa u nás presadiť tzv. socializmus s ľudskou tvárou, čo však trvalo len niečo viac ako pol roka a v auguste 1968 cudzie vojská pokorili nádeje československej jari. Zábery z okupácie Myjavy sú dielom myjavských fotografov – amatérov, ktorí zapožičali tieto cenné dokumenty organizátorom výstavy. V roku 1968 sa na Myjave udialo viacero udalostí, ktoré sú zachytené objektívom fotoaparátu a návštevníkom KD S. Dudíka ich priblíži práve táto výstava, ktorú môžete vidieť do 11. novembra t.r.

 

 

Rok 2018 je rokom, kedy si jednotlivé udalosti z „osmičkových rokov „ktoré neobišli ani Myjavu pripomíname rôznymi podujatiami. Fotografie z tých podujatí, ktoré sa doposiaľ uskutočnili v Myjave tvoria záverečnú časť výstavy, ktorá je zároveň pozvánkou na veľký spomienkový program venovaný 100. výročiu vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov, ktorý sa uskutoční už v sobotu 27. októbra 2018 v KD S. Dudíka. Bude na ňom koncertovať spoločne Miroslav Dudík s Orchestrom ľudových nástrojov z Bratislavy s Brnenským rozhlasovým orchestrom ako i ĽH FS Kopaničiar.

 

Autor: F. Lhotský

Foto: F. Lhotský

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...