Registrácia
Kopanice.sk Obce Ubytovanie Gastronómia Aktivity Služby Novinky Podujatia Recepty Workshopy Mapa Kontakt Reklama Spolupráca Kariéra FAQ Podmienky používania Ochrana súkromia Mapa stránok

© 2024 Stingray Studio

20.12.2018

F. Lhotský Kultúra

Keď som sa takmer pred štyridsiatimi rokmi ako Novomešťan ocitol na Myjave, ktorá sa stala mojím domovom, nemal som presné predstavy o špecifikách kopaničiarskeho kraja a jeho ”metropoly”. Tak ako ich nemá veľa ľudí v okolitých regiónoch do dnes.

 

 

Vedel som však, že kopaničiari nie sú Záhoráci ako sa do dnes mnohí napodiv i žurnalisti pletú. Takmer vždy pri návrate do rodiska sa ma priatelia pýtali, či som si zvykol na tento kopaničiarsky kraj a jeho ľudí. Vyplývalo to iste i z toho, že ľudia, ktorí tu nežili, poznávali kopanice a Myjavu predovšetkým z kníh Zuzky Zgurišky a z filmov natočených na ich motívy. Pritom napríklad jazyková tvrdosť Novomešťanov i Myjavcov je dosť podobná i keď tá kopaničiarska používa možno viac slangových výrazov. Po rokoch spoznávania tunajšieho kraja som nachádzal čoraz viac spoločných čŕt a daností s Podjavorinským krajom a jeho metropolou Novým Mestom nad Váhom. Mnohé rovnaké priezviská v oboch regiónoch nasvedčovali tomu, že ani istá religiózna odlišnosť nemala veľký vplyv na ich vzájomné prepojenia. Samozrejme folklór bol doménou Myjavy a pod Javorinou dominoval predovšetkým v na dedinách. To, že postupom času prerástol aj do mestskej aglomerácie, svedčí o kultúrnom vplyve kopaničiarskeho kraja aj na okolité regióny. Tu opäť zohráva svoju úlohu prelínanie obyvateľstva a tým aj určité narúšanie predpojatých zvyklostí špecifických pre jeden či druhý región. Dobre si pamätám, čo to dalo roboty, aby si Novomešťania ako tak zvykli na názov týždenníka Kopaničiar expres, ktorý sme začali distribuovať do ich okresu. O to, že ľady sa začali postupne lámať sa pričinili najmä kopaničiarski prisťahovalci, ale i kultúrne vyspelí vyznávači umenia divadelného, tanečného či hudobného z domorodcov, ktorí v Novom Meste majú vplyv na túto sféru.

 

 

Dvaja z takýchto „prisťahovalcov“, práve v uplynulých dňoch priniesli kus kopaničiarskeho humoru a ale i folklóru do života Novomešťanov, keď členovia poetickej scény divadielka Galéria pri novomestskom MsKS pripravili pásmo veselého rozprávania, vtipov, pesničiek ale i tancov z myjavských kopaníc. Iniciátorom tejto myšlienky, priblížiť novomestskému publiku takýmto spôsobom kopanice a kopaničiarov, bol MUDr. Milan Pašmík, rodák z Košarísk, ktorý už takmer 50 rokov žije v Novom Meste nad Váhom. Spoločne s ďalším Myjavčanom, folklóristom, niekdajším vychýreným tanečníkom FS Kopaničiar Ing. Igorom Chlebíkom, ktorý sa do Nového Mesta n.V. pred niekoľkými rokmi priženil, nemuseli dlho prehovárať režisérku a scenáristku Danielu Arbetovú, ktorá má mnohoročné skúsenosti s divadlom v tomto meste, aby vzniklo veselé pásmo, nazvané Zbjérali zme slifki aj beličky…, tak ako sa spieva v jednej z myjavských pesničiek. Ako povedal MUDr. Pašmík, inšpirovala ich k tomu divadelná hra podľa knihy Zuzky Zgurišky, Bičianka z doliny, ktorú pred nedávnom spoločne videli v jeho rodisku v Košariskách. Vtipné repliky a príbehy vyvolávajúce u návštevníkov salvy smiechu spoločne s D. Arbetovou zinscenoval M. Pašmík väčšinou podľa kopaničiarmi obľúbených kreslených vtipov známeho myjavského výtvarníka Ivana Kováča, ktorý nimi ovlažuje týždenník Kopaničiar expres už od jeho vzniku v r. 1997. Samozrejme nemohli chýbať typické myjavské tance a piesne v podaní novomestského DFS Čakanka pod vedením A. Tobiášovej a tanečné sólo predviedol aj Igor Chlebík, ktorý robil aj partnera M. Pašmíkovi aj pri vyprávaní myjavských replík na motívy kreslených vtipov. K nim sa samozrejme pridali aj ďalší členovia poetickej scény divadielka Galéria P. Bako, K. Eriksson, P. Ferenčík, K. Godálová, J. Kazda, G. Kincelová a E. Sélešiová.

 

 

Pred novomestským publikom vystúpili s týmto pásmom ešte v októbri 2018 a po úspešnej premiére ho reprízovali začiatkom decembra. A verte, či nie prišli s ním aj do rodiska M. Pašmíka do Košarísk, kde sa predstavili ešte v novembri t.r. Všade zožali úspech a tak by možno mohli pouvažovať kompetentní na Myjave o pozvaní aktérov tohto predstavenia aj do kopaničiarskej metropoly. Lebo zábava tohto druhu a ešte v myjavskom kopaničiarskom nárečí tu bola a ešte vždy je vítaná.

 

 

Autor: F. Lhotský

Foto: D. Arbetová

Kresba: I. Kováč

Galéria

Kľúčové slová

Komentáre (0)

Musíte sa pre pridávanie komentárov...

Ešte neboli pridané žiadne komentáre, buďte prvý a začnite konverzáciu...