Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Každý sa teší na Vianoce, ak nie na tie skutočné, tak rozhodne na tie divadelné, ktoré sú tento rok už pätnáste. Vianoce v divadle majú skrátka v Myjave už takú tradíciu, že mnohí si bez nich nevedia predstaviť december.

 

Je to pre nich každoročný darček, ktorý venujú sami sebe, aby rozmaznali svoju dušu, rozptýlili svoje zmysly, načerpali novú energiu a stretli sa so svojimi známymi. Je to skrátka udalosť roka a nebude chýbať ani tento rok. Štartuje už o mesiac – 6. decembra 2018 – hrou divadla GUnaGU, ktorá nás zavedie do internetového sveta k jeho hlavným hrdinom youtuberom.

 

Tvorivému oku režiséra Vila Klimáčka neunikol nový lifestylový výstrelok, ktorý dobýja srdcia detí a mládeže na celej zemeguli, t.j. internet. Konkrétne jeho bláznivá odnož Youtube, ktorá je plná krátkych, smiešnych a niekedy až hlúpych videí, ale aby sme mu nekrivdili, niektoré majú vážne hlavu a pätu, dokážu správne nakopnúť, namotivovať a popohnať mladú dušu k budovaniu osobnosti. Ja napríklad by som sa bez Youtubu nikdy nevybrala na vlastnú päsť do sveta a nezistila, aký je krásny a zároveň skreslený televíznymi predsudkami. Ale to len na okraj. Youtube je veľké a mocné virtuálne kráľovstvo, má svoje svetlé i temné stránky a vládne mu skupinka odvážlivcov, ktorí sa postavili pred kameru, otvorili sa svetu a začali šíriť svoje myšlienky. Znie to ako podivná sekta, ale nie, youtuberi sú normálni ľudia, ale o niečo nezávislejší, kreatívnejší a spontánnejší. Skrátka Zem sa točí a youtuberi točia tiež. Každý po svojom.

 

 

Do ich netradičného života sa vžili herci divadlo GUnaGU, aby odkryli záhadu 21. storočia, čo na nich tie „decká“ vidia alebo ju úplne zahmlili. Nebolo by to GUnaGU, keby rado neprovokovalo a neponúkalo nekonvenčné témy a najmä aktuálne, a tak youtubová scéna ožila na doskách, ktoré znamenajú svet, v trošku odvrátenejšej a zvrátenejšej podobe, lebo zveličenie musí byť. Napokon GUnaGU i skutoční youtuberi majú niečo spoločné: radi šokujú a zároveň sa dokážu najviac odviazať a byť potrhlí, šialení a tak trochu i narcistickí.

 

Čaká vás preto bláznivá digitálna komédia, akýsi Youtube naživo, ktorému prepadla celá rodinka Úžasných, pardon Majerovcov. Mama, otec i dvaja synovia medzi sebou súťažia, kto bude lepší, sledovanejší a lajkovanejší, lebo tu už nejde len o rodinné vzťahy, ale o „prachy“ a popularitu. Štvorica hercov však zohráva počas inscenácie viacero úloh a snaží sa zobnúť do rôznych internetových klišé vrátane deep webu, rôznych challengov a facebooku. Ako divadlo sľubuje, príde aj božský Zuckenberg prevtelený do jedného z hercov.

 

Je to miestami satira a miestami cirkus s hudbou i humorom. Ako inak než absurdným. No každopádne na premiéru hry Youtuberi prišli – tentoraz ako diváci – aj samotní youtuberi a nešetrili chválou. Vedeli, že si to nemôžu brať k srdcu, lebo zmysel pre humor je doména pre veľkých i malých. Napokon, čo je pre dospelého divadlo, to je pre dieťa Youtube, i keď dospelý možno nepochopí dieťa a dieťa dospelého, prečo je to tak, ale v podstate je rovnica identická. Všetci unikáme, aby sme sa našli, aby sme sa inšpirovali životom niekoho iného a sami boli inšpiráciou pre iných a najmä sa z času na čas zo srdca, hlasno zasmiali, lebo je to dobré pre naše neuróny, zdravie i pohodu. A hej, aj detský divák cíti katarziu pri počítačovej hre, ako dospelý pri divadelnej, len je to iný svet. Občas sú oba svety trápne a občas presný opak, a tak „odoberajte, zdieľajte a lajkujte“, ale hlavne pozerajte a vytvárajte si vlastné názory bez predsudkov a životným nadhľadom.

 

 

V hre Youtuberi hrajú: Viktor Horján, Martin Meľo, Monika Horáthová, David Hartl / Vladislav Plevčík

Predstavenie je vhodné od 15 rokov! Trvanie hry: 70 minút bez prestávky.

 

Autor: Ivana Ušiaková

Foto: Archív divadla

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...