Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

Spomienkový kultúrny program nazvaný Myjavci Myjavcom po pätnástich rokoch sa uskutoční 21.12.2018 a je venovaný 15. výročiu otvorenia Kultúrneho domu S. Dudíka na Myjave. Práve takto nazvaný program sa totiž konal pri slávnostnom otvorení kultúrneho domu práve pred 15 rokmi.

 

Myšlienka a najmä výstavba myjavského „kulturáku“ ma pomerne dlhú históriu, o ktorej sa podrobnejšie dozvedáme aj z úspešnej publikácie Jána Gálika Myjava v obrazoch histórie, ktorá v dvoch dieloch mapuje históriu Myjavy od jej vzniku takmer až po rok jej vydania 2013. Keďže autor bol dlhoročným pracovníkom odboru výstavby v meste, podrobne vie o „peripetiach“, ktoré sprevádzali vznik kultúrneho domu na Myjave. Veď prvý raz poklepával základný kameň nového kultúrneho domu predseda SNR Ondrej Klokoč v bývalej ČSSR. Bolo to vtedy v susedstve Múzea SNR, kde bol pôvodný zámer na výstavbu tohto stánku kultúry. Ostalo však iba pri tomto akte. O niekoľko rokov neskôr v r.1974 sa opäť niektorí iniciatívni myjavskí funkcionári snažili obnoviť tento zámer, avšak museli si počkať ešte takmer celé desaťročie, kým sa ako tak „ľady pohli“. To už stáli kultúrne domy vo všetkých okolitých obciach.

 

 

V tom čase bola na Myjave v druhej etape výstavba sídliska Dlhé štvrte, ktoré sa začalo stavať v r. 1977, z pôvodného zámeru výstavby KD pri Múzeu SNR sa odstúpilo a hľadal sa nový pozemok v rámci 2 – etapy výstavby tohto sídliska. Na projekte kultúrneho domu sa začalo robiť v r. 1978 s tým, že jeho výstavba bude rozdelená do dvoch etáp. Ako píše vo svojej knihe Ján Gálik, prvá bola plánovaná dokončiť v. r. 1983. V tom čase sa nedarilo plniť bytovú výstavbu na Myjave a stále tu bol nedostatok investícií. Dokonca SAM prišla s iniciatívou a navýšila svoj podiel investícií na bytovú výstavbu. Na dom kultúry však peniaze stále chýbali. Ako ďalej píše Ján Gálik, dom kultúry sa začal stavať až pred voľbami v r.1985, keď sa z pôvodného plánu pol milióna korún podarilo prestavať len 114 tisíc korún. O rok neskôr to bolo dokonca len 108 tisíc korún. V roku 1986 stále nebola hotová ani len hrubá stavba. Potom prišla nežná revolúcia a niekoľko rokov boli prioritné problémy so zmenou spoločenského zriadenia, privatizáciou a vznikom SR, takže výstavba opäť stagnovala. Ako vyplýva z hodnotenia v r. 1998, na kultúrnom dome sa podarilo dokončiť len priestory ZUŠ a knižnice. Ani nasledujúce tri roky sa veľké pokroky neurobili. Až nástupom terajšieho primátora Pavla Halabrína v decembrových voľbách v r. 2002 nastáva konečne obrat. Ten totiž zúročil svoje predchádzajúce poslanecké skúsenosti a kontakty ako i podnikateľskú dráhu, ktorú mal za sebou a na jeho podnet bol do roka KD dokončený a 20. decembra 2003 slávnostne otvorený práve s programom s nazvaným Myjavci Myjavcom. (Tí ktorí by ho chceli vidieť, majú takúto možnosť v nedeľu 16.12. o 20.00 h, kedy televízia Myjava odvysiela jeho záznam z roku 2003).

 

 

Treba však povedať, že pôvodné zámery projektu najmä s veľkou estrádno-tanečnou sálou sa nerealizovali a v tejto časti projektu DK je dnes autobusové nádražie a ako hybrid bol vytvorený aj podnikateľský subjekt (Bouling s reštauráciou). Už o niekoľko rokov po otvorení KD, ktorý dostal meno svetoznámeho myjavského primáša Samka Dudíka sa zistili prvé stavebné problémy a v súčasnosti bude potrebná aj rekonštrukcia niektorých častí stavby…

 

 

Za 15 rokov svojej existencie však DK S. Dudíka priniesol občanom mesta množstvo hodnotných kultúrnych a umeleckých zážitkov, ktoré by možno nikdy nemali možnosť realizácie a splnil svoj účel aj ako sídlo výchovy mladých hudobníkov, tanečníkov a výtvarníkov v ZUŠ, napriek všetkým problémom, ktoré doposiaľ sprevádzajú túto v dejinách Myjavy najdlhšie realizovanú stavbu.

 

Vráťme sa však k programu, ktorý pripravuje mesto k 15. výročiu otvorenia DK S. Dudíka 21.12.2018 o 18.00 h. Ešte polhodinu pred samotným začiatkom programu bude koncertovať vo foyer KD dychová hudba Myjavci. V divadelnej sále potom vystúpia všetky myjavské hudobné a tanečné telesá, na čele s FS Kopaničiar, svoju hudobnú tanečnú a spevácku činnosť prezentuje tiež myjavská ZUŠ a po dlhšom čase sa predstaví Myjavská cimbalovka, ako hostia aj Zvonkohra z Košarísk – Priepasného a samozrejme i huslový majster Miroslav Dudík, vnuk svetoznámeho myjavského muzikanta Samka Dudíka, ktorého meno hrdo nesie oslávenec, myjavský DK.

 

Autor: F. Lhotský

Foto: F. Lhotský a archív autora

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...